logo

Geyve Ayva Bahçelerinde Ayva Fidanı Dikim Zamanı

Geyve Ayva Bahçelerinde Ayva Fidanı Dikim Zamanı. 19 Ara 2020

Sakarya ili Geyve ilçesi Ayva meyvesi ile Dünyanın en kaliteli Ayvalarının yetiştirildiği şirin ilçemizdir.

Kış aylarının gelmesi ile Ayva bahçelerinde bakım gübreleme budama işlerinin yanı sıra kuruyan Ayva meyvesinin ağaçlarının yerine yeni Ayva Fidanlarının dikim işleri başladı.

Açık Kök Ayva Fidanı Nasıl Dikilir?

Aşılı Ayva Fidanı Ne Demektir?Aşılı Ayva Fidanı Nasıl Elde Edilir?
Aşılı ayva fidanı ,anaç(çöğür) üzerine farklı aşılama yöntemleri kullanarak yeni ayva çeşidinin elde edilmesiyle oluşan fidan demektir.Örneğin Kasım ayından ayva çekirdeklerini toprağa attıktan sonra baharda filizlenen bitki delice , yabani veya harap bir ayva fidanıdır. Çöğür olarak adlandırılan bu yabani ayva fidanına , geliştirilmiş veya doğada tesadüfen bulunan iyi ayva çeşitlerinin aşılanması sonucu elde edilen fidan ,aşılı ayva fidanıdır.
Ayva Fidan Üretiminde Kullanılan Anaç(çöğür) ne demektir?
Fidan üretiminde kullanılan anaç veya çöğür aşı yapılan bitkiye denmektedir.Klasik anaçlı fidan demek o bitkinin çekirdekten yetişen bitkisine yapılan aşı ile oluşan fidan, bodur veya yarı bodur anaçlı fidan ise klon anaçlı fidanlara aşılama yöntemi ile üretilen fidan demektir.Ayva fidanı üretiminde kullanılan anaçlar, klasik anaç olarak yabani ayva anacı, Quince anaçları , bodurlarda ise ba29 anacı kullanılmaktadır.
Aşılı Açık Kök Ayva Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaçlar Nedir?
Satışta olan klasik anaçlı aşılı ayva fidanlarında kullanılan anaç ,ayva anaçlı(Yabani ayva) ayva fidanlarıdır.Yarı bodur ayva fidanlarında kullanılan quince anaçları, bodurlarda ise ba29 anacıdır.
Açık Kök(Çıplak Köklü) Ayva Fidanı Ne Demektir?
Açık kök ayva fidanı , tarlada yetiştirilen , kökü direk toprakta olan fidan yaprağını döktükten sonra sökülerek dikime hazır hale gelen ve belli dönemlerde(Kasım-Nisan Ayları arası) satışa sunulabilen-dikilebilen ayva fidanı demektir.
Satışta Olan Açık Kök Ayva Fidanının Yaşı Nedir?
Aksi belirtilmediği sürece satışta olan ayva fidanlarının yaşı 2 dir
Aşılı Açık Kök Ayva Fidanları Ne Zaman Dikilmelidir?
Aşılı açık kök ayva fidanları yaprak dökümüyle beraber (Genelde Aralık ayı 1 ile 2. Haftasından itibaren) , Bölgelere ve rakıma göre Nisan ayının sonhaftasına kadar dikilebilmektedir.
Açık Kök Ayva Fidanlarını Dikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim Yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?
Açık Kök ayva fidanlarını dikerken kökleri hava almayacak(Rüzgar almayacak şekilde) şekilde dikmelisiniz.Size gönderilen ayva fidanlarını önce köklerini su yardımıyla biraz nemlendirip arazi üzerinde ambalajında çıkartarak çıkartıp dikiniz.Fidanları hava şartları müsaade etmiyorsa bir çukur açıp hava almayacak şekilde gömünüz.
Aşılı Açık Kök Ayva Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Fidan çukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz.Sitemiz üzerinden gönderilen açık kök ayva fidanlarında fidanı dikime uygun hale getirmek için kök ve tepe budaması yapılmaktadır.Gönderilen fidanların kök budaması yapıldıktan sonra aşı noktasından sonra 60-70 cm tepe budaması yapılmaktadır. Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.
Aşılı Açık Kök Klasik Anaçlı Ayva Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?
Aşılı klasik anaçlı ayva fidanlarını fidanlar arası 5 metre , sıralar arası 6 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.
Ayva  Fidanlarında Gübreleme Nasıl Olmalıdır?
Ayva  Fidanlarında gübreleme ağacın yaşına göre değişmektedir.Gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yapılmalıdır.Örneğin Toprağınız kireçli ise mutlaka toprağınıza kükürt veriniz.Mümkünse hızlı sonuç almak için sıvı kükürt veriniz.Genel olarak Kışın Fosfor, potasyumlu karışımlı kompoze gübreler kullanabilirsiniz.Kışın kullanacak olduğunuz kompoze gübrelerin azot oranının az olmasına dikkat ediniz hatta hiç olmasın. Meyve döneminde potasyum, bor  içerikli gübreler hasat yapıldıktan azot ,  ve arkasından  çinko,bor, fosfor karışımlı gübreler  verebilirsiniz.Gübreleme yapıldıktan sonra muhakkak bolca sulama yapılmalıdır.
Ayva  fidanı dikerken Leonardit kökenli  organik gübreler verebilirsiniz.Bu tarz gübreler hem kök gelişiminin daha hızlı olmasını hemde toprağın ph seviyesine orta seviyeye çekerek fidanın daha  iyi beslenmesini sağlar.Bu gübreleri  kullanırken toprakla iyice karıştırarak veriniz.Köke direk uygulama yapmayınız.
Tozlayıcı Ayva Fidanı Ne Demektir?
Tozlayıcı ayva fidanı demek bahçedeki ana çeşit olan ayvadeki çiçek dönemindeki çiçeklerin ,meyveye daha fazla dönüşmesini sağlayan ayva fidanı demektir.Bir başka deyişle döllenmeyi artırmaktadır.Ayva çeşitlerinde genellikle tozlayıcı kullanılmamaktadır.
2 Yaşlı Dikilen Aşılı Açık Kök Ayva Fidanı Ne zaman Meyve Verir?
Uygun koşullar altında dikilen bir yabani ayva anacına aşılı bir ayva fidanından2-3 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 5. Yıldan sonra olmaktadır.Yarı bodur ve bodur anaçlı ayva fidanlarında ise bu süre daha erkendir.
Açık Kök Ayva Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?
Sitemiz üzerinde tüplü ayva fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmakta olup açık kök ayva fidanlarında ise Aralık ayı ile beraber açık kök ayva fidanlarının satışına başlanmakta ve nisan ayı itibarı ile satışlar sona ermektedir.
Üretilen Açık Kök Ayva Fidanı Çeşitleri Nelerderdir?
Sitemiz üzerinde Türkiyenin en geniş ayva fidanı yelpazesi üretimi yapılmaktadır.Üretilen açık kök aşılı ayva fidanlarından bazıları ekmek, eşme, limon, ege 22, bencikli ve İstanbul ayvası gibi çeşitlerdir.
Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Ayva Fidanı-Ağacı Yetiştirebilirmiyim?
Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Ayva Fidanı-Ağacı yetiştirebilirsiniz. Yeterki güneş alan bir yer olsun.Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari ,9 litrelik bir saksı olmalıdır.Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %85 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır.Ev içerisinden yetiştirmek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adına çok soğuk geçen bölgelerde 1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise 2 ay kadar dışarıda kalmalıdır.
Yetiştirici Bilgileri
Ayva Üretim Miktarı; Ülkemiz 105.000 tonluk ayva üretimi ile dünya üretiminde ilk sırada yer almaktadır. Ayva üretimimizin % 50‘lik kısmı Doğu ve Güney Marmara Bölgelerinde üretilmekte. olup ihracat miktarımız 4.000-5.000 ton arasında değişmektedir.
Ayva Yetiştiriciliğinde İklim ve Toprak istekleri; Ayvanın elma ve armuda göre soğuklara dayanımı ve soğuklama istekleri de bu türlere göre daha azdır. Çiçeklenmenin geç olması nedeniyle ilkbahar geç donlarından fazla etkilenmez. Aşırı rüzgarlı yerlerde ayva ağaçlarında dal kırılmaları ve meyve dökülmeleri görülmektedir. Ayvalar kumlu- tınlı, süzek, sıcak karakterli topraklarda iyi gelişir. Ayvaların kökleri fazla derine gitmediği için genelde topraktaki fazla neme dayanıklıdır. Toprak PH ‘sının 6-7,5 arasında olması idealdir Topraktaki toplam kireç oranının % 10 ‘u geçmemesi uygundur,
Ayva Fidanı Üretiminde Anaç Kullanımı; Ayvalarda anaç olarak ayva çöğürleri kullanıldığı gibi son yıllarda klon Quince-A, BA 29, MC, Sydo gibi ayva kökenli klon anaçları da kullanamaya başlanılmıştır. Bahçe tesisinde ayva çöğürü üzerinde sıra üzeri 5m, sıralar arası 4m klon anaçları üzerinde 4x3m, 4x2m aralık ve mesafelerinde dikim yapılmalıdır.
Ayva’nın Döllenme Biyolojisi; Ayva çeşitlerinin önemli bir kısmı kendine verimli olmakla birlikte bazı çeşitlerde meyve tutum oranı % 3 düzeyinde kalmakta olup bahçe tesisinde aynı dönemde çiçeklenen. bir çeşidin dikilmesinde yarar vardır
Önemli Ayva Çeşitler; Ekmek Ayvası, hem sofralık taze tüketime hem de reçel ve marmelat yapımına uygundur. Diğer önemli çeşitler; Eşme, Limon , Midilli, İstanbul Ayvası’dır.
Ayva Bahçesi Tesisinde Terbiye Sistemi; Ayvalar yayvan büyüme eğiliminde oldukları için en uygun terbiye sistemleri goble ve değişik doruk dallı terbiye sistemleridir. Özelikle Marmara Bölgesi gibi rutubetli bölgelerde goble sisteminin uygulanması, rutubetin düşük olduğu bölgelerde ise değişik doruk dallı siteminin uygulanmasında yarar vardır. Verime yatmış ayvalarda aşırı budamadan kaçınılmalı, kuru, obur, hastalıklı ve sıkışık dalların kesimi ile dal seyretmesi yapılmalıdır.
Ayva Yetiştiriciliğinde Karşılaşılan Hastalık ve Zararlılar; Armutta olduğu gibi en önemli hastalık Ervinia amylovora’ (ateş yanıklığı) dır. Bordo bulamacı budamadan önce % 3 budamadan sonra %1 ve çiçeklenmeden sonra % 0,4 dozlarında uygulanmalıdır. Bulaşık dallar 20 cm aşağıdan kesilerek yakılmalıdır. Koruyucu antibiyotiklerinde düzenli uygulanmasında yarar vardır. Monilya, diğer önemli bir hastalık olup mücadele için thiram, karbendazil gibi etkili maddeler içeren ilaçlar kullanılmalıdır. İç kurdu, Akdeniz Meyve Sineği önemli zararlılar arasında yer almaktadır.(Alıntıdır)

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »