logo

Güneş Tutulması Gözlenebilecek

Güneş Tutulması Gözlenebilecek  20 Mar 2015

Türkiye’ de en son 11 Ağustos 1999 tarihinde görünen ve Yıllar sonra ilk kez gerçekleşecek olan tam Güneş tutulması saat 11.51 de gerçekleşecek. Eğer hava açık olursa Ülkemizin her yerinden de görünecek.

Güneş tutulması sonrası 1999 yılı Ağustos ayında yaşanan büyük Marmara Depremi sebebiyle , yine bir güneş tutulması daha gerçekleşmeden insanlarda endişeler başladı bile. Gök olayları ile yer yüzü olaylarının bağlantılı olduğunu iddia eden uzmanlar bu endişelerini de dile getirerek halkı afetlere karşı uyardılar.

BU GÜNEŞ TUTULMASI 1999 DEPREMİNDEKİ GİBİ

20 Mart Cuma günü gerçekleşecek olan güneş tutulmasını pek çok astrolog 1999 depreminin olduğu zamankine benzetiyor. Bu sebeple de yeni bir deprem tetiklenmesi olabileceği iddiaları var. İddiayı dile getiren Astrolog Filiz Özkol, 20 Mart’ta yaşanacak Güneş tutulmasının Aslan burcunda gerçekleşeceğini ve aynı etkinin 1999 depreminde yaşandığını söyledi. Özkol, tutulmaların devlet adamlarına suikast, uçak kazası ve patlama gibi olayları gündeme getireceğini öne sürüyor…

Güneş tutulmasının yanı sıra önemli bir gök olayı daha gerçekleşecek. Tutulma anında Dolunay’ın Dünya’ya çok yaklaştığı ‘Süper Ay’ olayı da gerçekleşecek. ‘Süper Ay en son 11 Ağustos 2014’te yaşanmıştı. ‘Süper Ay’ sırasında Dolunay normalden 30 kat daha parlak ve yüzde 14 daha büyük görünüyor.

UYARI

Açık havada daha iyi gözlenecek olan Tam güneş tutulması sırasında güneşe çıplak gözle bakmayın diye uyarıyor uzmanlar. Gözlerinizin zarar görmemesi için güneş tutulması Güneş gözlüğü ya da isli cam parçasının ardından güneşe bakılmalı.