logo

Geyve’de Gül Fidesi Hasadı Yapılıyor

Geyve’de Gül Fidesi Hasadı Yapılıyor

Geyve’de Gül Fidesi Hasadı Yapılıyor

Sakarya ili Geyve ilçesi Gül fidesi hasadını yapmaya başlandı. Geyve ilçesinde yetiştirilen fidelik gül kökleri sökülerek dikileceği yeni alanlara taşınmaya başlandı.

Geyve ilçesinde yetiştirilmeye başlanan süs bitkilerinden Gül hasadı yapılmaya başlandı. Tohumdan çimlendirme şeklinde yapılan ve Aşılama şeklinde yapılan gül üretiminde sezon hasadı sürüyor. Geyve ilçesinde yaygınlaşan gül fideciliği gelecek yıllarda dahada yaygınlaşarak önemli bir alan olması ve yakın şehirlerin belediyelerine hizmet vermesi bekleniyor.

Geyveli Gül üreticileri Roza Laxa Çöğürlü üstüne meilland gülleri aşılama usulü ile yaklaşık 40 muhtelif renkler gül aşılıyorlar. Üretim sürecide Mart Nisan arası dikim aynı yıl Temmuz ağustos da aşı yapılıp bir sonraki yıl üzerinden kesim yapıldıktan sonra 2. yıl Mart Nisan ayında hasadı yapılıp belediyelere Gönderiliyor.

Geyve ilçesinde 60 bin üretimler ile başlanılan gül yetiştiriciliği 1.500 bin gibi rakamlara ulaşarak ilçeye gelir iş ve tanıtım sağlamaktadır. (geyveyoresi.com)

Geyve'de Gül Fidesi Hasadı Yapılıyor 1

Geyve'de Gül Fidesi Hasadı Yapılıyor 2

Geyve'de Gül Fidesi Hasadı Yapılıyor 3

Geyve'de Gül Fidesi Hasadı Yapılıyor 4Geyve'de Gül Fidesi Hasadı Yapılıyor 5

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
3490 Kez Görüntülendi.