logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Geyve Yöresinde ve Köylerinde Ayçiçeği Hasadı Başladı

Geyve Yöresinde ve Köylerinde Ayçiçeği Hasadı Başladı

Geyve Yöresinde ve Köylerinde Ayçiçeği Hasadı Başladı.

Geyve ve Yöremizde Ayçiçeği Hasadı Başladı. Geyvenin Yakın Köylerinde ve Civar Köylerinde Ayçiçeği Hasadı Başladı. Geyve Ceceler Akdoğan ve Civar Köylerde Ekimi Yapılan Ayçiçeği Diğer Bir İsimleride  Gündoğdu Günebakan Hasadı Başladı.

Geyve Yöresinde Yemeklik (çitlemek için) ve Sofralık Yemeklerde Kulanılmak Üzere Ekimi Yapılmaktadır. Yağ Fabrikalarında İşlenen Ayçiçeklerinden Elde Edilen Yağlar Mutfaklarda Kulanılmaktadır. Çıkan Pasolar Hayvan Yemi Olarak Olarak Hayvancılık Sektöründe Kulanılıyor.

Ayçiçeğinin Kısacık Hikayesi Şöyledir. Ekimi Yapılan Ayçiçekleri baharla Birlikte Çıkarlar Belli aralıklarla Yapılan Çapalama ve Gübrelemeden Sonra Olgunlaşan Ayçiçekleri Kafa Dediğimiz Ürünün Olduğu Kısımı Verir Altın Sarısı Çiçek Açtıktan Sonra Olgunlaşmaya Başlıyan Ayçiçekleri Kafaların İyice Büyümesiyle Olgunluk Devrelerini Tamamlarlar. Bundan Sonra Kafa Toplama İşlemi yapılır.  Traktörler İle Tarlaya Yanaşılır Olgunlaşan Kafalar Bıçkı (bir çeşit Testere şeklinde dişli bıçak) Kesilerek Traktör Kasasına Doldurulur. Kafalar İyice Kurumuş Taneler Dökülüyor İse Dövme İşlemine Geçilir. Kafalar Yaş Taneler Dökülmüyor İse Kafalar Güneşte 2 Gün Kurutulup 30 cm Uzunluğundaki Sopalar Yardımıyla Ayçiçeği Kafaları Dövülerek Taneleri Kafadan Ayrılır. Ayrılan Kafalar Kış Aylarında Hayvanlara Verilmek Üzere Saklanır. Kafadan Ayrılan Tane Ürün Ayçiçeği Çekirdek İçindeki Sap Ot Artıklardan Ayrılarak Yer Sergilerinde Güneşte Kurutulur. Bu Kurutma Çekirdeğin Kıtır Kıtır Oluncayakadar Kurutulur. Daha Sonra Rüzgarda Elenerek Yağ Çıkartılacak Duruma Getirilip Çuvallanır. Bundan Sonrası Yağ Fabrikalarında yağ Çıkartma İşlemleri..

Geyve Ayçiçeği Hasadı Başladı Gün Doğdu Geyve 2Geyve Ayçiçeği Hasadı Başladı Gün Doğdu Geyve

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »

Yandex Sayaç Yandex.Metrica Aktif Ziyaretçi Sayısı