logo

Pamukova’da Avrupalılara İşte Böyle Çifteteli Oynatırlar

Pamukova’da Avrupalılara İşte Böyle Çifteteli Oynatırlar (25.04.2013)

Avrupalılar Pamukova İlçemize Ortak Proje İçin Geldiler Çifteteliyle Coştular

AB (Avrupa Birliği) Projesi Kapsamında Pamukova ya Gelen 5 Ülkeden 12 Öğretmen Pamukova Lisesi Öğrencilerinin Düzenlediği Geleneksel Düğün Programını İzlediler. Öğrenciler; Yunanlı, Alman, İtalyan, Portekiz ve Polonyalı Bayanların Ellerine Kına Yaktılar.
Milli Eğitim Tarafından Düzenlenen ve AB Projesi Kapsamında Türkiye den Pamukova Lisesininde Aralarında Olduğu 6 Ülke Okullarının Birlikte Hazırladıkları Proje İçin İlçemize Gelen Öğretmenler İçin Kına Gecesi Düzenlendi. Okul Konferans Salonunda Düzenlenen Oyunda Misafir Öğretmenlerde Oyuna Katılınca İlginç Görüntüler Ortaya Çıktı.
Meslek Lisesindeki Kız Öğrencilerin Hazırladığı Oyun Gereği Misafir Gelen Bayanların Ellerine Kına Yakılmak İstendi. Ancak Daha Önce Kınanın Ne Olduğunu Bilmeyen Yabancı Bayanlar Bir Ara Tereddüt Ettiler. Dil Konusunda Rehberin Arayı Girip Olayı Anlatmasından Sonra İkna Olan Misafirlerin Ellerine Kınalar Yakıldı. Peşinden orta alanda oyun oynandı.
Orta Alanda Oyun İçin Kaldırılan Bayanlar Oyuna Isındılar Ama Onlar Daha Çok Dans Usulu Oynarken, Bizim Öğrenciler de Türk Usulü Oyun Oynadılar.
Kültür Alışverişi ve Kültürleri Tanıma Projesi de Olan Bu Program Sonunda Farklı Ülkelerin Kültürlerinin Neler Olduğu Görülecek.
22 Nisanda Pamukova ya Gelen AB li 12 Öğretmen İstanbul, Taraklı, Sapanca, Pamukova ve Bursa da Gezip incelemeler Yaptıktan Sonra Metin Tesislerinde Veda Yemeğinden Sonra Ülkelerine Dönecekler.

Proje Kapsamında Bir Ay Önce Pamukova Lisesinden Öğrenci ve Öğretmen Yunanistan ve Almanya ya Gittiler. Almanya nın Başkanlık Yaptığı Bu Gezide Projenin İlk Ayağı Olan ve 1. Yılda Bitirilecek Ulaşım da Çevreye Az Zararı Olan Araçların Kullanımı Konulu Proje Tamamlanmış Olacak.KAYNAK FOTOĞRAFLAR ve VİDEO =(pamukovahaber.com) Mehmet Yavuz

Video (Kına Yakma – Çifteteli Nartanesi ,Basmada Fistan Giyemem,Ayva Çiçek Açmış)

Etiketler: » » » » » » » »