logo

Yüksek Hızlı Tren Seferleri 5 Temmuz’da Başlıyor

Yüksek Hızlı Tren Seferleri 5 Temmuz’da Başlıyor 29 Haz 2014

YHT seferi 5 Temmuz’da başlıyor… İstanbul-Ankara tren yolculuğunu 7’den 3 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattındaki çalışmalar son aşamaya geldi. 5 Temmuz’da açılması planlanan YHT Hattı’nda trenlerin test seferleri devam ediyor.

 

Daha önce yapılan 29 Ekim 2013’e yetiştirileceği belirtilen YHT’nin açılışı o tarihte yapılamadı. Daha sonra 2014 Mayıs ve Haziran ayları için de tarih verilmesine rağmen açılışı gerçekleştirilemeyen YHT’deki bu gecikmeye kablo hızlıkları gerekçe gösterildi.

HIRSIZLIKLARI KOMANDO ÖNLEDİ

Yerel polisiye ve jandarma ekiplerinin aldığı önlemlerle bu hırsızlıkların önüne geçilemeyince Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın isteği üzerine İstanbul Halkalı Jandarma Komando Taburu’ndan Komando Bölüğü bölgeye sevk edildi. Sakarya’ya gönderilen gece görüş sisemlerine de sahip komando bölüğünün 1 ay içerisinde 24 saate dayalı olarak sürdürdüğü önlemler sayesinde kablo hırsızlığı olayları kesildi.

122 YILLIK DEMİRYOLU HATTI 2,5 YILDIR KAPALI

YHT çalışmaları nedeniyle 122 yıllık olan ve İstanbul’u anadolu’ya bağlayan Demiryolu, 2012 yılı Ocak ayında kapanmıştı. O günden bu yana İstanbul-Eskişehir arasında tüm banliyö ve diğer tren seferleri yapılamadığından özellikle Sakarya ve Kocaeli’den İstanbul’daki işyerleri ile okullarına gidip gelen binlerce çalışan ve üniversite öğrencisi zor durumda kalmıştı. Demiryolu hattının kapalı olması, TEM ile D-100 Karayolu’nun İzmit-İstanbul arasında yaşanan trafik sıkışıklığının başlıca nedenleri arasında gösteriliyor. (DHA) Fotoğraf (geyveyoresi.com )

 

2850 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.