logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Geyve Çimento Fabrikasına Hayır Dedi

Geyve Çimento Fabrikasına Hayır Dedi

Geyve Çimento Fabrikasına Hayır Dedi

geyve-cimento-fabrikasina-hayir-dedi-2

geyve-cimento-fabrikasina-hayir-dedi-1

NOT= VİDEOLAR FOTOĞRAFLAR HAZIRLANIYOR.. BURADA OLACAKTIR.

1. video

Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan ve Yönetim Kurulu üyeler, İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi Başkan Hüsnü Gürpınar, CHP Milletvekili Adayı Turgay AKIN ,Sakarya Medya Derneği Başkanı Mehmet SAĞLAM, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai MATUR,Sakarya Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği Başkan Vekili Fehmi DUMAN, Geyve Yerel Kültür Derneği Başkanı Namık Cihan,Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan , , CHP İl Başkanı Ayça Taşkent il Yönetim Kurulu üyeleri, AK Parti Geyve İlçe başkanı Muhittin Irmak, Milliyetçi Hareket Partisi Geyve İlçe Başkanı Şerafettin KAYA, Cumhuriyet Halk Partisi Geyve İlçe Başkanı Mevlüt AYVAZ ilçe Yönetim Kurulu üyeleri, Sakarya Ziraat Odası adına Meclis Başkanvekili Sabri Karabaşoğlu ile Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa KOÇ, Geyve İlçesi Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar ve çok sayıda Çevreci ve gönüllüler Yöre Halkına destek verdiler.

