logo

03 Mart 2023

Geyve Yöresi Folklorunun Duayen İsmi Mustafa Dikmen İle Röportaj

Admin

Admin
geyveyoresi@gmail.com

Geyve Yöresi Folklorunun Duayen İsmi Mustafa Dikmen İle Röportaj (05 Haziran 2014)

GeyveYöresi.Com Sitesi Olarak Yine Bir ilk’i Gerçekleştiriyoruz Geyve ve Yöremizde Bir Çok İlke İmaza Atan Sitemiz Yine Bir ilke İmza Atıyor. Sosyal Medya Röportajı  Yine GeyveYöresi.Com Farkıyla Sosyal Medya Facebook Üzerinden Sayın Mustafa Dikmen İle Yaptığımız İlginç Röportaj

İşte Sosyal Medya Röportajı

Geyve Yöresi Folklorunun Duayen İsmi Mustafa Dikmen Hocamız İle Geyve Yöresi Folkloru Üzerine Güzel Bir Söyleşi Hazırladık. Geyve Yöresi Folkloruna Aktif Olarak Hizmet Eden Nadir Kişilerden Olan Mustafa Dikmen Hocamız Kimdir?

1956 Yılında Geyve nin Melekşe Solak Köyü Doğumludur,İlköğrenimini Melekşe Solak Köyünde Tamamladı,Öğretmen Okuluna Arifiyede Başaldı,Kırklareli Kepirtepe Öğretmen Okulunu Bitirdim 1976,Sonra Bursa Eğitim e.e. Türkçe Bölümünü Okudu,1980 Yılına Erzincan Kemeliye Başpınarda Göreve Başladı,1985 1995 Yıllaı Arasında Zonguldak Üzülmez İlöğreti Okulunda Çalıştı.

Bir Yıl Kazakistan Hoca Ahmaet Yesevi Ünüversitesinde Çalıştıktan Sonra 1996 da Pamukova Çok Prg.Lisede Çalıştı Halen Pamukova Fatma Hanım Orta Okulu Türkçe Öğretmenliği Yapmaktadır.Boş Zamanlarında Geyve Yöresi Folkloru Usta Öğreticisi Olarak Folklor Öğretmektedir,Halk Oyunları Antrönörü,Halk Oyunları Usta Öğreticisidir.Geyve Yöresi Folkloru Sazlarından Cümbüş Sazını İcra Etmektedir. Mustafa Dikmen Yurtiçi ve Yurt Dısı Halk Oyunları Festivallerine Katılmış Ülkemizi ve Yöremizi Temsil Etmiştir.Evli ve iki Kız Babası Üç Torun Sahibidir.

Röportajımız İnsanların Çoğunlukla Kulandığı Sosyal Medya Üzerinden Soru Cevap Şeklinde Olmuştur.

Merhaba Hocam Nasılsınız?
Merhabalar İyiyim Yorgunluk Var Biraz Mücadelemiz Sürüyor

Kolaylıklar Diliyoruz Size Hocam, Sosyal Medyada Son Fasıl Demişsiniz Neden Son Fasıl Çalışmalara Aramı Veriyorsunuz Yoksa En Son Yetiştirdiğiniz Öğrenciler Olduğu İçinmi Son Fasıl?

Asıl Oyuncular Dörte Yedek Var. Son Fasıl Dememin Sebebi Yavaş Yavaş Halk Oyunları Tükeniyor. Bizlerde Gidersek Bunu Yapacak,Yaşatacak ve Çalacak Kişiler Olmyacak.İşte Bu Sebepten Dolayı Son Fasıl Diyorum.

Çalışmalarınız Nasıl ve Kimler Tarafından Destekleniyor ?
Her Yıl Ekip Hazırlarım Sağolsunlar Pamukova Halk Eğitim Merkezi ve Kaymakamlık Destek Veriyor Ama Yeterince İlgi Olmayınca Kaybolmaya Yüz Tutuyor.Yeni Nesil Bu İşe Meraklı Değil.

Peki Ekibinizi Nasıl Temin Ediyorsunuz İlgi Yok İse nasıl ilgiyi sağlıyorsunuz?
Zar Zor Yapmaya Çalışıyorum.Ben Okulumda Bir Alt Yapı Kurdum ,Her Yıl Mezun Vermeme Rağmen Sürekli Alttan Yeni Yeni Elemanlar Ekliyorum,Böylelikle Ekibim Dik Duruyor ve Sürekli Oyuncular Yetiştiriyorum.

