logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Geyve Yalı ( Müşküle ) Üzümü İlgi Bekliyor

Geyve Yalı ( Müşküle ) Üzümü İlgi Bekliyor

Geyve Yalı ( Müşküle ) Üzümü İlgi Bekliyor (12 Ekim 2014 )

Geyve ilçesi Müşküle üzümü rengi tadı ve görüntüsüyle süper bir üzümdür. Geyve Yöresine kim veya kimler tarafından getirildiği bilinmeyen Müşküle üzümünü Bursa İznik Müşküle Köyünden geldiği biliniyor. Yöremizde oldukça önemli gelir kaynağı olan müşküle üzümü 1980’li yıllarda zirve ve altın çağını yalamıştır.  Eylül 15 ile Ekim 15 Arasında hasadı yapılan Müşküle Üzümü Geyve Yöresinde yalı ismi ile de bilinmektedir. Yalı Müşküle üzümü soğuk hava gördüğünde kendine has bir renk alarak çok farklı bir tada bürünür. Çekirdekli ve çok tatlı olan müşküle yalı üzümü günümüzde ilgi beklemektedir..

Müşküle Köyü,

İznik Gölü’nün güney sahili çevreleyen Katırlı Dağları’nın yamacında, İznik Gölü’ne hakim bir tepe üzerine kurulmuştur. Köyün birçok yerinden İznik Gölü rahatlıkla izlenebilir. Bursa-İznik karayoluna 2 km’lik yolla bağlanmaktadır. İznik ilçe merkezine 22, Bursa il merkezine 75 km uzaklıktadır. Köy, İznik ve Orhangazi ilçelerinin sınırındadır. Köyün doğusunda Mustafalı ve Göllüce Köyü, kuzeyinde İznik Gölü, batısında Narlıca Beldesi, güneyinde Yenişehir ilçesinin Süleymaniye Köyü bulunmaktadır.

Köyümüz; dünyaca ünlü bal kokulu Müşküle üzümleriyle, Türkiye’nin en kaliteli sofralık zeytinleriyle, Helenistik çağa ait olduğu söylenen Hisar Kale’siyle, tarihi çınar ağaçlarıyla, tarihi hamamıyla, iğne oyalarıyla, 80 metre yüksekliğindeki Sarıkaya’sıyla, toprak fırınlarıyla, Osmanlı mimarisi evleriyle, eşsiz güzellikteki doğasıyla ve canayakın, konuksever insanlarıyla ünlenmiştir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
1669 Kez Görüntülendi.