logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Pamukova Akçakaya Köyünde Tarihe ve Doğaya Darbe Girişimi

Pamukova Akçakaya Köyünde Tarihe ve Doğaya Darbe Girişimi

Pamukova Akçakaya Köyünde Tarihe ve Doğaya Darbe Girişimi.

Sakarya ili Pamukova ilçesi Akçakaya köyünde sürdürülen taş ocağına hayır kampanyalarına sivil toplum kuruluşlarından vatandaşlardan destek geldi. Bir süredir haberlerimizde yer verdiğimiz eğlem pretosto ve duyurulardan sonra Taş ocağı yapılması için yol yapımı ve iş makinalarının çalışması sonucunda doğaya darbe verildi. Sit alanı içerisinde bulunan ve her yerinden tarih fışkıran arazide yapılan çalışmalar neticesinde mezarlar ve tarihi tuğla taşları ve eski kemiklere zarar verilirken doğanında kökü kazındı. Sivil toplum kuruluşları siyasiler ve çok sayıda vatandaşın tepki gösterdiği kazıma işleri çevreye oldukça zarar verdi.

Sakarya İli Pamukova İlçesi Akçakaya Mahallesi (Köyü) sınırları içinde bulunan, Sit alanı Tarihi mezarlıkta iş makinaları ile kazı yapılması köylüler, Çevreye duyarlı yurttaşlar protestosu ile karşılandı.
Akçakaya köyü sınırları içinde bulunan Tarihi mezarlık, Kemaliye köyünde yapımı devam eden gölet inşaatına malzeme temini gerekçesi ile bir firmaya ait iş makinaları kullanılarak tahrip edilerek hafriyat yapıldı. Firma gölet inşaatına malzeme temini amaçlı taşocağı açma girişiminde bulunmuşsa da. Muhtar ve köy halkı bu alanın SİT alanı olduğunu söyleyerek çalışmanın durdurulmasını istemiş ancak firma yetkilileri bunu dikkate almayarak, alanda bulunan 60-70 ağacı iş makinaları ile söküp bazılarını toprakla kapatmıştır.
Söz konusu Gölet inşaatı halen devam etmekte ve malzeme aldıkları ocak inşaata daha yakın ve elverişli olduğunu söyleyen köy halkı “Firma burasının sit alanı olduğunu biliyor. Buradan taş çıkarmak değil, halk arasında bu mezarlıkta gömülü olduğu söylenen, define ve tarihi eserleri elde etmeyi amaçlıyor, burası tarihi bir bölgedir ve bizim değerlerimizdir. Kimseye dokundurtmayız. Zaten ellerindeki taş ocağı ruhsatı da bu bölgeye ait değildir. Bizim tapulu arazilerimizi çiğneyerek iş makinalarını sahaya sokmuşlardır.” Diyerek isyanlarını dile getiriyor.
Alanda inceleme yapan sivil toplum kuruluşları ve siyasiler alanda tam bir katliam vardır. Tarih katlediliyor, Doğa katlediliyor, hatta insanlık katlediliyor. Bizim geleneğimizde mezar, kime ait olursa olsun dokunulmaz. Saygı gösterilir. dediler.

Pamukova Akçakaya Köyünde Tarihe Doğaya Darbe Girişimi01 Pamukova Akçakaya Köyünde Tarihe Doğaya Darbe Girişimi16 Pamukova Akçakaya Köyünde Tarihe Doğaya Darbe Girişimi18 Pamukova Akçakaya Köyünde Tarihe Doğaya Darbe Girişimi19

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »

Yandex Sayaç Yandex.Metrica Aktif Ziyaretçi Sayısı