logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Sakarya’nın Efsanesi Nana Ne Demektir

Sakarya’nın Efsanesi Nana Ne Demektir

Nana Ne Demektir ?

Sakarya Efsanesi

Mitolojiye göre, Friklerin Ana Tanrıçası Kibele’nin kocası Atis’i, Sakarya nehrinin kızı Nana doğurmuştu. Nana, Sakarya’nın güzellikte eşsiz kutsal perilerinden biriydi.

Bahar geldi mi Sakarya nehri açılıp saçılıyor, su perileri, yeşeren toprakların dallarında, çiçeklerinde, güzel kokularla tabiata kucak açıyorlardı. Nana, böyle bir bahar günü, çiçekli bir badem ağacına ‘şık olmuş, beyaz bir badem içini bağrına basarak gebe kalmış, sonunda Atis, ya da Temmuz’u doğurmuştu. Temmuz ayı, adını buradan almaktaydı. Ana Tanrıça Kibele’nin şehri, bugün Sivrihisar’ın on iki kilometre güney doğusundaki Pessinus olarak bilinir. Bugün, bu şehrin yerinde arkeolojik kazılar yapılmakta ve Kibele tapınağı meydana çıkarılmaktadır. Eskiçağ Anadolu efsanelerine göre, Kibele aynı zamanda hayat ve bereketin tanrıçasıydı, tabiatın anası sayılıyordu.

İlkbaharda kız, yazın çeşitli ürünleri doğuran ana oluyordu. Kibele’ye ay tanrıçası gözüyle de bakılıyor, ay hilâl şeklindeyken kızı, dolunayken gebe kadını temsil ediyordu.

Sakarya da Anadolu tapınağının damarında dolaşan, ona can veren, güç kazandıran kan misali bir hayat kaynağıydı. Bundan dolayı Sakarya nehri yüzyıllar boyu kutsal sayılmış, susuz, bağrıyanık Anadolu toprağını sulamış, geniş ovaları, yaylaları kıvrım kıvrım dolaşarak Karadeniz’e kavuşmuştur.(alıntıdır)Sakarya Nehri Alifuatpaşa nana 11Sakarya Nehri Alifuatpaşa nana 10Sakarya Nehri Alifuatpaşa nana 07Sakarya Nehri Alifuatpaşa nana 09Sakarya Nehri Alifuatpaşa nana 08Sakarya Nehri Alifuatpaşa nana 06Sakarya Nehri Alifuatpaşa nana 05Sakarya Nehri Alifuatpaşa nana 04Sakarya Nehri Alifuatpaşa nana 03Sakarya Nehri Alifuatpaşa nana 01Sakarya Nehri Alifuatpaşa nana 02

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
21638 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.