Hocam,Eğitim Öğrenci Seçimi ve Çalışmalarınızdan Bahsedermisiniz?
Her Yıl Ekim Ayınınn İlk Haftasında Çalışmaya Başlarım Haftada Üç Veya Dört Gün Cumartesi Günleride Çalışırım.Bunu Yaparken Öğrenci Seçimine Dikkat Ederim. Ritim Duygusu,Mizik Kulağı,Vucut Yapısı Gibi,Teknik Konulara Bakarım ve Ekibimi Seçerim. Ekibimi Seçtikten Sonra Bütün Öğrencilerimle Çalışmaya Başlarım.Hiçbir Öğrencime Sen Gelme Demedim.Sevsinler Diye Elimden Geldiği Kadar Her Konuda Yardımcı Oldum Olurumda. Ailelerine Telefonumu Verdim,Onların Telefonlarını Aldım ,Gelmeyenleri Ailelerine Bildirdim Sebebini Sordum.Yani Bir Güven Ortamı Sağladım Sanırım. Şunu Yıkamadım Gitti Halk Oyunları Veya Her Hangi Bir Etkinlikte Olan Öğrencinin Başarısız Olacağı İnancını Yıkamadı. Ama Canlı Örnekleri Olmasına Rağmen.Hiç Taktir Veya Teşekür Alamamış Öğrenci Halk Oyunlarından Sonra Kendine Güveni Giliyor Bakıyorsun Başarıyı Yalkalamış,Bunu Bilen Velilerimiz de Var Ama Azınlıkta.

Geyve Yöresi Folklorunu Nasıl öğreniyorlar? Nasıl Öğretiyorsunuz ?
Oyunları Müziksiz Çalışırım.Öğrenclerime Önce Adımları Veririm Sayı İle.Sonra Birlikte Oynarız,Parça Parça Verip Bütünleştiririm.Sonra Oyunun Hakında Biligi Veririm.Öğrenci Hangi Ouyunu Ne Amaçla Oynadığını Bilir, Bütün Oyunlar Bittikten Sonra Müzikli Çalışmaya Başlarım Ayaklar,Eller ,Yüz ,Tavır,Mimik jest Önemli Unsurlardır,Aslına Sadık Kalarak Yapmaya Çalışıyorum.

Biraz Başa Dönüyorum Son Fasıl Dediniz Bu Birazda Sitemmidir?
O Yüzden Son Fasıl Dedim.Herhalde Yetkililer Yaz Aylarında Futbol Karete ,Gibi Sporların Yanında Halk Oyunları Açarlarmı Bilmem Yaz Okullarında . Herşeye Rağmen Bir Zamanlar Onlarca Okulun Yarıştığı Halk Oyunları Artık Bir İki Okukulla Yapılıyor.Bazen Okulda Bulunamıyor Masraflı Olay Kostüm Ayakkabı Müzisyen Devamlı Çalışma İsteyen Bir Olaydır. Halk Oyunları Bunun Yanında Gerçekten Gönül İşidir.Özveri Gerekir.

Geyve Yöresi Folkloru Halk Oyunlarına Verdiğiniz Emeğin Karşılığında Yaşadığınız İlginç Olaylar Nelerdir?
Halk Oyunlarında Oynayıpta Bu Gün Birlikte Öğretmenlik Yapan Öğrencilerim Var.Başaka Başka Okullarda Oynatan Öğretmen Öğrencilerim Var Çeşitli Okullara Okul Bünyesinde Çalışmalar Yapılıyor Ama Sadece Okulda Kalıyor.Benim Arzum Yörmizin Bu Oyunlarını Ülke İçinde ve Dışında Tanıtmak.Yaşadığımız Corafya Osmanlını Kurulduğu Topraklar,Çok Önemli Olmalı Yani Bir Yarışma Olduğunda Geyve Yöresi Ekipleri Kıyasıya Yarışmalı,İldışına Yarışmakara ,Başka Yöreler Gidiyor. Biz Yerimizde Sayıyoruz. Sadece Bayramlarda .Açılışlarda Gösteri Bu Kadar Olmamalı. Bu Konularda Büyük Üstad Ahmet İşsever Hocamın Emeği Çok Büyük O Bunu Başardı Ama Yetmedi.

Geyve Yöresi Halk Oyunları Folklorunun Geleceği Sizce Ne Olur ?
Bizden Sonra Ne Olur Bilmiyorum Üvey Evlet Gibi Hissediyor Halk Oyunları Zannımca Halk Oyunları Bizim Yörede Öksüz Kalcak Bir Basamak Olmamalı Halkın Yüreğinden Gelen Bir Yaşam Biçimi Olmalı Korkuyorum Halk Oyunları Unutulacak Her Yerde Bu Kültür Gösterilmeli Yaşatılmalı ,Tabi Anlayanlar Azalınca .Bilmeyenler Olunca Banane Diyenler Çok Olunca Böyle Oluyor.

Birde Yöremizde Başka Bölgelerin Oyunları Oynatılıyor Öğretiliyor Bu Konuda Ne Dersiniz..Bir Çok Örnekleride var A Bölgesinin Halk Oyununu Geyveli veya Geyvenin Bir Köyünün Geyveli Öğrencisine Öğretiyorlar Geyve Yöresini Öğretmiyorlar Bu Konuda Yaptırıcı Etkenler Ne Olmalıdır.?

Bence Öğretilmeli,Oynatılmalı Ama Öncelikle Bizim Yöremiz Olmalı,Ben Egede ,Karsta ,Tarbzonda,Kastomonuda,Bitliste Geyve Yöresi Oynatmaya Kalsam Kimse İzin Vermez Oynatırmazlar.Yani Burada Yerel Yöneticiler Dernekler ve Aileler Çok İş Düşüyor Sahiplenmeleri Gerekiyor. Ama Bizlerde Rahatlıkal Söyleyebilirim Her Yöre Gelsin Ekibini Kursun Oynatsın Biz Bir Bütünüz.

