logo

Taraklı’da Pekmez Zamanı Geldi.

Taraklı’da Pekmez Zamanı Geldi. 14 Kas 2013

Cittaslow Birliği Genel Sekreterliği’nce “Sakin Kent” İlan Edilen Taraklı ilçesinde Hasat Edilen Üzümler İmece Usulüyle Pekmeze Dönüştürülüyor.

Bağ Bozumuyla Üzüm Hasadına Başlayan Hacıyakup Köyü Sakinlerini Tatlı Bir Telaş Sardı. Köy Sakinleri, Hasat Ettikleri Ürünleri En İyi Şekilde Değerlendirebilmek Amacıyla Uzun ve Yorucu Bir Uğraşın Sonunda Üzümleri Pekmeze Dönüştürüyor.

Köy Sakinleriden İsmail Sepetçi, Yaptığı Açıklamada, 7 kilo Üzümden 1 Kilo Pekmez Üretilebildiğini Belirterek, Kilosunun 7 İla 15 Lira Arasında Alıcı Bulduğunu Söyledi.

Sepetçi, Üzümün İki Gün Süren Uğraşın Ardından Pekmeze Dönüştürüldüğünü Belirterek, “Bu iş için ortalama 2 gün emek veriliyor. Bağlardan Toplanan Üzümler Temizlendikten Sonra Suyunun Sıkılması İçin Teknelere Boşaltılıyor. Üzümün en Koyu ve Tatlı Suyu çıkartılıyor. Kazanlara alınan üzüm suyu pekmeze has Beyaz Toprak ile karıştırılarak odun ateşinde yaklaşık 1-2 saat kaynatılıyor” diye konuştu.

Toprağın Kazanın Dibine Çökmesinin Ardından Üzüm Suyunun Başka bir kazana aktarıldığını ifade eden Sepetçi, “Ortalama 9-10 saat boyunca odun ateşinde kaynatılır. Beyaz topraktan başka bir toprak kullanılmaz. Bu toprak pekmezin acı olmamasını sağlar. Belli bir kıvama gelince pekmezin olduğu anlaşılır. Ateşten indirilen pekmez daha sonra içilir” ifadesini kullandı.

 

Etiketler: » » » » » » » » »
3776 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.