logo

Geyve Ortaköy (Kulfallar) Buharlı İpek Böceği Fabrikası ve Değirmeni

Geyve Ortaköy (Kulfallar) Buharlı İpek Böceği Fabrikası ve Değirmeni ( 05.01.2015)

Geyve ilçesinin tanınan simalarından,tarih araştırmacısı sitemizin köşe yazarı Fehmi Bölükbaş yine tarihi bir belgeye ve bilgiye ulaşarak yakın tarihin efsanelerini gün yüzüne çıkartıyor. Yaptığı araştırmalar ulaştığı bilgiler ile yakın tarihe ışık tutan Araştırmacı yazar Fehmi Bölükbaş  Geyve İlçesinin efsaneleri arasında yer alan Ortaköy (Kulfallar) köyünün İpek böceği fabrika ve buharlı değirmeni fotoğrafına ulaşarak gün yüzüne çıkardı.

1910 Yılı  Geyve Ortaköy İpek Böceği fabrikası ve Buharlı Değirmeni sahibi Ananias Kilitzoglou ortaköy 1910 yılında çektirdiği bu fotoğrafı bu günlere getirerek geçmişten bir kesit olarak hafızalarımıza kazınmasına sebep oldu. Geyve ilçesinin Ortaköy (Kulfallar köyü) Halk arasında ipek böceği fabrikaları çeşitli fabrikalar çırçır fabrikaları buharlı fabrikaları ile anılan günümüzedek  konuşulan bu köyden şimdilerde geride hiç denilecek sayıda çok az kalıntı kalmıştır.(geyveyoresi.com)
Geyve Ortaköy (Kulfallar) Buharl? ?pek Böce?i Fabrikas? ve De?irmeni

FOTOĞRAFI BÜYÜK GÖRMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

Geyve Ortaköy(Kulfallar) Buharlı İpek Böceği Fabrikası 1Geyve Ortaköy (Kulfallar) Buharl? ?pek Böce?i Fabrikas? ve De?irmeni

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
6444 Kez Görüntülendi.