Hocam Söyleşimizin Sonuna Gelirken Son Sözlerinizi Alabilirmiyiz?
İşin Özü Şu Olmalı Gerçekten Halk Oyunları Olmalı. Darıltılmamalı,Bilmeyenler Bilenlere Sormalı,Danışmalı,Ama Öyle Olmuyor ve Yavaş Yavaş Bitiyor Gönül Verenler Kırılıyor. Yani İşin Başında Gerçekten Bilenler Olmalı Bilmeyenler Öğrenmeli..  Bu Vesile İle Bizlere Destek Veren  Tüm Herkese Teşekkürlerimizi Sunuyoruz..

YAYINLANMA TARİHİ  05 Haziran 2014

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vur Yılmaz Vur, Eşmeli Yusuf Uçar Ben de Senden Yana

  24 Mart 2024 Genel, Geyve, Köyler, Röportaj, Yöresel

  Yeşilçam’ın bir çınarı daha devrildi! Yılmaz Köksal vefat etti. ( 1939-2015 ) Türk sinemasının emektar ve ünlü oyuncularından Yılmaz Köksal, kanserle olan savaşını kaybetti ve hayata gözlerini yumdu. Yeşilçam'ın ünlü karakter oyuncusu Yılmaz Köksal akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Köksal, bir süredir Sultanbeyli’de özel bir hastanede kanser tedavisi görüyordu. YILMAZ KÖKSAL KİMDİR? 15 Temmuz 1939 yılında Kırşehir’de dünyaya gelen Yılmaz Köksal, Tunç Başaran'ın sinemaya uyarladığı, Orhan Kemal'in "Murtaza” eserinde “Dubara” rolünü ...
 • Geyve’de Atatürk İle Kız Çocuğu Arasında Geçen Konuşma

  18 Mart 2024 Genel, Geyve, Köyler, Röportaj, Sakarya ve Ulusal Haberler, Video Haber Galerisi, Yöresel

  Geyve'de Geçen Konuşma...Kız Çocuğu Sorar... (13 ocak 2013 bu haberin yayın tarihi) 21 Haziran 1922 de Sakarya Geyve İlçesine Gelen Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'E Paşam Karalar Giyiyoruz Ne Zaman Allar Giyeceğiz Diyen Kız Çocuğuna  ATATÜRK Cevap Verir.. Pek Yakında Pek Yakında..(video) İŞTE O VİDEOLAR VİDEO EMİNE HATUN AYRICA SESLENDİRME SANATÇISI MERHUM EMİN ŞAYLA'NIN ANNESİDİR. EMİN ŞAYLAN ÖLÜM HABERİMİZ İÇİN BU LİNGİ TIKLAYINIZ  ...
 • Adına Şiirler Yazılan Geyveli: Muazzez Akkaya Mona Roza İle Röportajı

  15 Mart 2024 Genel, Geyve, Köyler, Pamukova, Röportaj, Sakarya ve Ulusal Haberler, Tarih Haberleri, Yöresel

  Adına Şiirler Yazılan Geyveli: Muazzez Akkaya Mona Roza İle Röportajı SİTEMİZDEKİ DİĞER MONA ROZA HABERLERİ İÇİN BU YAZIYI TIKLAYINIZ Adına Şiirler Yazılan Geyveli: Muazzez AkkayaÇarşamba, 07 Aralık 2011Adına şiirler yazılan Geyveli Muazzez Akkaya (Giray) ile Röportaj... Son yıllarda adından söz ettiren, gizemli şiirlere konu olan Geyveli Muazzez Akkaya'yı bulduk. İstanbul Fenerbahçe'de yaşamını sürdüren Akkaya, ilk defa kapılarını Geyve.com için açtı... Hakkında iddia edilen tüm konuları bizlerle paylaştı. Türkiye'de ses getirecek bu röporta...
 • Geyve’deki Son Nalbant Mehmet Atar (84) Geyve Perşembe Pazarında (video)

  28 Şubat 2024 Alifuatpaşa, Genel, Geyve, Köyler, Pamukova, Röportaj, Taraklı, Yöresel

  Geyve'deki Son Nalbant Mehmet Atar (84) Geyve Perşembe Pazarında (video)(2013) Geyve'de Nalbantlık Mesleğini Yapanların Sonuncusu Olan Mehmet Atar(84), Mesleğini Bütün Zorluklara Rağmen 64 Yıldır Çalışıyor. Geyve'de Perşembe Günleri Pazara Çıkıp Kendi Yapmış Olduğu Nalları Pazarlıyor. Geyve İlçesinde Çarşı İçinde Daha Önceleri Hanı Olan ve Hafta Günleri İzdihamdan Hayvan Bağlanacak Yer Bulunamayan Hanını Tadilat Yaparak İşyerine Çeviren Mehmet Atar, Nalbantlıkla İlgili Şöyle Konuştu Çarşı İçinde Bulunan Hanımız vardı. Hana Gelen Müşter...