logo

Geyve Civarında Nam Salmış Çeteci Gavur Ali (fotoğraf)

Geyve Civarında Nam Salmış Çeteci Gavur Ali (fotoğraf)

Geyve Civarında Nam Salmış Çeteci Gavur Ali (fotoğraf) 09 şubat 2013

Yöremizin Araştırmacılarından Sitemizin Köşe Yazarlarından Fehmi BÖLÜKBAŞ  Yine Bir İlke İmza Attı.. Geyve  ve Yöremizde 1920 li Yıllarda Çetecilik Yapan Nam Salan Gavur Ali  ve Çetesinin Fotoğrafına Ulaştı.. Gavur Alinin Yöremizde Kulaktan Kulağa  Anlatılan ve İdam İle Sonlanan Trajik Bir Hikayesi Var..  Geyve  Ortaköye Yaptığı Baskınları Görenlerin Yaktığı Türkü Dilden Dile Gelmiştir..

Gavur Ali

Aşağıdaki Alıntı  ve Şiir Göynük Sitesinden Alınmıştır

Kurtuluş Savaşında Göynüklülerde Gerek Cephede, Gerekse Cephe Gerisinde Ellerinden Geldiğince Çalışmışlar Çabalamışlar. Göynük^’ten Cephe Gerisine Erzak Çeken Kervanlar Geyve Yakınlarından Geçerken Buradaki Rum Köyü Ortaköy (Bu Köyün Aynı Zamanda Kıbrıs Rumlarının Dini Lideri Olan Makarios’un Köyü Olduğu Söylenir.) Halkı Bu Kervanların Cepheye Ulaşmaması İçin Çeşitli Engellemeler Yapmaktadır. Bunun Üzerine Türk Kuvvetleri Bu Köye Bir Baskın Düzenlerler. İşte Bu Türkü Bu Baskını Görenler Tarafından Düzülmüştür.

(Enver Çetin Örencik Köyü Kabakulak Mahallesi.)

GAVUR ALİ

Karadeniz Akıntısı,
Selvi Söğüt Yıkıntısı,
Sultan Hamit Düğün Kurmuş,
Bize Geldi Okuntusu.

Ortaköy’ün Pınarları,
Yağma Oldu Yorganları,
Çift Değirmen Döndürüyor.
Gavurların Al Kanları.

Ortaköy’ün Evleri Beyaz,
Dağlara Çöktü Ayaz,
Kör Olası Gavur Ali,
Bu Yazıyı Gavura Yaz

 

Başka Bir Paylaşım (Arif Öztürk)

Gavur Ali’nin idam edilmesi ile ilgili Gazi Ali torunu Ahmet Çark’a olayı şöyle anlatmıştır.

“Ben Geyve’de Kuva-yı Milliyenin ilk neferlerinden biriydim. Seferberlikte Galiçya’da savaştım. Geyve’de Milli Mücadele başlayınca gönüllü olarak köyümden Geyve’ye gelerek görev alma talebinde bulundum. Beni jandarma olarak görevlendirdiler. Bu Gavur Ali ve çetesi Geyve hapishanesinde mahpustular. Geyve’ye askerleri ile gelen büyük rütbeli kumandan hapishanede bulunan mahkumları milli mücadeleye katılmak şartı ile serbest bıraktırdı. Gavur Ali de arkadaşları ile serbest kalarak milli çete oldu. Fakat Gavur Ali milli kuvvetlere yakışmayacak şekilde hareket ediyordu. Bir yaz günü komutanım beni yanına çağırdı.
Sana Gavur Ali’yi Adapazarı’na götürmek için görev veriyorum. Onu orada yargılayacaklar. Fakat bu onu bilmiyor. Atlı olarak gideceksiniz. Silahın da mermi sürülü olsun, silahını devamlı ona doğru tut. Eğer bir durum olursa tereddüt etmeden vur.
Daha sonra Gavur Ali’yi yanına çağırttı. Ona:
Adapazarı’na seni çağırıyorlar. Sana rütbe verilecekmiş. Bu nefer Ali’de sana yolda refakat edecek. Hemen yola çıkınız.
Ben o gün atlı olarak Gavur Ali ile birlikte Adapazarı’na yola çıktım. Yolda sohbet ederek gittik. Gavur Ali subay rütbesi alacağı sevinciyle yolda mola vermek istemedi. Adapazarı’nda askeri kışlaya atlarımızla girdik. Girer girmez orada bulunan askerler Gavur Ali’nin atının yularını tutarak onu attan indirdiler. Kışlanın avlusunda idam sehpası hazırlanmıştı. Üstündeki silahları alarak kendisine; sivil halka acımasızca davrandığı için idam hükmü verildiğini söylediler. Bekletmeden idam sehpasına götürdüler. Gavur Ali, idam edilirken bana dönerek;
Yaktın beni adaş. Dedi.’’

Geyve ve Civarında Nam Salmış Gavur Ali ve Çetesi (sağ başta Gavur Ali)

Not= Fotoğrafın İçeriği Kaynağı Bilgileri Araştırmacı Fehmi BÖLÜKBAŞ”IN Bilgisindedir…

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »