logo

Elvanbey Zaviyesi Müze Olacaktı Cami Yapılıyor

Elvanbey Zaviyesi Müze Olacaktı Cami Yapılıyor

Elvanbey Zaviyesi Müze Olacaktı Cami Yapılıyor

Geyve’nin Merkezinde bulunan ve yıllarca kütüphane olarak kullanılan sonradan içi boşaltılıp Etnografya Müzesi yapılacağı söylenen Elvanbey zaviyesi Aslına uygun restorasyon çalışmalarından sonra cami olarak kullanılacağı belirtildi. Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’nın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama aşağıdadır.

Geyve Elvanbey Zaviyesi “Etnoğrafya Müzesi” Oluyor.Geyve Elvan Bey Kaçak Kazı 4Geyve Elvanbey Zaviyesi Bahçesindeki Mezarlar Düzenleniyor 4Geyve Halk Kütüphanesi Olarak Bilinen Elvan Bey İmarethanesi İçler Acısı Bir Durumda 1geyve-elvanbey-zaviyesi-kurtariliyor-projesi-basliyor-1Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 16 Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 17 Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 11

Ecdat Yadigarını Yenileniyoruz. Hayırlı Olsun…
Elvanbey Zaviyesinin onarılıp halkımızın hizmetine sunulması için ihaleye çıkılıyor. 1450 yılında yapılan tarihi bina aslına uygun olarak restore edilecek.
Geyve’nin tarihi yapılarından birisi daha onarılarak hayat bulacak. Israrlı takibimiz sonrası Bursa Vakıflar Müdürlüğü tarafından yatırım programına alınan ecdat yadigarı için 28 Kasım’da ihale yapılacak. İhalenin ardından 5 gün içerisinde yer teslimi yapılacak. Yer teslimiyle birlikte tarihi binada restorasyon çalışmaları başlayacak. Elvanbey Zaviyesi’nin restorasyon çalışmaları bir yıl içerisinde tamamlanacak.
TARİH YAŞAYACAK
“Ecdadımızın yadigarına sahip çıkmamız gerekiyordu. Uzun uğraşlar sonunda ecdat yadigarımızın restorasyon ihalesi yapılacak. Geyve’de tarihimizi yaşatacağımız için mutluyum. Bu güzel projenin hayata geçirilmesinde çalışmalarıyla sürekli takipte olan gazeteci Sayın Namik Cihan’a, Vakıflar Genel Müdürümüz Sayın Dr. Adnan Ertem, Bursa Vakıflar Bölge Müdürü Sayın Mustafa Emek, ilçe Kaymakamımız Sayın İlyas Memişe ‘e Milletvekillerimiz Sayın Mustafa İsen ve Sayın Şaban Dişli ’ye emeklerinden ötürü çok teşekkür ediyorum.
CAMİ OLACAK
Geyve İlçe Merkezi’nde yer alan Elvanbey Zaviyesi restorasyonun ardından cami olarak hizmet verecek. Tarihi bina aslına uygun restore edildikten sonra cami olarak kullanıma girecek. Atalarımızdan miras tarihi binanın vatandaşların hizmetinde olması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması için böyle bir uygulamanın doğru olduğunu düşünüyoruz. Hayırlı Olsun.
Murat KAYA-Geyve Belediye Başkanı

Geyve Elvanbey Zaviyesi “Etnoğrafya Müzesi” Oluyor.(08.07.2013) Haberimiz İçin Tıklayınız

Elvan Bey İmarethanesindeki O İşlemelerin Sırrı nedir. (30.08.2014 ) Haberimiz İçin Tıklayınız

Geyveliler Geyve Tarihine Sahip Çıkıyor (Roma ve Bizans)

Defineciler Geyve Elvan Bey İmarethanesinde Kaçak Kazı Yaptılar.

Geyve Elvanbey Zaviyesi Bahçesindeki Mezarlar Düzenleniyor

Geyve Elvan Bey Zaviyesi Kurtarılıyor Projesi Başlıyor 26 Aralık 2016

Elvan Bey İmarethanesi İçler Acısı Bir Durumda

Elvanbey Zaviyesi Müze Olacaktı Cami Yapılıyor03 Elvanbey Zaviyesi Müze Olacaktı Cami Yapılıyor01 Elvanbey Zaviyesi Müze Olacaktı Cami Yapılıyor02

 

Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 25 Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 02 Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 01 Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 26

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
2658 Kez Görüntülendi.