logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

GEYVE REKLAM1
28 Eylül 2015

Akçakaya Köylüler Taş Ocağı İstemiyorlar

Akçakaya Köylüler Taş Ocağı İstemiyorlar

Akçakaya Köylüler Taş Ocağı İstemiyorlar

GEYVE REKLAM1

Pamukova Akçakaya köyü haberlerde definecilerin talanı nedeniyle sık sık yer almakta.Şimdilerde bu tarihi ve 2.derece SİT alanı olan köye taş ocağı yapılmak istenmesi köylüyü isyan ettirdi.. Bu cennet köşelerden olan köy halkı endişeli….İşte bize ulaşan bir mail.; Dileriz birileri bu seslere kulak verir…

“Akçakaya Köyümüz Pamukova’nın konum ve iklim şartları bakımından en güzel yerlerinden birisi olmanın yanında , tarihi geçmişi bakımından da kesin tarihi bilinmemekle beraber taş devrine kadar uzandığı tahmin ediliyor. Tarihi mezar ve kalıntılar oldukca fazladır. Bu nedenle Akçakaya köyü 2. Derece sit alani kapsamındadır.

Köyümüze herhangi bir faydası olmayacak bir baraj için DSİ nin inceleme yapmadan oturdukları yerde ÇED raporu hazırladıklarını düşünüyoruz.. Biz Akçakaya köyü halkı olarak böyle bir raporu asla ve asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz.

Köy halkı olarak imza kampanyası başlattık ve Kel tepeye yapılmak istenen taş ocağını istemediğimize dair dilekçe ve imzalarımızı gerekli mercilere yolladık.

Dsi den gelen cevapta ; köy halkı ve tarım alanlarına bir zararının olmadığı , Koceeli müzeler Müdürlüğünden izin aldıklarını söylüyorlar.

Daha önce bize müzeler Müdürlüğünden gelen belgede ” SİT alanı içerisine çam fidanı bile dikilmek istendiğinde, bunu izin alıp müze yetkilileri gözetiminde yapılabileceğine dair belge gönderdiler. Biz bir çam fidanı bile dikerken izin almamız gerekirken bu taş ocağına izin nasıl verildi. ?

Devlet su işleri değil doğaya faydalı bir şey yapmak , tam tersine tarihi tarihe gömecekler.

Akçakaya Köyü halkı olarak biz bu taş ocağının kurulmasına karşıyız. ve elimizden gelen her yolu deneyeceğiz.

Mesut Bakla Akçakaya Köylüler Taş Ocağı İstemiyorlar 006 Akçakaya Köylüler Taş Ocağı İstemiyorlar 009

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
3003 Kez Görüntülendi.