logo

Biberin Geyve Yöresine Gelişi

Biberin Geyve Yöresine Gelişi

Közde Biber ”Tarifi” ve Tarihi (19 ocak 2013)

Biberin Geyve Yöresine Gelişi ( Macır Biberi )

Geyve Yöresine ve Civarına Biberin Gelişi 1923 Mubadelesi’nde Yunanistan Karacaova Karacaabad Sevren Köyü Polen köyleri (şimdiki adı VODİNA – EDESSE ) Bölgelerinden Mübadele (Göçmenlerin Anlaşmayla yer değişmeleri) Şekliyle Gelen Muhacirler Tarafından Tohumları Getirilmesi suretiyle gelmiştir. Eşme Köyünden ”Sever” Ailesinin Büyüklerinin Getirdiği Şeklinde de biliniyor ve ilk Biber Ekimini Geyve Çay Kıyısında ekildiği Tahmin Ediliyor. Buradan Tüm Ovaya Yayılarak Diğer köylerinde Ekim Yapmalarına öncülük etmişlerdir. Biberin Bir çok Yemeği Yapılmaktadır Bu gün Size Bu Değerli Sebzenin Çok Özel Karacaova karacaabad tarzına uygun şu anda da yöremizde herkes tarafından yapılan KÖZDE NORLU BİBER (parjiyen şişerka) Tarifini Anlatacağım.
KÖZDE NORLU BİBER (parjiyen şişerka)

Resimlerde Göreceğiniz Üzere yeşil kırmızı orta boy ve etli biberleri alıyoruz Geyve Yöresi Biberi Olmasına Dikkat ediyoruz
1-Bahçemizde ateş yakacak müsait alan var ise ateşimizi yakıyoruz köz kıvamına gelince biberleri köze atıyoruz zarı ve biber pişinceye kadar bekletiyoruz.
2-Kuzune Sobasında yapma şekli ise fotoğraflarda göreceğiniz üzere ister sobanın üzerinde ister fırınında güzelce pişiriyoruz.
3-Şehirlerde bu imkanları olmayanlara Davul fırın yada normal fırınlarda tepsi içinde pişirmek suretiyle yapıla bilir fırınlanmış biberler streç filim ile bir müddet hava almadan bekletilirse kabukları daha kolay soyulur.

Yemeğin Yapılışı
Közlediğimiz Biberlerin Kabuklarını itina ile soyuyoruz üzerinde zar kaldı mı güzel olmaz. Üzerindeki zarı soyduktan sonra isteğe bağlı sapı kalacak şekilde büyükçe tavaya önce ay çiçek yağı bir miktar yağ kızmaya yakın biberi saplı ilave edeceğiz. biraz pişirdikten sonra Norumuzu ilave edeceğiz bir müddet daha karıştırıp tuzumuzu ilave edeceğiz. Kıvamına geldiğinde servis tabağına alıp servise sunabilir yada bekletip soğuk olarak da diğer yemeklerin yanında sunula bilir. Bizim önerimiz kurufasülyenin yanında yenmesidir. AFİYET OLSUN

Tarif = Şeref ELMA
Yapım hazırlama = Naci ve Ruciye ELMA 23 .10.2012

Etiketler: » » » » » » » » » »