logo

İlk Cemre Havaya Düşütü.. Cemre Nedir?

İlk Cemre Havaya Düşütü.. Cemre Nedir?

İlk cemre ne zaman düşecek? 2021 cemre tarihleri: Havaya, suya, toprağa cemreler ne zaman düşer?
Baharın habercisi cemreler sırayla havaya, suya ve toprağa düşüyor. 7 gün arayla düşecek cemrelerden ilki merak ediliyor. Peki 2021’da ilk cemre ne zaman düşecek? İşte tarihleri…

2021 Yılı İkinci Cemre Hangi Gün Düşecek? 2021 Yılı 2. Cemre Ne Zaman Düşecek? 2021 İkinci Cemre Nereye Düşecek? Cemre – Halk arasında baharın müjdecisi olarak bilinen “Cemre”nin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır.

Cemrenin düşmesi baharın geldiğini gösteren müjdedir. Baharın gelişini 4 gözle bekleyen vatandaşlar 2021 yılının ilk cemresinin nereye ve ne zaman düşeceğini merak etmeye başladı. Baharın habercisi olan cemreler kış mevsimi içerisinde düşecek ve havalar ısınmaya başlayacak. Dünyanın 4 mevsimi yaşayan sayılı ülkelerinden olan Türkiye’de son yıllarda mevsimler anormalleşmeye başladı. Geçtiğimiz yıla nazaran bu yıl kışın nasıl geçeceği merak konusu şimdiden. Kış mevsimi bugünlerde tam anlamıyla etkili olmaya başladı. Sonbahar mevsimi mevsim normallerinin üzerinde bir sezon sergiledi. Ancak Aralık ayının sonunun gelmesiyle birlikte ülkemize soğuk hava yerleşmeye başladı. Büyükşehirler henüz tam manasıyla karla bu yıl tanışmasa bile oldukça etkili bir soğuk hava ülkemiz üzerine oturmuş durumda görünüyor. Kış mevsimini tam olarak yurdun tamamında yaşayamadan yazın habercisi cemreler düşme zamanı geldiğinde düşecek.

Sırasıyla havaya suya ve toprağa düşen cemrelerin ilki havaya ve birer hafta arayla düşecek cemrelerin ikincisi ise suya düşecek üçüncüsüde toprağa düşecek. CEMRE NEDİR? “Ateş”, “kor” anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. “cemre düşmesi”, bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor. “cemre düşmesi” hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

2021 CEMRE TAKVİMİ Birinci Cemre Havaya 19-20 Şubat tarihinde düştü. İkinci Cemre Suya 26-27 Şubat’da düşecek. Üçüncü Cemre 5-6 Mart’ta Toprağa düşecek.

 

Etiketler: » » » » » » » » » »

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.