logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Geyve Boğazı Hes Yap İşlet ( 49 Yıl ) Devret 2063 Yılında Devredilecek.

Geyve Boğazı Hes Yap İşlet ( 49 Yıl ) Devret 2063 Yılında Devredilecek.

Geyve Boğazı Hes Yap İşlet ( 49 Yıl ) Devret 2063 Yılında Devredilecek.

Geyve Boğazı Sakarya Nehri Üzerinde Karaçam ve Örencik Köylerinde Bir Elektirik Firması Tarafından İnşa Edilen 30 MV Gücündeki Hes Barajında Çalışmalar Hızla Devam Ediyor.

Geyve Boğazı Hes’le İlgili Teknik Bilgi verilecek Olursa Sakarya Nehrinin Önüne Yapılacak Olan 10 m Yüksekliğindeki Setten Akıtılan Su İle Enerji Elde Edilecek Olup, Proje Bittiğinde Sakarya İlinin Elektriğin 4’te biri Örencik’teki bu barajdan karşılanacak.

Projenin Maliyeti 19,5 Milyon Avro İnşaat İçin, 10 Milyon Avro Türbün İçin Toplam 102 Trilyon TL dır. Proje Yap – İşlet – Devret Modeline Göre 49 Yıllığına Bir Elektrik Firması Tarafından Yapılmakta Olup İnşaat Aşaması Devam Etmektedir.Önümüzdeki Sene Elektrik Üretmeye Başlayacağı Belirtildi.

EDİTÖRÜN YORUMU = Sakarya Akar Türkler Bakar… El İnsaf Canım Geyve Boğazına Bu Yapılırmı? Sakaryanın İncisi Geyve Boğazının Acınacak Hale Getirildi.Nehrin Yatakları Değiştirildi Binlece Ağaç Kesildi,Ekolojik Denge Altüst Edildi.Ne İçin? Yap İşlet Devret Modeliyle Elektirik üretmek İçin Hemde 49 Yılığına Yani Bunu Yapan Firma 49 Yıl Elektirik Üretip Devlete ordanda Bize satacak. Bunca Vergileri Bu İnsanlar Ne için Veriyor,ozaman devlet yapsın masrafları karşılığında ucuz ucuz satsın fikri insanın aklına geliyor.Burada Hemen Akla kaynak Sorusu Geliyor İyi Yönetilen devletler kaynağını iyi kulanır önünü görür. Bu günü kurtarmaktan başka bişey değil Birçok insan bu hes’lerin devlete geçtiğini göremiyecek (2063 Yılında devredilecek) belkide işlevlerini kaybedecekler posaları Çıkacaktır. Zaman herşeyi gösterecektir.Geyve Boğazında Ekolojik Dengenin Acilen Kurtarılması İnşaat Alanları ve çevrelerinde ACİLEN ACİLEN Ağaçlandırma Çalışmaları Yapılması Geyve Boğazına Uygun Ağaçlardan Ekilmesi Gerekiyor..

TARİH BOYUNCA GEYVE BOĞAZI BÖYLE ZULÜM GÖRMEDİ.. YAZILARIMIZ İÇİN TIKLAYINIZ

Geyve Boğazı Sakarya Nehri Üzerinde Karaçam ve Örencik Köylerinde 09

 

 

Geyve Boğazı Sakarya Nehri Üzerinde Karaçam ve Örencik Köylerinde 13

 

Fotoğraflar= Aziz Yavuz

Etiketler:

Yandex Sayaç Yandex.Metrica Aktif Ziyaretçi Sayısı