logo

Geyve İmam Hatip Lisesi Bitmek Üzere (video)

Geyve İmam Hatip Lisesi Bitmek Üzere (video) 20 Şub 2014

Geyve Merkezde Eski İmam Hatip Lisesinin Yerine Yapılan Yeni Okul Bitmek Üzere. Geyve Yöresi . Com Olarak Tüm Karşı Çıkmalarımıza Rağmen Okulun İnşaası Başlatıldı ve Yakın Zamandada Bitecektir.  Geyve ve Çarşı  Civarındaki Trafik İnsan Yoğunluğunu Artıracak olan Bu Okulun Geyve Alifuatpaşa Yolu Üzerinde Her İki Yerleşim Alanına Uygun Bir Yerde Yapılması Konusunda Defalarca Haber Yapmamıza Rağmen İnşaattan Vazgeçilmeyerek Burada Yapılmıştır. Oysaki İnşaat Alifuatpaşa ve Geyve Arasında Uygun Bir Arsada Yapılmış Olsaydı Alifuatpaşalı Öğrencilere de Faydası Olur Orta Okulda Bu Alanda Yapılabilirdi Çocukların Sosyal Alanları Basketbol Spor Futbol ve Oyun Alanları Olurdu. Okul Alanıda Geyvenin Zaten Dar Olan Sosyal Alanlarına Katılırdı. Geyve ilçesinin Çehresi Değişir Her Türlü Etkinlikler Bu Alanlarda Yapılırdı.(geyveyoresi.com)

GEYVE İMAM HATİP LİSESİ DİĞER TÜM HABERLERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ

Geyve İmam Hatip Lisesi Geçmişi

Geyve’de İki Tarih Aynı Anda Yıkıldı.
Geyve’de Geçtiğimiz Yıl Yıkılan, Yaklaşık 70 Yıllık Geyve İmam Hatip Lisesi’nin Hemen Yanında Bulunan 150 Yıllık Kagir Binasın Geyve’nin En Eski Okulu Olduğu Ortaya Çıkmıştı.

Geçtiğimiz Yıl Yıkılan ve Yaklaşık 70 Yıllık Olduğunu Belirttiğimiz Geyve İmam Hatip Lisesi’nde Oysa Bir Tarihin Yok Olduğunu Gözlerimizden Kaçırdık.

Yıkılan Geyve İHL Binasının ön Tarafında Bulunan 150 Yıllık Kagir Yapının Geyve’nin en Eski Okulu Olduğu Belirtildi.

Osmanlı ve Cumhuriyet Döneminden Kalma Okula Ait Fotoğraflar Bir Tarihi Göz Göre Göre Nasıl Yok Ettiğimizi Gözler Önüne Serdi.

Sultan Abdülhamit Han Döneminde Yapılan Okul Binasının 15’er Metre Uzunluğunda 6 Sınıftan Oluştuğu ve 2 Salonu Bulunduğu Belirtiliyor.

1948 Yılında Tuğla Harmanlarından Getirilerek ek Binası Yapılan Okul, Dönemin Geyve Ortaokulu Olarak Hizmet Vermeye Başladı.

1975 Yılında Ortaokul, Yeni Binasına (Geyve Lisesi) Taşınınca, Bu Tarihten Sonra Geyve İmam Hatip Lisesi Olarak Hizmet Vermeye Başladı. Üç Yıl Önce Projesi Hazırlanan Geyve İmam- Hatip Lisesi Binası, Yenisi Yapılmak Üzere Yıkıldı.

150 Yıllık Bir Tarihi Yok Ederken, Geride Geleceğe Bırakamadığımız Bir Kültür ve Onun Gözü Yaşlı Anıları Kaldı… Tıpkı 300 Yıllık Tarihi Sinan Bey Camii’ni Yıktığımız Gibi.(alıntıdır)

Etiketler: » » » » » » » » » »
4370 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.