logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

GEYVE REKLAM1

Geyve’de 2014 Yılının Ayva Hasadı Başladı.

Geyve’de 2014 Yılının Ayva Hasadı Başladı.

Geyve’de 2014 Yılının Ayva hasadı başladı.(video)

GEYVE REKLAM1

Geyve Yöremizde yetişen, Geyve denince ilk akla gelen meyve olan Ayva’nın hasadına başlandı.
Meyvası ile ünlü Sakarya´nın Geyve ilçesinde bu günlerde ayva telaşı başladı.Geyve'de Ayva Hasadı Başladı 05

Bu yılki hava şartlarından oldukça fazla kötü bir şekilde etkilenen Geyve ayvası, dolu yağış ve olumsuz hava şartlarından etkilendi. Üreticilerin yama adını verdiği yeni bir şekil bozukluğundan ürünlerinin görüntü kalitesi düşüklüğü yaşıyan, Geyveli çiftçiler Ayvalarını toplamaya başladılar. Toplama işlemi bayanlar tarafından yapılan ayva meyvesi Geyve ilçesinin önemli gelir kaynaklarından bir tanesi. Dünyaca ünlü ve dünyanın en kaliteli ayvasını üreten Geyveli üreticiler bu yıl üründe şekil bozukluğundan yakınıyorlar.
Ürünlerini dört boyda ayıran üreticiler çıkma tabir edilen en küçük boyu meyve suyu fabrikalarına küçük boyları reçel marmelat fabrikalarına orta boy tabir edilen ayvaları iç piyasaya ve duble süper boylarıda ihracata gönderiyorlar.Geyve'de Ayva Hasadı Başladı 25

Geyve ovası ve köylerinde kurban bayramınında yaklaşmasıyla bayram günleride ayva toplanma işlerinin sürmesi bekleniyor. Geyve ilçesine bayram ziyaretine gelecek olan Geyveli ve misafirlerin ayva bahçelerini ziyaret edeceği toplama işlerinde yardımcı olacaklarıda tahmin ediliyor. Geyve ilçesindeki soğuk hava depoları buzhaneler elma meyvesinden sonra ayva meyvesi içinde depolama amacı ile ful şekilde çalışmaktadır.

Geyve'de Ayva Hasadı Başladı 16

Ayva toplama işinde çalışan Geyveli bayanlar günlük yövmiyeleri 40 ila 45 tl arasında değiştiğini çalışarak aile bütçelerine destek sağladıklarını belirtiyorlar.Geyve ilçesinde 80 kr ile 1,50 TL Arasında Toptan Satılan Ayva çiftçinin yüzünü güldürmüyor. Oldukça fazla masraf etiklerini belirten çiftçiler hava şartları zirai mücadele yakıt işçilik ve sulama masrafları ile bu yıl yüzümüz gülmüyor dediler..KAYNAK ve FOTOĞRAFLAR= ( www.geyveyoresi.com)

VİDEO HABER

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
1999 Kez Görüntülendi.