logo

Pamukova 2. Ayva Festivali Yapılıyor

Pamukova 2. Ayva Festivali Yapılıyor.

Geçen sene ilki yapılan Pamukova Ayva festivalinin ikincisi bu yıl 23 Eylül’de yapılıyor. 23 Eyl 2017

Pamukova’da tarım festivalinde çok renkli görüntüler var, el emeği ürünler stantlarda  Pamukova mızın bereketli topraklarında yetişen türlü ürünler sergilenirken bu ürünlerden yapılan bir çok yiyecek’de tanıtılıp sunuluyor.

Pamukova Kent Meydanında düzenlenen Ekopazar Doğal Ürünler ve Ayva Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Meydana kurulan stantlarda üreticiler bölgede yetişen doğal ürünleri sergiledi.Pamukova bölgesinde üretilen ayva, üzüm ve çilekler maskotlarla tanıtılırken, Kanal D de yayınlanan “ Çocuklar Duymasın dizinde  Çaycı Hüseyin  karakterini canlandıran Alpaslan Özmol festivale katılanlara Pamukova ayvasını tanıtarak kendine has sesi ile  “Ayvalarrrrr “ dedi.

Yöresel lezzetlerinde tanıtıldığı festivalde, doğal reçeller, tatlılar, unlu mamüller ve bir çok ürün stantlarda görücüye çıktı.

Ayva üretiminde iddialı İlçelerden  biri olan Pamukova İlçesinde 12.500 dekar tarım alanında yıllık  40-45 bin ton  ayva üretiliyor.

Programın açılış konuşmasını yapan PAYDER Başkanı Ali Urgan, ”Pamukova Kaymakamlığı himayesinde, Pamukova Belediyesi’nin destekleriyle Eko Pazar Doğal Ürünler ve Ayva Festivali’nin ikincisini düzenliyoruz.  Amacımız Pamukova’yı, tarımını, turizmini ve diğer değerlerini uluslararası alanlarda tanıtmaktır. Çiftçimizin ürettiği tarım ürünlerini, işleme ve paketleme ile ülkemize ve lojistik yollarla dünyaya ulaştırmaktır” dedi.

Pamukova İlçe Tarım Müdürü Ümit Erol, ”Toprağını terk etmeyen ayva çiftçimizin hasadı kutlu olsun” dedi. Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyon Başkanı Gökhan Tufan ise, ”Yöresel lezzetlerin korunması, farkındalık oluşturulması, tanıtılması için bu tarz festivaller büyük önem taşıyor” dedi.

Festivalde konuşan Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeki Toçoğlu ise bu tür festivallerin organizasyonların yörenin ürünlerinin, kültürünün ortaya çıkarılması ve bunların pazarlanması noktasında çok büyük yarar sağladığını ifade etti.  Toçoğlu , ” Bu tür festivaller  Pamukova’mızın değerlerinin ortaya çıkarılmasında, onların ülke içi ve dışına pazarlanmasına çok ciddi katkı sağlayacağına inanıyorum ” dedi.

Pamukova Kaymakamı Recai Karal ise, “Niyetler halis, idealler samimi olunca inanmış gönüllerle daha çok güzel eserler oluşturulacağına inancım tamdır. Bize bu güzel vatanı bağışlayan Allah’a şükürler olsun. Bu vatanı koruyan, bize emanet eden ecdadın önünde saygıyla eğiliyorum. Bu coğrafyanın güzelliği, bereketi bu güzel insanların samimi fedakarlığıyla birleşince ne kadar güzel olmuş. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ” dedi.

Festivalde en iyi ayva, en iyi ayva tatlısı ve ayva reçeli dalında birincilik, ikincilik, üçüncülük kazananlara ödülleri verilirken, festivalde son olarak Eko Pazar ve Doğal Ürünleri stantları  gezildi ve büyük beğeni kazandı.(Pamukova-Sakarya-DHA)

Bir Video

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »