logo

18 Haziran 2024

Yılan Sanıp Öldürüyorlar ( Kör Yılan ) Kara Yılan

Yılan Sanıp Öldürüyorlar ( Kör Yılan ) Kara Yılan

Yılan sanıp öldürüyorlar ( Kör Yılan ) 19 May 2022

Türkiye’de tüm bölgelerde özellikle akarsu kenarları ve çalılık alanlarda görülebilen, bacakları olmadığı için sürünerek hareket eden oluklu kertenkeleler. Uysal bir hayvan olmasına rağmen bazen yılana benzerliği nedeniyle zehirli sanılıp öldürülüyor.

Bursa Karacabey ilçesindeki longozda (su basar ormanı) da yaşayan oluklu kertenkeleler, isimlerini vücutlarının yan tarafındaki oluk şeklindeki girintili yapıdan alıyor.

Yılan görünümlü kertenkele” olarak da bilinen bu hayvanların, diğerleri gibi bacakları bulunmuyor. Bu nedenle sürünerek hareket eden oluklu kertenkeleler, bazı kişiler tarafından zehirli yılan zannedilip telef ediliyor.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Zooloji Müzesi Sorumlusu Prof. Dr. İsmail Hakkı Uğurtaş, yaptığı açıklamada, oluklu kertenkelenin halk arasında “kör yılan” olarak bilindiğini söyledi.

Söz konusu hayvanların özelliklerini anlatan Uğurtaş, şöyle konuştu: “Hiçbir zararı olmayan bir hayvandır. Elinizi ağzına götürseniz bile ısırmaz. Vücudundaki sert plaklardan dolayı yılan gibi kıvrak değildir ve bundan dolayı yakalanması kolaydır. Bu hayvanların yılan zannedilerek öldürülmemesi gerekir. Çünkü bütün hayvanların olduğu gibi doğada belli bir görevi olan hayvanlardır.

Böcek, fare gibi hayvanları yiyerek, onların belli bir popülasyonda kalmasını temin eden hayvanlarımızdan biridir. Türkiye’nin her yerinde görünse de her zaman bulunan bir hayvan değildir. Yılın belli zamanlarında aktif olurlar.”

Uğurtaş, oluklu kertenkeleyi yılandan ayıran en önemli unsurların, hareketli göz kapakları ve kolayca fark edilebilecek kulak deliklerinin bulunması olduğunu sözlerine ekledi. Doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş de oluklu kertenkeleyi “savunmasız bir hayvan” olarak niteledi. İnsanların, hızlı hareket etmemesi nedeniyle bu hayvanın net göremediğini sandığını vurgulayan Tüydeş, hayvanların zarasız olduğunu belirtti.(ALINTIDIR)

Etiketler: » » » » » » » »

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.