logo

Geyve Yöremizde Salça Yapma Zamanı

Geyve Yöremizde Salça Yapma Zamanı

YÖREMİZDE TAM SALÇA YAPMA ZAMANI (03.09.2012 )
Yöremizde Salça yapma zamanı, Yöremizin domateslerinden yapılan kışlık salça yapım zamanı geldi.BBKOYUSALCA114
Domatesin Kasası 5 ila 6 tl arasında alıcı buluyor. Domates fiyatlarının ucuzlamasıyla birlikte salça yapım zamanı da gelmiş oldu.
Güzel Yöremizin Şirin Köyü Bağlarbaşı Sakinleri de domateslerden salça yapmaya başladılar. Oldukça meşakatli olan salça yapımı Ailelerin el birliği ile yaptığı bir kışlık hazırlık olarak yöremizdeki gündemini koruyor.
Bağlarbaşı sakinlerinden Taner TURAN , Zeki TURAN Aileleri İle Birlikte Kışlık Salça
Yapımı Sırasında Foto Muhabirimiz Aziz Yavuz Beye Denk Gelmişlerdir..
Salça Yapımı

BAGLARBASIKOYUSALCA334
Kasalarla Alınan Salçalık domatesler. Önce Yıkanır üzerinde herhangi bir çamur çürük var ise ayıklanır. Yıkama işlemi itina ile yapılır. Yıkama işlemi bitikten sonra domatesler 4 e bölünür.

Büyük kazanlara konulan domatesler Kaynatılarak püre haline gelir. Püre haline gelen domatesler öncelerinde süzgeçten geçirilirdi. Şimdilerde ise salça makinalarından geçirilerek domatesin kabuğu ve çekirdeği ayıklanır.

BAGLARBASIKOYUSALCA224

Tekrar çekilen domatesler püre halinde büyük tavalara alınır. Ataşe alınan püre halindeki çekilmiş domatesler sürekli karıştırma ile salça kıvamına gelene kadar sürekli karıştırılır karıştırılmaz ise dibi tutar ve yanar zayi olur.
Sürekli karıştırılması gerekmektedir.  Salça kıvamını aldığında tuzunu ilave dip 10 – 15 dakika daha kaynatıp indirilir. Sıcak sıcak (burası önemli) Konserve şişelerine alınıp ağızları kapatılır. Lütfen plastik kaplar kullanmayınız. Kış Aylarında yemeklerde kullanılır bozulmadan uzun süre kalır. Afiyet olsun 03.09.2012

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »