logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Geyve’de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Coşku İle Kutlandı

Geyve’de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Coşku İle Kutlandı

CUMHURİYET BAYRAMI İLÇEMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI

Cumhuriyetimizin 94. yıldönümü kutlamaları ilçemizde 28 Ekim 2017 tarihinde saat 13:30’da İlçe meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni ile başladı. Çelenk sunma programına Kaymakamımız İlyas MEMİŞ, Garnizon Komutanı Per. Yüzbaşı Taner ÇOLAK, Belediye Başkanı Murat KAYA, Cumhuriyet Savcısı Nihal OYMAK, daire amirleri, öğrenciler ve vatandaşlarımız katıldı.

29 Ekim 2017 tarihinde saat 09:30’da Kaymakamımız İlyas MEMİŞ Kaymakamlık makamında ilçe protokolü ve halkımızın tebriklerini kabul etti.

Tebrik kabul töreninden sonra havanın yağışlı olması nedeniyle İlçe kapalı spor salonunda yapılan kutlama törenlerine geçildi. Programa Kaymakamımız İlyas MEMİŞ, Belediye Başkanı Murat KAYA, Cumhuriyet Başsavcısı Tacettin AYKOL, daire amirleri, siyasi partilerimizin temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlarımız katıldı. Saygı duruşu ve istiklal Marşımızın okunmasının ardından, Kaymakamımız İlyas MEMİŞ, Garnizon Komutanı Per. Yüzbaşı Taner ÇOLAK, Belediye Başkanı Murat KAYA öğrenciler ve halkımızın bayarımını kutladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kaymakamımız İlyas MEMİŞ yaptı.

Kaymakamımız İlyas MEMİŞ konuşmasında; “Bugün, geçmişi insanlık tarihiyle başlayan yüce milletimizi, kendi kendinin hâkimi ve efendisi yapan Cumhuriyetimizin, 94. yıl dönümüne ulaşmanın engin mutluluğunu yaşıyoruz.

Atatürk’ün, “ Türk Milletinin tabiat ve şiarına en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir.” dediği siyasal rejimimizin adı olan ve milletimizin kendisini, kendi iradesiyle yönettiği bu yönetim şekli; insanı yücelten, inanç ve düşünce özgürlüğünü ön planda tutan, doğruluğu, çalışmayı ve yeteneği değerlendiren, iyiye ve güzele yönelik her gelişmeye açık, hak hukuk ve adalet kavramlarına sıkı sıkıya bağlı, demokratik yapısıyla bugün hala dünya üzerinde birçok milletin özlemini çektiği, kavuşmayı düşlediği büyük bir idealdir.

Cumhuriyet’in ilanı; şartlar ne kadar çetin olursa olsun Türk Milleti’nin asla boyunduruk altında yaşayamayacağının ve ölümü esarete tercih edeceğinin de ilanıdır. Cumhuriyet, milletimizin, bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin açık ifadesi olmasının yanı sıra milletimizin medeni dünya ile bütünleşme kararlılığının göstergesidir. İstiklal mücadelesindeki başarımızı, nasıl birlik ve beraberliğimize borçluysak, önümüze çıkabilecek engelleri aşmak için en büyük ihtiyacımız yine birlik ve beraberliğimiz olacaktır. Bu birlik; tek devlet, tek vatan, tek bayrak ve tek millet anlayışı ile özgür ve eşit vatandaş olmanın sevinci ve gururunu birlikte yaşama arzusunun sembolüdür.

Bugün gelinen noktada ülkemiz, Cumhuriyetimizi çağdaş bir demokrasiyle taçlandırma yolunda önemli mesafe kat etmiştir. Son yıllarda gerçekleştirilen köklü reformlar, özgürlükleri genişletirken, hukukun üstünlüğünü esas alan modern bir devlet ve toplum düzeninin temellerini de güçlendirmiştir. Kabul edilmelidir ki, Cumhuriyetimizin demokratikleşmesi, ülkemizin son yıllardaki en büyük kazanımıdır. Tüm bunlar da göstermektedir ki Türkiye, sadece ekonomik, siyasi, askeri ve beşeri açıdan değil, demokratikleşme açısından da, ’muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma’ hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Ülkemizin bu gelişimine tahammül edemeyen dış mihraklar ve onların içerideki uzantısı olan hainlerin, ülkemizin gelişmesini ve kalkınmasını engellemek için yaptıkları düşmanlık ve ihanetlere karşı; aziz milletimiz azmi, kararlılığı ve iradesiyle bütün güçlükleri aşmayı bilerek, milli birlik ve beraberlik duygularıyla harmanladığı varlığını koruyarak, ülkemizi bu günlere taşımayı bilmiştir. Ve bundan sonra da damarlarında dolaşan asil kandan ve göğsündeki sarsılmaz imandan aldığı bu güçle, milletimiz bekasını dünya var oldukça sürdürmeye devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin 94. yıl dönümünde Türkiye Cumhuriyeti’mizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını ve kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Kutlama töreni öğrencilerimizin şiir okumaları, halk oyunları ile Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen şiir, kompozisyon ve spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından sona erdi. (Kaynak ve Fotoğraflar Geyve Kaymakamlığı)

Geyve'de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Coşku İle Kutlandı 001 Geyve'de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Coşku İle Kutlandı 002 Geyve'de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Coşku İle Kutlandı 003 Geyve'de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Coşku İle Kutlandı 004 Geyve'de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Coşku İle Kutlandı 005 Geyve'de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Coşku İle Kutlandı 006 Geyve'de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Coşku İle Kutlandı 007 Geyve'de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Coşku İle Kutlandı 008 Geyve'de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Coşku İle Kutlandı 009 Geyve'de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Coşku İle Kutlandı 010

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
10160 Kez Görüntülendi.