logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Ayva Bahçeleri Neden Kesiliyor?

Ayva Bahçeleri Neden Kesiliyor?

Ayva Bahçeleri Neden Kesiliyor?

Geyve Yöresinde Üretilen Ayva Meyvesinin Kalitesi Dünya Standartlarının En Üst Seviyesinde Olması Ayva Meyvesinin Geyve Toprağına Uygunluğu ve Kaliteli Ürün Oluşmasına Etken Bu Etkenler İçinde Bakım Mücadele En Başta Geliyor. Bu Bakım Ürünün Maliyetine  Yansıdığından Üreticinin Kar Gelir Elde Etmesi Düşüyor.  Bakım Mücadele Yapılmadığındada İstenilen Kalitede Meyve Üretimi Olmuyor. Çiftçinin Üreticinin Masrafını Dahi Çıkaramadığı Zamanlar Oluyor.  Kış Aylarında Başlayan Zirayi Mücadele Budama Tarla Çapalanması Zirayi İlaçlama Sulama Ürünü Toplama ve Pazarlama Şeklinde Gelişiyor.

BUDAMA = Yaprakları Dökülen Ağaç Kış Uykusundan Kalkmadan Önce Dallarının Budanması İle Yeni Sezona Hazırlanır. Budama İşi Oldukça Masraflı Budama İşini İyi Bilen Kişiler Tarafından Yapılmalıdır. Yoksa Ürün Alınmaz  Veya Ağaç  İyi Ürün Vermez..

ÇAPALAMA= Tarlanın Sürülmesi Çapalnması Yabancı Otlardan Temizlenmesi Oldukça Masraflı Yakıt Fiyatlarının Sürekli Artması Çiftçiyi Olumsuz Yönde Etkilemekte Traktörlerin Yakıtı Bakımı Oldukça Masraflı Olduğundan Çiftçiyi Üreticiyi Olumsuz Yönde Etkilemektedir

İLAÇLAMA= Zirayi İlaçlar ile Zararlılara Karşı Yapılan Mücadelenin İlaç Fiyatlarının ve İşçiliğinin Pahalılığı Meyve Üretiçilerinin En Çok Belini Büken Aşamadır. Bu Mücadele Yapılmadığında Ürün Alınması ve Kalitesi Tamamen Ortadan Kalkıyor. Meyve Üreticisinin Olmazsa Olmazı Zirayi Mücadele..

SULAMA= Meyvenin Kökten Sulanması Kanallar Veya Artezyenler İle Yapılmaktadır. Kanalların Yıllık  Ödemeleri Veya Artezyenlerin Su Motorlarıyla Su Basmasında Kulanılan Yakıt Etkeni Meyve Üreticisine Yansıyan Masraf  Kar Marjını Olumsuz Yönde Etkilemektedir.

ÜRÜN TOPLAMA= Üretilen Ürünleri Toplayıp Sandıklamak ve Buzhanelere Depolamak Herbiri Ayrı Bir Külfet..  Meyveyi Toplamak İşçilerin Çalışması Yövmiyeleri Taşıma Kasa ve Masrafları Eğer Buzhanelerde Bekletecekseniz Buzhane Soğuk Hava Depolarına Vereceği Masraf  Üreticinin Kara Kara Düşünmesine Neden Oluyor.

PAZARLAMA= Yöremizde Ayva ve Meyva Pazarlaması Dışarıdan Gelen Tüccarlar Tarafından Yapılmaktadır. Gelen Tüccar Bahçeyi Gezdikten Sonra  Bahçe Sahibine  Fiyat Verir. Anlaşma Sağlanırsa Bahçeyi Vermiş Olur. Tabi Bahçe Sahibinin Alacağı Para Çok Önemli Nakit Para Alı İse Fiyat Aşağı Düşer 2 Ay Sonraya Anlaşma Sağlanırsa Fiyat Farklı Olur.. Burada Risk Dolandırılmak ve Bir Çok Kişi Buı Şekilde Dolandırılmaktadır. Burada Çiftçilerimizi Uyarıyoruz Dikkat.. Paranızı Peşin İsteyiniz..

TANITIM= Malesef  Geyve Yöresi ve Yöneticilerimiz Bu Konuda Sıfır Demiyoruz Eksilerde Seyrediyor.. Hiç Bir Tanıtım Etkinlik Hiç Bir Şey Yapmamaktadırlar. Geyve ve Civarında Üretilen Tüm Meyvelerin Tanıtımı Yapılmalı Bilbortlar Yol Kenarlarına Kurulacak Stantlar Tv Programları Haberler Basın Broşürler ve Festivaller İle  Duyurulmalıdır..

Yukarıda Sıraladığımız Etkenler Üst Üste Gelince Çiftçide Şaşırıyor Ürünü Para Etmiyor Masraflar Çok Fazla.. Olduda Sattımı Birde Dolandırılıyor.. Yani Sizin Anlıyacağınız Ayva Sofranıza Geliyor Geliyorda Birde Üreticiye Sorun.. AYVAYI YEMİŞMİ YEMEMİŞMİ.. Bu Yüzdendirki Aşağıda Fotoğraflarda Göreceğiniz Üzere Zarar Eden Üretici Arayışlara Girerek Bahçesini Kökünden Keserek Başka Ürünlere Yöneliyor..(geyveyoresi.com)

Geyve Haber Ayva 69Geyve Haber Ayva 70Geyve Haber Ayva 68Geyve Haber Ayva 67Geyve Haber Ayva 66

 

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »

Yandex Sayaç Yandex.Metrica Aktif Ziyaretçi Sayısı