logo

Sakarya’nın Güneyinde Hıdırellez Pilavları Sürüyor

Sakarya’nın Güneyinde Hıdırellez Pilavları Sürüyor

Sakaryanın Güneyinde Geyve,Pamukova,Taraklı ve köylerinde yayla etkinlikleri sürmeye devam ediyor. Geleneksel olarak yapılan bu etkinlikler bahar aylarında köylerde yaylalarda ve doğaya yakın olan yerlerde yapılıyor. Bu etkinliklerde yöresel olarak pilav ayran ikramında bulunuluyor. Duaların okunduğu çeşitli kültürel etkinliklerin yapıldığı Hıdırellez Pilavı adıyla adlandırılan etkinlikler hafta sonlarının vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Bu Etkinliklerden birkaçını aşağıda siz takipçilerimize paylaşıyoruz…

Pamukova Akçakaya köyü’nde düzenlenen geleneksel hıdırellez pilavı 11

GEYVE AKKAYA KÖYÜ BULUŞMA VE DOSTLUK GÜNÜ

Geyve Akkaya köyü ilkini düzenlediği Akkayalılar buluşmave dostluk günü etkinliği ilkini yaptılar. Geyve Akkaya köyü söğütlüçeşme mevkiinde gerçekleşen etkinliğe köyden uzakta olan ve köyde yaşıyan ailelerin katılımıyla gerçekleşti. Geyve Akkaya köyünde yüksek bir kesimde yapılan etkinlikte geyve ovası manzarası yeşil çimler ve hoş sohbetler ile katılan aileler sitres atıp hoş zaman geçirdiler.

 

 

PAMUKOVA AKÇAKAYA KÖYÜ

Pamukova Akçakaya köyü’nde düzenlenen geleneksel hıdırellez pilavı tam bir festival havasında geçti.

Haftalar öncesinden çalışmalara başlayan Akçakaya’lılar Pilav davetinin kusursuz olması için ellerinden geleni yaptılar ve her yıl olduğu gibi bu yıl da muhteşem bir davete imza attılar.

Yaylacık mevkiinde düzenlenen pilava Oldukça kalabalık bir katılım oldu .Havanın güneşli olmasının da etkisiyle pilava katılan davetliler eğlenceli vakit geçirdiler.. Çocuklar yemyeşil kırlarda doyasıya oynadılar.eğlendiler..

Pamukova Akçakaya Köyü Hıdırellez pilavından gösteriler..Hıdırellez Devesi en çok çocukları eğlendirdi.

Birbirinden güzel gösterilerin yanı sıra düzenlenen hediye çekilişi etkinliğe renk kattı. Büyük ödülün bisiklet olduğu çekilişe ,Pamukova Akçakaya’da bulunan yumurta çiftliğinden 3 koli yumurta, çeşitli mağazalardan hediye edilen ütü, duvar saatleri,gömlek, çiçekler, elişi oyalı tülbentler, cam eşyaları ve Pamukova güneş kundura 40. Tl.lik, Sefa spor giyim 50 Tl.lik hediye kartı ile destek oldular..

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
3439 Kez Görüntülendi.