logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Geyve Burhaniye Köyünde Ayva Meyvesi Tekleniyor

Geyve Burhaniye Köyünde Ayva Meyvesi Tekleniyor

Geyve Burhaniye Köyünde Ayva Meyvesi Tekleniyor

Sakarya Geyve İlçesinin Şirin Köyü Burhaniye Köyünde Ayva meyvesi bakımları tam gaz sürüyor. Oldukça meşakatli olan Ayva bakımı kış ayları ile birlikte başlamasıyla sürmekte yazın bu döneminde sulama ve tekleme yani ürünü seyreltip iri ve kaliteli ürün almak için yapılan işler ile sürüyor.

Ayva Meyvesi kış aylarında budama gübreleme bakım ile bahara kadar süren işlerden sonra bahar ile birlikte çiçek açma ilaçlama sulama bakım sürme işleri ile oldukça zor ve bir o kadar emek gerektiren işleri ile yetiştiriliyor.

Geyve ve civarında yetiştirilen Dünyanın En Kaliteli Ayvası Dünyanın En İyi Ayvası Oldukça zor bir bakımdan ve emekten sonra pazarlara ve evlerinize ulaşıyor.

Geyve ilçesi Burhaniye Köyü sakinlarinden Zeynel Çoban Bahçelerinde tekleme işi yaptıklarını 10 kişi ile bu işi yaptıklarını işin muhteviyatının ise şu şekilde olduğunu belirtiyor..

Sabah erken saatlerde traktörümüze yüklediğimiz 3 ayaklı merdiven ve iyaşemiz ile birlikte bahçemize geliyoruz. Sırasıyla Ayva ağaçlarına çıkarak merdiven ile Ayva meyvelerine ulaşarak bozuk kurtlu yamuk ayvaları kopartmak suretiyle kaliteli ayvadan ayırarak ağacın dibine atıyoruz tek tek tüm ağaçlar dolaşılarak bu ıskarta durumdaki ayvaları sağlam güzel ayvalardan ayırarak ağaçlarda sağlam düzgün ve kaliteli ayvanın kalmasını sağlaryarak ayvanın tüm gücünün sağlam meyvede kalması ve düzgün olmasını sağlıyoruz bu işlemi yapan bahçeler kaliteli ve çok verimli ürün alıyorlar dedi. Çoban bahçe tekleme işlerininn çok zevkli olduğunu gün içerisinde nahçede yemek yediklerini mola verdiklerini aralıklar ile çay demleyip içtiklerini belirtiyor. Zeynel Çoban Çalıştırdıkları Yövmiyecilerin parasınıda terleri kurumadan akşam iş bitiminde verdiklerini Yövmiyelerin 70 tl olduğunu söyledi. Geyve Burhaniye Köyünde Ayva Meyvesi Tekleniyor10 Geyve Burhaniye Köyünde Ayva Meyvesi Tekleniyor 45

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
3774 Kez Görüntülendi.