logo

Geyve Eşme Köyünde Define Söylentileri (Video)

Geyve Eşme Köyünde Define Söylentileri (Video) (07.05.2013)

Geyve Eşme Köyünde Define Söylentileri Ayyuka Çıktı. Eşme Köyü Karapınar Tumba Mevkindeki Kayalık Alanda Define Çıktığı iddaları Kulaktan Kulağa Yayıldı. Kimler Tarafından Çıkartıldığı Bilinmeyen Oyuk Şeklindeki Kaya Görenleri Define Çıktığı Şeklinde Yorumlanmasına Neden Oluyor.Eşme Köyünde Gündem Bir Anda Define muhabetleri İle Değişti.

 

Bilindiği Üzere Eşme Köyü Ermeni Yerleşimcilerin Mubadele Döneminde Terk Edip Gitikleri ve Yine Yunanistandan Gelen Mubadele Muhacirlerinin Yerleştirildikleri Bir Dönemde Askeri Birliklerin Yaşadığı Cepheye Asker Sevkiyatı Yapılan Bir Köydür…

 

Eşme Köyü Eski Tarihi ile Ermeni Yerleşimcilerin  1866 Yılında Ortaköydeki Ermeniler ve Rumlar Arasında Çıkan Anlaşmazlık Sonucunda Kurulmasına Karar Verilen Eşme Köyü (Eseheme Ejme Ecme) Village. Ortaköylü 14 Ermeni Tarafından Arazisi Satın Alınanrak Köy İnşa Edilir. Evler O Zamanki Ermeni Mimarisine Göre İnşa Edildi. Giriş Katı Zemin İpek Böceği Bakımında Kulanılmak Üzere Yapıldı.Üst Kat Ailelerin Yaşaması Yaşam Alanı Olarak Tasarlandı. Ahşap Taş Dövme Çivi ve Çamur Sıva Kulanılan Binalar Yazın Serin Kışın Sıcak Olması Özeliği İle Dışarıdan Bakışta İse Görseliği İle Görenleri Etkiliyordu. Tüm Evlerin Kulanabileceği Su Kuyusu Pınar ve Çeşmeleri Var İdi. 1866 Yılında Tamamlanan 100 Kadar Ev Orta Köyden Gelen Ermeni Sahiplerine Verildi. Ermeni Yerleşimciler Eşme Köyünde İpek Böcekçiliği Yapıyorlardı. Köyün İçinde 3 Adet ipek Böceği Fabrikası Var idi Bu Fabrikalardan Günümüzde Mubadele Döneminde Gelen Muhacirlerin Yaptığı Evlerin Temeleri Olarak Kalan temeller Duruyor. Kuyuların Tamamına Yakını Kulanılır Durumda Eski Binalardan 20 Yakını Ayakta Kulanılır Durumdadır Çoğuda Zamana Direnmeye Çalışıyor.

EŞME KÖYÜ ESKİ EVLERİ VİDEOSU  VE BİLGİLERİ İÇİN BU YAZIYI TIKLAYINIZ

 Eşme Köyü KOCA TAŞ Mevkii Gizemli İzler İçin Tıklayınız

Alifuatpaşa Parla Tepesi Define Araması Yapılan Taş için Tıklayınız

Geyve Eşme Köyü Define Söylentileri Video Haber

Define Geyve Eşme Köyü Tumba Mevkki ile GeyveYoresiEtiketler: » » »
12811 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.