logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Koronavirüs ( Corona virüs COVID-19 ) 14 gün Kuralı Nedir

Koronavirüs ( Corona virüs COVID-19 ) 14 gün Kuralı Nedir

Koronavirüs ( Corona virüs COVID-19 ) 14 gün Kuralı Nedir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı: Corona virüsü için 14 gün kuralı maddeleri mutlaka uygulanmalı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan koronavirüs açıklamasının ardından gözler COVID-19‘un yayılmasını engellemenin yollarına çevrildi. ilimizde ortaya çıkan ilk corona virüsü vakasının Avrupa temalı olduğu belirtildi. Bu durum da, 14 gün kuralının önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Peki, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan koronavirüs 14 gün kuralı nedir? Haberimizde, koronavirüs 14 gün kuralında yer alan ve yurt dışından gelen vatandaşların dikkat etmesi gereken maddeler yer alıyor. İşte, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın da altını çizerek anlattığı 14 gün kuralına ilişkin bilinmesi gerekenler…

Koronavirüs ile ilgili bu gece gelen son dakika haberinin ardından, vatandaşlar gözlerini 14 gün kuralına çevirdi. Yurt dışından gelen vatandaşlar için Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 14 gün kuralı, koronavirüsün yayılmasına karşı alınabilecek basit önlemleri içeriyor. Peki, coronavirüsü 14 gün kuralı nedir? Haberimizde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da önemle üzerinde durduğu 14 gün kuralı maddelerine ulaşabilirsiniz.

14 GÜN GÜN KURALI NEDİR?

Sağlık Bakanlığının sosyal medya hesaplarından yayımlanan “Yeni koronavirüs evde izleme (karantina) kuralları” başlıklı paylaşımda, “Son 14 gün içerisinde yeni koronavirüs hastalığı görülen ülkelerden birinden geldiyseniz, ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgularınız olmasa bile 14 gün süresince evden çıkmamalısınız” uyarısı yapıldı.

İşte madde madde 14 gün kuralı…

Evden çıkmak zorunda kalınırsa mutlaka maske takılması ve mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarının kullanılmaması çağrısında bulunulan paylaşımda, evde yapılması gerekenler de şöyle sıralandı:

“Ziyaretçi kabul etmeyin. Mümkünse ayrı bir odada kalın. Odanızı sık sık havalandırın. Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın. Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın. Ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın, bu alanları her kullanım sonrası temizleyin. Sık sık el hijyeni sağlayın. Ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın veya alkollü el antiseptiği ile ovalayın. Tabak, bardak, havlu gibi eşyalarınızı ayırın, ortak kullanmayın.”(Sabah)

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »

Yandex Sayaç Yandex.Metrica Aktif Ziyaretçi Sayısı