logo

Bölükbaş’tan Geyve Ortaköylü Fotoğrafçılar Fotoğrafı

Bölükbaş’tan Geyve Ortaköylü (kulfallar) Fotoğrafçılar Fotoğrafı (22 Ocak 2015)

Yaptığı araştırmalar ile adından sıkça söz ettiren tarih arştırmacı sı Fehmi BÖLÜKBAŞ ilginç fotoğraflar bulup paylaşımlarda bulunuyor. Geyve yakın tarihini takip eden bölükbaş ulaştığı bilgileri fotoğrafları sitemiz aracılığı ile tüm tarih severlere ulaştırıyor.

Geyve ilçesinden mubadele döneminde göç eden Ermeni ve Rum mubadililerin yakınları ile iletişime geçerek onlardan edindiği bilgi ve fotoğrafları paylaşan bölükbaş yöremizdeki 1800 lü yıllardaki gelişmişliği ön plana çıkartarak insanların bilgisine sunmak istediğini ekonomik ve yapılabilirlik açısından örnek teşkil etmesi için bu tür araştırmalar içinde bulunduğunu belirten bölükbaş bu gelişmişliği şimdilerde köylerimizde neden yaklayamadığımızıda sorgulamak gerektiğini belirtti.

Bulduğu birbirinden ilginç fotoğraf yanında bilgiyi de  hafızasında sakladığın belirten bölükbaş yöredeki eski ve tarihi yapıların tamamına yakının isimleri ile bildiğini bunları amatörce araştırdığını ve önemli sayılabilecek bilgiye ulaştığını belirtiyor.

Araştırmaları sırasında bulduğu fotoğrafları çeken fotoğrafçılarında fotoğrafına ulaşan bölükbaş 1889 yılında Geyve Ortaköy’de (kulfallar) 5-6 fotoğrafçının bulunduğunu fotoğrafta 5 eski model fotoğraf makinasının olduğunu çeken makinayla birlikte toplam 6 fotoğraf makinasının olduğ tespitine vardığını giyim kuşam olarak ta oldukça iyi durumda olduklarını belirtiyor.(geyveyoresi.com)

Geyve Ortaköy Fotoğrafçıları Kulfallar Geyve Köyleri 1 Geyve Ortaköy Fotoğrafçıları Kulfallar Geyve Köyleri 2

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
4344 Kez Görüntülendi.