logo

Cır Cır Böceği ( VİDEO )

Cırcır Böceği Gryllidae (cırcır böceğigiller) (29 temmuz 2013)
Genellikle İri Başlı,Siyah Renkli ve Kahverengidir. Cırcır Böceğinin Boyu 2-3 cm Arasında Değişir ve Gündüz Çukurlar Kazarlar , Bu Kazdıkları Çukurlarda Tek Başlarına Gizlenirler. Geceleri Bu Deliklerinden Çıkarlar ve Hoş Sesleriyle Ötmeye Başlarlar. Erkek Cırcır Böcekleri Bu Sesleri Çıkarmak İçin Ön Kanatlarını Birbirine Sürterler ve Hem Ses Çıkarırlar Hemde Çıkardıkları Bu Sesler İle Dişileri Kendilerine Çekerler. Cırcır Böceklerinin Tümünde İşitme Organları Ön Bacaklarında Bulunur ve Arkada Backlarıyla Sıçrama Eylemini Gerçekleştirirler. Sıçrayabilirler Fakat Çekirgeler Gibi Uzağa ve Yükseklere Gidemezler.

Cırcır Böceklerinin Yaşam Biçimi
Cırcır böcekleri genellikle çorak arazide ve tarla kenarlarında görünür. Bunların dışında sürü halinde ağaç ve büyük çalılıkların üstünde yaşayan cırcır böcükleride vardır. Genellikle bitkisel besinlerle beslenirler fakat nadirde olsa hayvansal besinlerle beslenen cırcır böcükleride görülmektedir.

Cırcır Böceklerinin Üremesi
Dişi cırcır böceği yumurtalarını toprağa bırakır ve bu yumurtalar bir kış boyunca beklerler. Cırcır böcekleri yumurtalarından ilk çıktıklarında ergin ve olgun gibi görünebilirler fakat yumurtadan yeni çıkmış olan cırcır böceği kanatsızdır ve daha büyümemiştir. Büyümeleri için 10-11 defa deri değiştirmeleri gerekir.

 

Etiketler: » » » » » » » » » » »