Sakarya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri bölgede ÇED toplantısının yapılamadığını belirterek tutanak tuttu.. Tutanağı tekrar yazıyorlar. Tutanağı yazan ekip arabanın içinde kendilerini kitlediler. Tutanağın şirket yetkilisi tarafından okunduktan sonra yeniden yazıldığı öğrenildi.
Bu sırada Yöre kadınları Tutanağı geciktirenleri protesto ettiler.Bir grup kadın taşkınlık yapmak istedi.Jandarma sağduyulu davranarak taşkınlıklara izin verdirmedi. Jandarmanın örnek davranışı halk tarafından alkışlandı.
AK Parti Geyve İlçe başkanı Muhittin Irmak hazırlanan tutanağı okudu. Özellikle Fabrikanın kurulması için yörede arazi toplayanlar ile Aracılık yapanların 10 km uzakta tesislerde sonucu bekledikleride görüldü.
Ne dediler
Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan “Geyve gibi bir tarım arazisi üzerinde yapılması planlanan çimento fabrikasına kesinlikle karşı olduklarını: “Geyve gibi bir toprağa çimento fabrikası kurmak hangi akla sığar? Bu bir cinayettir. Ben halkımızın buna izin vereceğine inanmıyorum, en başta da Baromuz dimdik bu fabrikanın karşısında duracaktır.”
İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi Başkan Hüsnü Gürpınar “Gelişmiş ülkeler Çimento Fabrikalarını kendi ülkeleri sınırları içinde yaptırmıyor. Gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerde yaptırıyor. Bu fabrikalarda ne kadar yeni teknoloji kullanılırsa kullanılsın, uzun vadede vereceği zarar faydasından daha fazla olacağı kesindir. Geyve gibi tarım ve meyve bölgesinde böyle çimento fabrikasının yapılması o bölgeyi perişan eder. Bu konuda gerekli tedbirler ve önlemler şimdiden alınmalıdır. Bölge halkı başta olmak üzere tüm Sakarya halkı çimento fabrikasına karşı direnmelidir dedik bu günde gördük Halk isterse başaramayacağı iş yoktur.”
CHP İl Başkanı Ayça Taşkent “Geyve Doğancıl mahallesinde kurulacak çimento fabrikası hakkında incelemeler yapmak üzere 10 gün önce Doğancıl mahallesine geldim.., Geyve İlçe Başkanı Mevlüt Ayvaz ve bazı çevrecilerle ilk etapta vatandaşın görüşlerini aldım. Çevre sorunlarının her toplum için büyük bir tehdit oluşturduğunu belirten Taşkent, öncelikle Doğancıl ve çevre mahalle vatandaşlarının, kurulacak çimento fabrikasının tarım, hayvancılık, su kaynakları, yayla turizmi ve de insan sağlığı açısından bir tehdit oluşturduğu üzerinde kendileriyle hem fikir olduklarını söylemelerinin memnuniyet verici ,Sözü edilen fabrika sadece Doğancıl, Hark, Tuzla, Aksu, Dedeler, Sabırlar, Çay, Poydular ve Sütalan gibi yakın yerleşim yerlerinin yanında bilimsel olarak açıklanan ve çapı kilometrelerce belirtilen geniş bir alanı etkileyecek. Yörenin tarımsal zenginliği yok olacak, verim %70 oranında azalacak. Taraklı’nın potansiyel yayla ve termal turizmi kötü yönde etkilenecek ve en önemlisi insan sağlığı tehlikeye girecek.Yaşanan gerçekler, ileri teknoloji bile kullanılsa çevre ve insan sağlık sorunlarının devam ettiğini göstermektedir. Çevre, tarım, turizm ve sağlık konusunda yaşanacak kötü gidişi daha sonra milyarlar harcasak geri döndüremeyiz. Bu bilgiler ışığında tavır almalıyız. Sanayi tarımın karşıtı değildir ama sanayi kurulacak yer de tarım arazileri olmamalıdır. Bunu bu bölgede yaparsanız gelecek nesillerin yaşam hakkını yok edersiniz. Bu durum da, tam bir cinayettir. Bu aşamada yaşanabilir kent bilinci oluşturmak anlamında üzerimize düşeni yapacağız ve konunun takipçisi olacağız.Bu gün olumsuz hava şartlarına rağmen Yöre halkının Toprağına,ormanına,Yöresine nasıl sahip çıktığını gördük.Bu memnunluk verici”
Sakarya Medya Derneği Başkanı Mehmet SAĞLAM” Ülkemizde sayıları gittikçe artan ve kuruluş yerleri itibariyle insan ve çevre sağlığını tehdit eden çimento fabrikalarının zararlarını görebilmek için kahin olmaya gerek yoktur. Ulaşım yollarımız üzerinde bulunan örnekleriyle Bursa, Darıca ve Eskişehir çimento fabrikalarından bildiğimiz kadarıyla, hayalet bir yapıya benzeyen çimento fabrikaları, çevre yerleşim yerleri üzerinde bıraktığı izlerle “burada yaşanmaz” klişesini beynimize kazımaktadır. Fiziksel kirliliğin yanında çevreye salgıladıkları zehirli baca gazları ve partiküllerin direk insan sağlığına olan olumsuz etkileri yanında tarım arazilerine, yeraltı sularına olan zararlı etkileri göz önüne alındığında geri dönüşü olmayan ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. İnsan Ve Çevre Sağlığına Olan Olumsuz Etkileri Bilimsel Çalışmalarla Kanıtlanmış Bu Tür Sanayi Kuruluşlarının Yerleşim Alanları Çevresine Ve Tarım Arazileri Üzerine Kurulmasında Üzerine Düşen Yasal Zorunluluğu Yerine Getirmeyen, Adeta Sanayicinin Suç- Tan Ve Sorumluluktan Arınma Merkezi Haline Gelen, İşlevinin Ne Olduğu Anlaşılmayan Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Tarih Önünde Sorumluluktan Kaçamayacaklardır. “
Burada ne var yer seçimi hatası.
Sakarya Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği Başkan Vekili Fehmi DUMAN”Sakarya İli Talan’ın ve Yağmanın en çok etkilendiği iller arasındadır. Traktör Fabrikası 1.sınıf topraklar üzerinde Burada ne var yer seçimi hatası. Toyota Fabrikası 1.sınıf Topraklar üzerinde Burada ne var yer seçimi hatası. 1.Organize Sanayi Bölgesi genişletilirken 1260 dönüm 1.sınıf toprak sesiz sedasız Burada ne var yer seçimi hatası, Sebze Meyve Hal Sahası 1.sınıf toprak Burada ne var yer seçimi hatası. KİPA ve Serdivan AVM nerede 1.sınıf Topraklarda Burada ne var yer seçimi hatası.Belediyeler Konut için İmara açtıkları saya saya bitirebilirmiyiz. Bitiremeyiz.Pamukova’da olanlar,Akyazı’da olanlar,Arifiye’de,Erenler’de Hata üstüne Hata devam ediyor. Bu gün Doğancıl Mahallesinde Bilinçli Halkın direncini gördük.Halk Huzur istiyor.Halk Yanlış Yapılmasını istemiyor. Bura da da ne Var Yer seçimi Hatası.Bu yer seçimini yetkililere öğrettiğimizde başarı var yoksa Halkı sürekli rahatsız ederler.
GEYVE‘YE ÇİMENTO FABRİKASI NEDEN YAPILMAMALI?
Doğancıl Mahallesi sınırları içine yapılması düşülülen fabrika,buradaki yapıları tahrip edecektir.
Çıkan toz ve emisyonlar su ile karışarak yerüstü ve yer altındaki tüm canlıları olumsuz yönde etkileyecektir.
Bölgedeki kuşlar ve Yaban hayatı dinamit patlaması ve nakliye sırasında titreşim sebebiyle ölümle yüzleşecektir.
Fabrika için gerekli ham maddelerden KİL ‘in yakın ormanlık içinden temin edilmesi halinde ağaçların kesilmesiyle doğa tahrip olacaktır.
Üretim Sırasında oluşacak olan (her ne kadar filitre takılsada,filitrelerin maliyetiinin düşürülmesi için özellikle geceleri çalıştırılmadığı ülkemiz ve yurtdışında bilinen örneklerle kanıtlanmıştır. Toz zehirli gazlar ve atıklar nedeniyle tüm çevredeki bitki ve hayvanlar olumsuz yönde etkilenecektir.
Çevreye saçılan toz ve atıkların yağmur suları ile toprağa geçeceği,toprağın geri dönüşümü olmadan çoraklaşarak elden çıkacağı,zaten kirlenmiş sularla yapılan tarımın bu süreci daha da hızlandıracağı kaçınılmazdır.
Köylünün çevredeki tarlaları fabrika yapıldıktan sonra 2/3 oranında değer kaybedecektir.
Fabrika baca gazlarının nem ile birlikte hızlı donan Klinker tozu nedeniyle bitkilerin döllenmeyip ürün vermeyeceği kesindir.
Düşünülen Fabrika vasıflı Personel istihdamını bölge dışından karşılayacağından,hatta nakliye gibi büyük işleri taşaronlar ile çözeceğinden yöre halkına vaad edildiği kadar istihdam sağlamayacaktır.
Fabrikanın çıkaracağı zehirli gazlar insan sağlığını tehlikeye sokup,kanser,solunum ve kalp hastalıklarına yol açacaktır.
Fabrikanın yerleşim alanına yakın olması sebebiyle halk sağlığını kaybedecek.Asgari ücretle çalışanlar tedavi giderlerini karşılamakta güçlük çekeceklerdir
Hele üretimde tonlarca kömür kullanacaksa,bunun nakledilmesinde kullanılan araçların egzosları da ayrıca çevremizin hava kirliliğini arttıracaktır
SAKİN ŞEHİR TARAKLI HESAPTA YOK
Gözden kaçan en önemli unsur TARAKLI İLÇEMİZİN Turizm Bölgesi olması,Özellikle Termal Turizmi ile yeni yeni kendini anlatmaya çalışan TARAKLI’ya BU çimento Fabrikası Cehennem demektir.
Sonuç BİR CENNET VAR .Bunu Biz CEHENNEME çevirecez diyemezler
Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı BU FABRİKA KURULMAZ

