logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Pamukova’da Toza Teslim Olmuş Durumda

Pamukova’da Toza Teslim Olmuş Durumda

Pamukova’da Toza Teslim Olmuş Durumda

Pamukova da uzun süreden beri sözde alt yapı çalışmaları yapıyoruz diye önce yollar kazıldı ancak zamanında yapılmayan veya eksik yapılan yollar yüzünden birde bozulan yerlere artı malzemeler atılması sonucu Pamukova sokaklarında uçuşan tozlar ağaçların yapraklarını tamamen kapladı. Pamukovalıların özellikle bahçelerinde üzüm gibi, incir gibi ağaçları toza boyandı.

Toz ağaçları hasta etti. Yapraklarından nefes alan ağaçlar nefes alamayınca hastalıklar oluştu, Havalarında kurak gitmesi tozun daha fazla çevreyi etkilemesine neden oldu.

Konuştuğumuz vatandaşlar tozdan şikayetçiler; çocuklarının tozdan alerji olduğu için hastaneyi götürdüklerinden doktorların toz alerjisi olduğunu söylediğini de anlatıyorlar. Hatta Pamukova da dışarıdan gelen bir vatandaş “Pamukova ya geldikten kısa bir süre sonra hastalandım ve doktora gittim. Doktor bana toz yüzünden alerji olduğumu söyledi” diyor.

Yeni büyükşehir yasası ile köylerinde mahalle yapılması ise o köylerde de durum iyi değil. Hatta koy yolları bozuk. Bazı yolları düzeltiyoruz diye yine belediye tarafından sadece yollara greyder gönderip greyderin yolu yapıyoruz diye yolları kazıması sonucu ortaya çıkan toprak yine toza neden oluyor. Pamukova merkezi dışında kalan mahalleler zaten belediye tarafından hizmet gitmeyen yerler olduğu için köyler Allaha emanet. Yeni yasanın kendilerine gelir getiren kısımlarını kullanan belediye bazı köylerde hazineye ait arazı satışlarında en öne çıkarken köylerde yapılması gereken hizmetlerde ise görülmüyor. Köylere temizlik için hiçbir belediye çalışanı gittiğini gören yok, zabıta ise şehir merkezinde görülüyor.

Her zamana olduğu gibi belediye çarşı içinde günün belli saatlerinde toza karşı araba ile su sıktırarak Pamukova’yı tozdan korumaya çalışıyor. Belediye aracının su sıkması sonucu çevreye sıçrayan su ve toz güzel bir alaşım oluşturuyor. Bankamatikler bile yeni çamurla kaplandığı için üzerlerine çocuklar “Beni yıka” diye yazıyorlar.
En kötüsü ise Pamukova da kurulan çöp fabrikası kokusuna tepki gösteren vatandaşlar artık toza karşı da tepki gösterecek gönlere doğru gidiyorlar.

Pamukova toza, pis kokuya teslim olmuş durumda.(pamukovahaber.com)

Pamukova'da Toza Teslim Olmuş Durumda 1

Etiketler: » » » » » » » » » »
1918 Kez Görüntülendi.