logo

Geyve’de Nalları Dikme Havası Dikkat

Geyve’de Nalları Dikme Havası Dikkat

Bir kaç gündür havaların iyi gitmesi vatandaşlarda eski bir anıyı gündeme getirdi. Nalları dikme havası şeklinde espiriler yapılmaya başlandı.

Geyve Yöresinin namı diyar Çamur Aziz abisi vatandaşları çok eski bir anıyla uyararak dikkatli olmalarını bu havalara aldanmamalarını istedi. Yavuz bu gün 07.01.2016 perşembe günü havanın güzel olması sebebiyle dışarıya kısa kollu çıktı Termometrede hava sıcaklığını 25 derecede olduğunu farketti. Eski bir anı aklına gelince geri dönerek tekrar sıkı sıkı giyindi. İşte o Nalları diktirme havasının hikayesi….

NALLARI DİKTİRME HAVASIDIR

Çok eski bir tarihte Geyve Bağlarbaşı köyünde yaşıyan bir köylü tam bu tarihlerde kış aylarında  havaların güzel olmasını fırsat bilerek ahırında bulunan karakaçan eşeğini bahçeye hava almaya çıkarmış. Bahçede unuttuğu eşeği havanında aniden değişip soğumasıyla ölmüş, bahçeye gelen köylü eşeğin yerde yatar vaziyet de nalları ayakları havada bir şekilde bulmuş anlamış ki bu havalarda eşek çulsuz dışarı çıkartılmaz ve dışarıda bırakılmaz.. Bu havalar NALLARI DİKTİRME HAVASIDIR DİKKAT ETMEK LAZIM DEMİŞ…(Kaynak Aziz Yavuz Geyve Bağlarbaşı Köyü)

Namı diyar Çamur Aziz abimizde bundan kendine pay çıkartarak kısa kollu çıktığı evine geri dönerek giyinip Nalları dikmeyelim demiş…

Geyve'de Nalları Dikme Havası Dikkat 1 Geyve'de Nalları Dikme Havası Dikkat 3Geyve'de Nalları Dikme Havası Dikkat 2Geyve'de Nalları Dikme Havası Dikkat 4

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
2782 Kez Görüntülendi.