logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Pamukova Çardak Köyünde Amerikan Kabağı Yetiştirdi

Pamukova Çardak Köyünde Amerikan Kabağı Yetiştirdi

Pamukova Çardak Köyünde Amerikan Kabağı Yetiştirdi

Sakarya Bal kabağı ile ünlüdür. Bal kabağı döneri, lokumu, çorbası , tatlısı olmak üzere her çeşidi yapılmıştır.

Pamukova Çardak Köyü ‘nde Sakarya Bal kabağına rakip olacak bir ürün yetiştirildi. Köyün verimli topraklarını seven bu rakip Amerika’dan geldi..
Dev Atlantik Dills

Pamukova Çardak köyü ‘nde bulunan arazisinde, Amerika’dan getirdiği Dills cinsi kabak tohumlarını yetiştiren Aygün GEZGİN, yetiştirdiği bu ilginç kabakla ilgili şunları söyledi; ” Deneme için Amerika’dan 6 adet tohum getirttim. Bu tohumların üçü tuttu. 400 kg. ürün veren kabağın tohumlarını Pamukova Çardak Köyü Mülazımlar Çiftliği arazisinde ektim. Ne yazık ki tam fidelerin yetişme aşamasında tarlayı su bastığı için kabaklar istediğim kalitede yetişmedi. Ancak 15 – 30 kg arası ağırlığında olan kabaklarımın, Bizim bölgemizde yetişen kabaklara göre bir kaç farkı var. Renkleri , tadı değişik ve şekerde bekletilince eriyor. O nedenle tatlısı yapılırken bekletilmemeli. Çorbasının ve yemeğinin lezzetli olduğunu duydum.Kısmetse tarlamızda büyüyen kabaklarla lezzet denemesi de yapacağım.

Bu kabakların anavatanı Amerika’da festivalleri yapılmaktadır ve en büyük ürün yetiştirene ödüller verilmektedir. En büyük kabak 400 kilo olarak rekor kırmıştır. Çok yayılan ve geniş alanı kaplayan bal kabağı Pamukovalı çiftçilerin ilgisini çekebilir. Pamukova Çardak Köy toprağını seven dev Atlantik Dills görselliği ile ünlü . Tadı , bizim alışık olduğumuz bir tat değil. Verimli Ova topraklarında yeni ürünler yetiştirilmemesi için bir neden yok. Çiftçilerimizin yeniliğe açık olması gerekiyor. Henüz bu yetişen kabakları çiftçilerimiz görmedi ve tepkilerini merak ediyorum.

Bu yıl yeniden ekeceğim. İnşaallah Amerika’da yetişen kabağın rekorunu kırmaya çalışacağım.”

Sakarya Üniversitesi ‘nde coğrafya bölümünde okuyan Aygün GEZGİN, aynı zaman da kuş bilimci olarak Sakarya nehri etrafında yaşayan kuşları da incelemektedir. Bu her alanda başarılı , çalışkan Pamukovalı Genç kardeşimizi tebrik ediyoruz…KAYNAK= (pamukovanınsesi.com)Pamukova Çardak Köyünde Amerikan Kabağı Yetiştirdi Pamukova Çardak Köyünde Amerikan Kabağı Yetiştirdi Pamukova Çardak Köyünde Amerikan Kabağı Yetiştirdi Pamukova Çardak Köyünde Amerikan Kabağı Yetiştirdi 4 Pamukova Çardak Köyünde Amerikan Kabağı Yetiştirdi 5 Pamukova Çardak Köyünde Amerikan Kabağı Yetiştirdi 6 Pamukova Çardak Köyünde Amerikan Kabağı Yetiştirdi 7

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
3522 Kez Görüntülendi.