logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

GEYVE REKLAM1

Orgeneral Ali Fuat CEBESOY Müzesinde İsim Hatasımı Var

Orgeneral Ali Fuat CEBESOY Müzesinde İsim Hatasımı Var

Orgeneral Ali Fuat CEBESOY Müzesinde İsim Hatasımı Var.

Türkiye’nin Tek Kuvay-i Milliye Müzesinde İsim hatasımı var sorusunu vatandaşlar sitemiz aracılığı ile yetkililere soruyorlar. HANGİSİ DOĞRU???  NOKSANLIK MI VAR? KUVAYİ MİLLİYE NEDEN YAZMIYOR??

Sitemizi arayıp uyarılarda bulunan vatandaşlar isim yanlışlığı isim noksanlığı neden düzeltilmiyor? Yetkililer bu müzeyi gezmiyor mu? Denetlemiyorlar mı? Dikkat etmiyorlar mı? Sorumlusu kimdir? Bakımlarını kim yapıyor? Neden belli günlerde açılmıyor? Sorularını soruyorlar..

KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TANITIM AÇIKLAMASI

Sakarya, Geyve Ali Fuat Paşa Kuvayı Milliye Müzesi
Müze binası; Sakarya İli, Geyve İlçesi, Alifuatpaşa Beldesinde, Sakarya Nehri kenarında, Merkez Camisinin hemen arkasında iki katlı kagir bir yapıdır. Mülkiyeti Alifuatpaşa Belediyesine aittir. Daha önce Belediye binası olarak kullanılmış, 1989 yılında alınan Belediye Meclis kararı ile kullanım hakkı Özel İdare Müdürlüğüne verilmiştir. İl Özel İdaresi Müdürlüğü tarafından yapılan düzenlemeler sonrasında 30 Ekim 1989 tarihinde Kuvayı Milliye ve Ali Fuat Cebesoy Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Müzenin zemin katı Kuvayı Milliye Müzesi olarak düzenlenmiştir. Giriş güney cephedendir. Ortada bir salon ve bunun her iki yanında üçer oda olmak üzere altı oda bulunmaktadır. Girişin hemen sağındaki oda memur odası, sol taraftaki oda kütüphane, diğer kısımlar ise sergi salonu olarak kullanılmaktadır. Bu salonlarda; Kuvayı Milliye döneminde görev almış şahsiyetlere ait fotoğraflar, Amasya, Erzurum ve Sivas kongre metinleri, Atatürk’ün el yazısı ile yazılmış 10.Yıl Nutku fotokopileri, Kuvayı Milliye dönemine ait kronoloji, fotoğraflar ve haritalar duvarlara asılı olarak sergilenmektedir.

Müzenin 1. Katı, Ali Fuat Cebesoy Müzesi olarak düzenlenmiştir. Binanın batıya bakan dış yüzündeki betonarme merdivenlerle çıkılan, kuzeybatı köşedeki giriş salona açılmaktadır. Bu salon ve etrafındaki odalarda; Ali Fuat Cebesoy’a ait giysiler, karyola, madalyalar, belgeler, fotoğraflar ve muharebe krokileri sergilenmektedir.

Müzede 26 etnografik ve 47 arşiv vesikası olmak üzere toplam 73 adet eser vardır.

Müze, Pazartesi Hariç Haftanın her günü 08:00–12:00, 12:30–16:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres: Alifuatpaşa Beldesi Camii Kebir Mah. Park Sk. No:4 Geyve /Sakarya
Tel : 0 264 516 05 32

Orgeneral Alifuat CEBESOY Müzesinde İsim Hatasımı Var 1 Orgeneral Alifuat CEBESOY Müzesinde İsim Hatasımı Var 2 Orgeneral Alifuat CEBESOY Müzesinde İsim Hatasımı Var 3 Orgeneral Alifuat CEBESOY Müzesinde İsim Hatasımı Var 4Kuvayı Milliye ve Ali Fuat Cebesoy Müzesi İletişim

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
2869 Kez Görüntülendi.