logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Pamukova’da Kurulan Süt Birliği Çalışmaları

Pamukova’da Kurulan Süt Birliği Çalışmaları

Pamukova’da Kurulan Süt Birliği Çalışmaları…

Pamukova’da kurulduğu ilk gün bir çoğumuz çok mutlu oldu. Bir İlk başarılmış ve Birlik kurulmuştu. Bugün pazar günü 11 üyeyi uygulamalı kursa yolcu ederken kısa sohbetlerimiz oldu. Çok yeni bir oluşum. Belli ki birçok büyükbaş hayvan sahibi bu nimetin farkına varamamış daha. Unutmadan eklemek isterim..önemli bir not.. Sertifika almayan hayvan sahipleri ilerleyen günlerde yapılacak olan kurslara mutlaka gitsin. Devletin sunduğu imkanlardan yararlanmanız için bu 4 günlük kurs sonucu alacağınız sertifika gerekli…Bu Kursların Yıl içinde hemen hemen her ay yapılmakta olduğunu öğrendik. ..Birliğe üye olun..Sonra bu kursa Başvurun..İhtiyacınız olan bilgiyi İlçe Tarımdan alabilirsiniz..

Pamukova Süt Birliğinin Kurucu Başkanı olan Çardak Köyü eski muhtarı Ayhan Köse ile konuştum. Süt Birliğinin çalışmalarını, süt üreticilerinin durumlarını vs. sordum. KÖSE; ” süt üreticilerimiz için çok önemli olan bu birliğin kurulması için çok çabaladık ve başardık. Süt birliğinin kurulmasında önderlik eden ve bütün imkanlarıyla yardım eden başta Pamukova İlçe Tarım Müdürümüz İsfendiyar ÇETİN’e , Veteriner hekim Nazmi YILANCI’ya ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Biliyoruz ki Pamukova ‘da kurulan bu süt birliği sayesinde , süt hayvancılığına hareket gelecek. İlçemiz sınırlarında bulunan Ak Gıda fabrikasında değerlendirilecek olan sütler için şimdilik 2 tonluk bir tankımız mevcut. İlerleyen zamanlarda kapasite arttıkça tankında kapasitesi arttırılacaktır.. Kısıtlı imkanlarla zoru başardık. Devletin birliğe tanıdığı birçok imkandan sadece biri olan 6 kuruş süt desteği var. Sütünü birliğe teslim eden üyemize getirdiği süt miktarına göre hesap edilerek her üç ayda bir ödeme yapılmaktadır. Bu miktar süt üreticisinin hesabına yatırılmaktadır. Önümüzdeki günlerde hayvanlarının sayısını arttırmak isteyen süt üreticilerine İlimiz dahilinde bulunan damızlık çiftlikleri gezilerek yeni hayvanlar temin edilecektir. “dedi.

Pamukova İlçe Tarım Müdürlüğü’nün arkasında kurulan, süt birliğinin hizmet binasında bulunan tanka getirilen sütler için test yapılmakta. Sütlerden alınan numuneler hemen orada bulunan bir cihaz yardımıyla kontrol edilmektedir. KAYNAK ve  fotoğraflar (pamukovaninsesi.com)Pamukova'da Kurulan Süt Birliği Çalışmaları 1 Pamukova'da Kurulan Süt Birliği Çalışmaları 2 Pamukova'da Kurulan Süt Birliği Çalışmaları 3

Etiketler: » » » » » » » » »

Yandex Sayaç Yandex.Metrica Aktif Ziyaretçi Sayısı