logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Aziz Yavuz Tenekede Ekmek Yaptı Herkes Şaşırdı.

Aziz Yavuz Tenekede Ekmek Yaptı Herkes Şaşırdı.

Aziz Yavuz Tenekede Ekmek Yaptı Herkes Şaşırdı. Geyve Köy Ekmeği Bağlarbaşı Köyü Sakarya.(17 Nisan 2020)

Sakarya Geyve Bağlarbaşı Köyünde Yaşayan Aziz Yavuz ( namı diyar çamur aziz) Doğa Sever Kişiliği İle Geyve Yöresinde Sevilen Sayılan Doğa Aşığı Bir İnsan Olarak Biliniyor.

Koronavirüs Covid-19 tedbirleri kapsamında evinden çıkmıyor. Doğaya olan tutkunluğu ile günün her vaktini Geyve dağlarında Sakarya kenarında balık tutarak geçiren Aziz Yavuz.  Evinde de boş durmayıp köy ekmeği yaptı. Doğada bulunduğu süreler içinde çok değişik yemek sunumları yapan Yavuz. Meşhur tavası ile doğadaki değişik otlardan mükemmel yemekler yapıp dostları ile paylaşıyor.

Tenekede Ekiş Maya Geyve Köy Ekmeği Yaptı

Köy ekmeğini de değiştirerek 5 litrelik yağ tenekesinin içinde yaptı. Aziz Yavuz önce ev kadınları tarafından ekmek hamuru hazırlanır. Hamur hazırlanırken ben fırını yakar pişirmeye hazır duruma getiririm. Biriktirdiğim 5 litrelik yağ tenekelerini fotoğraflarda göreceğiniz üzere makas yordamı ile keser kıyılarını dışa gelecek şekilde perçinlerim ki ekmeği çıkartırken elimiz teneke tarafından kesilmesin diye.

Hazır olan ekşi maya hamurları tenekelere belli bir oranda koyarız ki ekmek piştiğinde taşmasın tam tenekeyi doldursun isterim. Hazırladığım tenekelerdeki hamurları daha önceden kızdırdığım fırına sürer kısık ateşte yavaşça pişiririm ekmekler pişmeye başladığında şişer ve üzeri koyu kahverengi ila bordo rengi arasında bir hal alır.

Ekmekler piştikten sonra çıkartır soğuyup dinlendirmeye çekerim. Bu ekşi maya köy ekmeklerinin tostu çok güzel olur. Sabahları kızartıp üzerine tereyağı salça sürerseniz de çok güzel olur. Ekşi maya ekmeği çabuk bayatlamaz bütün yemeklerin yanında özelikle tarhana çorbasının içinde doğranarak ta yenir. Afiyet Olsun.

Koronavirüs Covid-19 tedbirleri kapsamında vatandaşlarımızın evlerinden çıkmamasını isteyen Aziz Yavuz beni bağlasalar durmam herkes bilir. İnsanlara saygımdan bende evimden çıkmayıp devletimizin aldığı kurallara sonuna kadar uyuyorum tüm hemşerilerimize sağlıklı günler diliyorum dedi.

SİTEMİZDE YAYINLANAN AZİZ YAVUZ HABERLERİ İÇİN BU LİNGİ TIKLAYINIZ

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
2416 Kez Görüntülendi.