logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Pamukova’da Karpuz Üreticinin Yüzünü Güldürmedi

Pamukova’da Karpuz Üreticinin Yüzünü Güldürmedi

Pamukova’da Karpuz Üreticinin Yüzünü Güldürmedi

Sakarya ili pamukova ilçesi Eğriçay mah karpuz üreticileri dertli. Yıllardır karpuz ektiklerini belirten köylüler hiç böyle bir sene görmediklerini ihracat olmaması ve fazla üretiminin de karpuz üreticisini hayal kırıklığına uğrattığını iddia ettiler.

Karpuz üretiminin masraflı bir iş olduğu söyleyen Eğriçay köyünden Ferit Dilek “Bu sene ektiğimiz karpuzlar tarlada kaldı. Hiçbir satış yapamadık. Bilindiği gibi çiftçiye sahip çıkan yok. Yaptığımız masraflar ne olacak, bunların tedarikçileri kimler olacak, nerelere başvuracağız, hiçbir bilgimiz yok.”dedi.

Yine üreticinin malını alan ve satan Pamukova Esnaflarından Ali Bulut ise “ yıllardır dedemizden babamızdan öğrendiğimiz şekilde karpuz mesleği içindeyiz. 30-40 seneden beri bu işi yapmamıza rağmen bu kadar ne bolluk gördüm, nede karpuz satışlarının düşüğünü gördük. Bu sene ekiliş fazla, fakat havalarda sıcak gidiyor, bir türlü beklenen satışlar olmadı. Bizim satış kapasitemiz bellidir. Ama dışarıdan gelen tüccarda yok. Piyasa bozuk.”diyor.

Başka bir üreteci ise 50 yıldır karpuz üretimi işinde olduklarını ama böyle bir kötü sene yaşamadıklarını dile getirirken; “Masraflarımızı çıkaramadık. Karpuzculuk işi bitmiştir. Pazarını bulamıyoruz. Bu sene 20 dönüm karpuz ektim. En az 7 lira , 6 lira masraf ettim. Gübresi, işçiliği 10 tl gibi bir para masraf ettim. Karpuz yememekten değil, üretim fazlalığından piyasa çekmedi” diyor.

Üretici karpuzdan ümidini kesmiş durumda. Tarlasını bir an önce sürerek başka bir mahsul için hazırlama çalışmalarına başlamış görünüyor. Bazıları ise sürmeye (dızgara) çekmeye başladıklarını söylüyorlar.

Pamukova’nın ova köylerinde yetiştirilen karpuz bu yıl fazla ekilmiş görülüyor. Tüketim fazlasından da söz eden vatandaşlar, Tarlada kalan karpuzları hayvanlara verdiklerini ancak hayvanlarında karpuz yüzünden ishal olduğunu, hastalandıklarını söylüyorlar.

Kısaca sı Pamukova da karpuz da para etmedi. Çiftçinin derdini dinleyen olmuyor. Çiftçi ise bir olmadı diğer ürün olur diye ümit ediyor. Pamukova da çok değişik ürün ve meyve yetiştiği için her yeni ürün çiçek atçığında hayaller kurup, hatta borca giriyor. Sonra da para etmeyince borç ve hayal kırıklığı ile günlerini geçiriyor.

Eskiden seçim önceleri siyasetçilerin ilk uğradıkları yerler çiftçilikle uğraşan yerlerdi. Pamukova da Fevziye, Cihadiye, Özbek, Hayrettin, Mekece, Turgutlu, Gökgöz köyleri mutlaka seçim öncesi siyasilerin ilk ziyaret edip vaatlerde bulunarak köylülerin ellerini öptükleri yerler oluyordu. Şimdi köylere uğrayan yok, çiftçinin derini dinleyen yok.KAYNAK= (pamukovahaber.com)
Pamukova'da Karpuz Üreticinin Yüzünü Güldürmedi 1

Pamukova'da Karpuz Üreticinin Yüzünü Güldürmedi 2

Pamukova'da Karpuz Üreticinin Yüzünü Güldürmedi 3

Pamukova'da Karpuz Üreticinin Yüzünü Güldürmedi 4

Haberin videosu (pamukovahaber.com)

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
3497 Kez Görüntülendi.