logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

GEYVE REKLAM1

Koca Çınar’ı Budadılar Kuşa Çevirdiler

Koca Çınar’ı Budadılar Kuşa Çevirdiler

Koca Çınar’ı Budadılar Kuşa Çevirdiler.

GEYVE REKLAM1

Geyve İlçesi Kozan Köyünde 600 yıllık geçmişi ve heybeti ile görenleri şaşırtan tarihi çınar Eylül ayında fırtınadan dalları zarar görünce budandı ve bu hale geldi.. (EYLÜL AYI FIRTINA HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ )

Her biri heybetti dalları ile Kozan köyünün simgesi haline gelen ve Osmanlı döneminde dikilen 600 yüzyıllık çınar yazın yaşanan fırtınada zarar görünce, adaları tehlike yaratmasın diye budanınca bu hale geldi.

6 asırdan fazla olduğu ifade edilen tarihi çınar Geyve İlçesi Kozan köyünün adeta simgesi haline gelmişti. 23 Eylül 2014’te Geyve İlçesin de ve köylerinde etkili olan şiddetli fırtına ve yağıştan zarar gören tarihi çınarın dalları kırılmıştı. Fırtınadan zara gören 600 yıllık tarihi çınar’ın diğer büyük dallarının fırtınadan zarar görmesi ve tehlike saçması nedeni ile budaması yapılınca farklı bir görünüme büründü.

Kozan Köyü Muhtarı İlhan Üzüm, köylerinin simgesi haline gelen tarihi çınarın Eylül ayında yaşanan şiddetli fırtınadan zarar görüp dallarının kırıldığını, kalan dallarının ise zarar gördüğünden tehlike saçtığını belirterek “ Tarihi çınarımızın dalları fırtınadan zarar görünce yetkililerle görüşerek, zarar gören dallarını budattırdık. Tarihi çınarımız yazın sıcaklarında köylülerimizin ve misafirlerimizin serinlemesi için bulunmaz bir nimetti. Umuyorum budadığımız dalların vereceği yeni filizlerle birkaç seneye kadar yine gölgesinde bizleri ve misafirlerimizi serinletecektir “ dedi. Kaynak(pamukovahalk.com)

Geyve Kozan Köyü Koca Çınar'ı Budadılar Kuşa Çevirdiler 1 Geyve Kozan Köyü Koca Çınar'ı Budadılar Kuşa Çevirdiler 2 Geyve Kozan Köyü Koca Çınar'ı Budadılar Kuşa Çevirdiler 3Geyve Kozan Köyü İmamsız 3 Kozan Köyü Geyve Çınar 3 Kozan Köyü Geyve Çınar 2 Kozan Köyü Geyve Çınar 1

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
2731 Kez Görüntülendi.