logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya Türkiye Bayrağı Geyve Eşme Köyü
14 Nisan 2013

Şifre Açılımı

Şifre Açılımı (Kul Hakkı)
Pazartesi, 06 Haziran 2011 Tarihinde Yazdığım Bir Yazım
ŞİFRE AÇILIMI

şifre
isim (şi’fre) Fransızca chiffre

1 . Gizli haberleşmeye yarayan işaretlerin tümü, kod kodlar.
İstanbul mümessilliği şifresiyle Mustafa Kemal Paşa’ya bekledikleri malumatı iletmiştim. Y. K. Karaosmanoğlu.
2 . Gizliliği olan kasa, kapı, çanta vb. şeylerin açılması için gereken rakam.

Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
şifreyi çözmek
Birleşik Sözler
şifre anahtarı

Değerli okuyucularım yukarıdada okuduğunuz üzere şifrenin açıklamasını internetten araştırarak size sundum. Şifre çoğunlukla gizli kasa kapı çanta v.s kapalı yerleri açmak için kulanılır. Şifreyi bir kuran birde açan vardır. Yapılışıda çeşitli şekilerde iyi yada kötü amaçlı kulanılabilinir.

Şifrenin anlatımı kötü amaçlı kulanıldığında çok kötüdür. Kendimden pay biçiyorum, değerli okuyucularım 5 yıldır sınavlara giriyorum. Orta okulu dışarıdan bitirdim. Bir müdet sonra lise sınavlarına da açık öğretimden girdim ve dışarıdan bitirdim. Üniverste sınavında da başarılı olarak 2 yılık istediğim bir bölüme yerleştim. Takriben 5 yıldır sınav sistemi içindeyim. Gözlemlerim sınavda hiç bir yardım destek ayrıcalık olmadığı yönünde idi.

Yanlız basından okuduğum gördüğüm duyduğum kadarı ile sınavdaki bu tür şifreleme olaylarının olmasının değil, konuşulmasının bile ne kadar kötü olduğunu düşünemezsiniz. Hiçbir hükümet dönemde bu şekilde iddialar olmadı. Hiçbir hükümet döneminde bu şekilde şifrelenmeye insanlar maruz kalmadılar.
Düşünebiliyor musunuz merkezden yapılan bişeyle insanlar sınava giriyor ve başkasının hakkını gaspediyor birileride buna çanak tutuyor şifreleri kendi adamlarına dağıtıyor. Vatandaş aylarca ders çalışıyor yemiyor içmiyor çocuğunu dersaneye yoluyor dünya kadar para veriyor. Başka birisi sınava giriyor falanca dersanenin falanca cematin adamı. Şifrelerle biryerlere geliyor bu resmen gasptir kul hakkıdır.

Şimdi ben belkide 4 yılık bir yere yerleşmiş olacaktım. Kimbilir kaç sefer benim girdiğim sınavlarda bu şekilde şifrelemeler oldu… Bunu düşündükçe neler düşündüğümü tahmin edemezsiniz benim durumumdaki insanlar hele gençler ne yapsınlar. Sınav stresi başarı bekleyen aileler ne yapsınlar. Kime güvensinler kime dertlerini anlatsınlar nereden tatmin olsunlar. Yok unutuldu haftalarca konuşuldu gemiciğini yürüten yine yürütdü. Olan Yine vatandaşa oldu tekrar dersane tekrar sınav sitresi tekrar başarı beklemek tekrar başka türlü şifre tekrar cematin adamları o dersanenin adamları iyi yerlere yerleşecek sen ben gariban benim gibi 2 yılıklarda en yaramaz üniverstelerde okumaya mahkum edilecek…

Bunu İnsanlarımız ne zaman anlayacak, ne zaman hesabını soracak bilemiyorum.. Kendi adıma sölüyorum 2 elim 2 yakalarında bu dünyanın öbür tarafıda var…Kul Hakkıdır.

Saygılarımla

Şeref Elma

Meil = geyveyoresi@gmail.com

İletişim = 0 532 417 57 54

Share
Geyve Haber Reklam Medya Basın

Yeni Yorumlar Kapalı.