Milliyetçi Hareket Partisi Geyve İlçe Başkanı Şerafettin KAYA “MHP olarak ülkemizin ve bölgemizin kalkınmasına en az herkes kadar her türlü desteği vereceğimiz ancak rant ekonomisi uğruna ilçemizin yeşilinin, tarım ve hayvancılığının ve özellikle ölümcül hastalıklara neden olacak gelişmelere herkesten fazla karşı duruş sergileyeceğimiz bilinmelidir. İlçemiz lezzetli ayvasıyla ününe ün katmış olup değerlerimizi elimizden almaya çalışanlara “Ayvayı yedireceğimizin” de bilinmesi gerekmektedir. Üstümüzde kirli emelleri olanlar “Geldikleri gibi giderler”. DEDİK BU GÜNDE bunu gösterdik.Özellikle Doğancıla yapılacak Fabrika Komşumuz uluslararası sakin şehir TARAKLI ilçesinin statüsünün ortadan kalkması demektir. Taraklı bölgesini Hesaba katmadan atılan adımların sonu hüsrandır. Geyve’nin yeşil kalması, tarım ve hayvancılığın doğal kalması ve en önemlisi de halkımızın sağlığı adına herkesi bize destek verdiği için teşekkür ederim.”
CHP Geyve İlçe Başkanı Mevlüt Ayvaz.” Çevre, tarım, turizm ve sağlık konusunda yaşanacak kötü gidişi daha sonra milyarlar harcasak geri döndüremeyiz. Bu bilgiler ışığında tavır almalıyız. Sanayi tarımın karşıtı değildir ama sanayi kurulacak yer de tarım arazileri olmamalıdır. Bunu bu bölgede yaparsanız gelecek nesillerin yaşam hakkını yok edersiniz. Bu durum da, tam bir cinayettir. Bu aşamada yaşanabilir kent bilinci oluşturmak anlamında üzerimize düşeni yapacağız ve konunun takipçisi olacağız”
Geyve Yerel Kültür Derneği Başkanı Namık Cihan “Geyve İlçesi mikro klima özelliği olan Dünyanın sayılı yerleşkelerinden birisidir. Toprak ve ürün zenginliği bu özelliğinden geliyor. Geyve bir çanak içinde. Her ne kadar bir esinti olsa da tam hava akımını sağlayamadığı durumda. Bu tür fabrikalar yerleşkeler dışında, tarım arazileri bölgelerinden uzakta olmalıdır. Toprak ve tarım geri dönüşümü olmayan zenginliktir. Geyve bir tarım bölgesidir ve öyle kalmalıdır. Sorun bu şehri üst düzeylere nasıl taşımalıyız olmalıdır. Bereketli topraklar üzerinde kurulu Geyve İlçesi yaşayanları olan bizler, şirin ilçemize zarar vereceğine yürekten inandığımız taş ocağı ve çimento fabrikası kurulmasını istemiyoruz”
Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan “Kocaman bir ovası olan muhteşem bir yer Sakarya. Burası Türkiye’nin özeti gibi. Ovası, yaylası, nehri, gölü, denizi her şeyi var. Türkiye’nin en verimli ovalarından iki tanesi burada. Biz onların orta yerine şehir kurmuş genişletiyoruz. Liman yapıyoruz, demir-çelik fabrikaları kurmak, termik santral getirmek, çimento fabrikaları kurmak istiyoruz. Sakarya’yı korumamız gerekiyor, bu kadar güzelliği varken korumamak bana göre geleceğe ihanet. Bu fabrika uzun vadede insanları etkileyecektir. Kalp hastalıkları, bronşit ve akciğer hastalıklarını artıracaktır.
Çimentocu AYVAYI yedi, ZAFER TABİAT ANALARIN ve ilk defa Sarkarya`da Sıtkı lar bir araya geldiler, siyasi temsilcilerinden bir arada bu da zaferin mimarıdır. Tema il temsilciliği unutulmasın, Mahnaz hoca rahatsız olduğu için gelemedi. Doğancıl, Geyve, Taraklı, Pamukova yani SAKARYA bu beladan henüz tam olarak kurtulması, her hafta bir gün etkinlik yapılmalı. Kılıçkaya ya sancılar, trekingçileri yönlendirmeye çalışacam. Geyve Boğazı da dahil Nerede yanlış varsa biz onun takipçisi oluruz”
Geyve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar “Biz de daha yeni öğrendik, gelen kişiler çimento fabrikası kuracağız demediler ancak sonradan bir öğrendik ki çimento fabrikası kuracaklarmış. Buraya kurulmaması için uğraşacağız. Bu fabrika tarıma büyük zarar verir, tavuk çiftlikleri var ve bu fabrikanın kurulacağı yer yüksekte kalıyor diğer köyler aşağıda. Aşağı köylerdeki tarım alanları çimento fabrikasının tozu içinde kalacak. Biz buna karşıyız, ne olursa olsun yaptırılmaması için çalışacağız”
Geyve Sulama Birliği Başkanı İsmail Aşçıoğlu” Su kaynaklarını doğrudan etkileyecek olan Tesislerin kurulması cinayettir”

