logo

Baharın Müjdecisi Sebzelerden Biri Kaldırayık Yöremizde Pazar Tezgahlarda

Baharın Müjdecisi olan sebzelerden biri Kaldırayık yöremizde Pazar tezgahlarda..

Kilosu 5 tl pahalıydı ama meraklıları özledikleri bu sebzeden almak için tezgah başındaydı. Kış aylarından sonra ilkbahar’ın müjdecisi olan bu yabani sebze isim zenginidir. Geyve ve Yöresinde birkaç adla anırır. Bazı yörelerde “kaldırayak” veya “deve mancarı” derler. Hodan otu, ıspıt, kaldirik, kaldırayık, zıbıtık, kaydirik adı ile anılmaktadır. Yapraklarının sert tüyleri nedeni ile sığırdili de denilmektedir.

Geyve Yöresinde özelikle koru boğazında bağlarbaşı köyü dağlarında Pamukova’nın dağ köylerinde bolca bulunmaktadır.

KALDIRAYIK sebzesinin nasıl pişirildiği hakkında birkaç da tarif isen pamukovanınsesi.com sitesi editörü sayın S. Taşkın Şahinoğlu  Şu Şekilde özetliyor.. Afiyet olsun..

Baharın Müjdecisi Sebzelerden Biri Kaldırayık Yöremizde Pazar Tezgahlarda 1

Ayıklandıktan sonra yaprakları, çiçekleri, dalları ve sap kısımları doğranıp hafifçe haşlanır, suyu süzülür. Daha sonra yağda yumurta ile kavrulur. Kaldırayık Yöremizde böyle pişirilir.

Kavrulup üzerine yumurta kırılırsa yumurta pişerken doğranan sebzeleri birbirine yapıştırır. Bunu önlemek için yumurtayı ayrı bir tavada pişirdikten sonra haşlanmış olan kaldırayık yumurtanın üzerine ekleyerek biraz pişirmek gerekir. Bu yöntem daha güzeldir. Yağ olarak tereyağı kullanılırsa çok lezzetli olur.Baharın Müjdecisi Sebzelerden Biri Kaldırayık Yöremizde Pazar Tezgahlarda 3

Bazı yörelerde sap ve gövdelerin turşusu yapılırmış. Turşusunun nasıl bir şey olduğunu bilmiyoruz.Afiyet olsun..

Baharın Müjdecisi Sebzelerden Biri Kaldırayık Yöremizde Pazar Tezgahlarda 2  Baharın Müjdecisi Sebzelerden Biri Kaldırayık Yöremizde Pazar Tezgahlarda 4 Baharın Müjdecisi Sebzelerden Biri Kaldırayık Yöremizde Pazar Tezgahlarda 5

4420 Kez Görüntülendi.