AK Parti Geyve İlçe başkanı Muhittin Irmak “ İlçemiz Geyve ilçesi Doğancıl Mahallesi Mantarlık Mevkiinde Geyve MADEN İnşaat Sanayi A.Ş. tarafından Çimento Fabrikası Projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Başvuru Dosyası Kapsamında halkı bilgilendirmek,görüş ve önerilerini almak amacıyla 20.12.2016 tarihinde saat 14.00 de Geyve ilçesi Doğancıl Mahallesi Köy Konağında ÇED sürecine Halkın Katılımı Toplantısı düzenlemek üzere gelindiğinde Toplantının yapılacağı Doğancıl Mahallesi giriş yolunun bölge sakinlerince kapatılmış olduğu görülmüş olup gerek mahalle muhtarları gerekse bölge sakinleri tarafından bölgede çimento fabrikası yapılmasını istemediklerini ve bu kapsamda projeyle ilgili bir bilgilendirme toplantısı yapılmasını istemediklerini beyan etmişlerdir.Bu sebeple belirtilen yer ve saatte bilgilendirme toplantısı yapılamamıştır.İşbu tutanak düzenlenerek imza altına alınmıştır. Tutanak bu şekildedir. Ben ilçe başkanı olarak İşin takipçisi olacağım. Vatandaşlarımızın rızasının olmadığı hiçbir iş ve işlemin yanında yer almayız.”dedi.(Metin Kaynağı  sakarya54.net Teşekkürler )

 

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »

Yandex Sayaç Yandex.Metrica Aktif Ziyaretçi Sayısı