logo

Kaçamak Tarifi Yapılışı

Kaçamak Tarifi Yapılışı

Kaçamak ( Yapalım ) 11.12.2012 00:19 tarihinde yayınlandı.

Kaçamak Tarifi
Kaçamak, Rumeli Mutfağının En Kendine Has Uygulaması Olan Yemeklerindendir.. Özellikle Pomak Köylerinde Sofraların Baş Yemeğidir.. Bazı Pomak Köylerinde Bayram Sabahlarında Sofraya ilk Gelen Yemektir. Kaçamak Yapımında Kullanılan, Düz Tahta Karıştırma Kaşıkları Eskiden Sırf Bunun için Üretilir ve Piyasada “Kaçamak Kaşığı” Diye Aranırdı,,.

Lezzet Olarak Çok Alışıldık Bir Tat Veya Lezzet Değildir. Karadeniz Yöresindeki Kuymak ile Benzerlikler Gösterdiği Varsayılsa da, Yanında İlave Edilenler Sadece Yöre Mutfağına Hastır.

Özellikle Tarım ve Hayvancılıkla, Dolayısıyla Yoğun Vücut Gücüyle Çalışan İnsanlar İçin, Oldukça Doyurucudur Bir Yemektir.. Üzerine Ekşimik ”lor peyniri” Konularak Yense de, Bu Enerji Gereğini Sağlamak için, Pekmez ve Kavurma Eklenerek de Yenir. Fotoğraflarda Göreceğiniz Üzere Geyve ve Muhacir Köylerinde İlave Yapılmadan Sade Pekmez İle Servise Sunulmaktadır.

Malzemeler

1 -8 Su Bardağı Su

2 -Aldığı Kadar Mısır Unu

3 -2 Dolu Yemek Kaşığı Tereyağ

4 -Tuz

İlaveler – Üzeri için

5 -Ekşimik (Lor peyniri ) İsteğe Bağlı

6 -Pekmez –> Olmazsa olmazı

7 -Kavurma İsteğe Bağlı

HAZIRLANIŞI

Suyu içine Tuzu Katarak Bir Tencerede Kaynatın.

Mısır Ununu Azar Azar Ekleyerek Sürekli Karıştırın.

Mısır Unu Yoğun Olduğu ve Dibi Çabuk Tuttuğu İçin Sürekli Karıştırmaya Devam Edin.

Kek Kıvamına Gelince Karışımı Bir Kaç Yerinden Tahta Kaşıkla Delerek Göz Göz olmasını Bekleyin.

1-2 Dakika Daha Ateşte Tutup Suyunu Çektirin.

Katılaşınca Bir Tepsiye Kaşık Yardımıyla Alıp, Üzerine Tereyağ Veya Ayçiçek Yağını Yakıp Gezdirin. Tereyağı içine Tahta Kaşıkla Güzelce Karıştırıp Yedirin. Kaşığın Sırtıyla Üzerini Düzeltip, lor Peyniri Serpeleyip Afiyetle Yeyin.

Not :

Bazı Yerlerde Lor Peyniri Yerine, Ortasından Hafif Çukurlaştırılmış Bölümüne Pekmez Konularak Yenir.Pekmezli Orta Kısma Yakın Bölümden Yenmeğe Başlanır… Kaşığa Bir Parça Pekmez Bir Parça da Kaçamak Gelecek Şekilde Alınarak, Tabağın Kenarına Doğru Gelinerek Yenir. Böylece Pekmezin Döküldüğü Orta Havuz Genişledikçe, Kenarlara Doğru da Pekmez Yayılmaya Başlar.

Pomak Köylerinde ise, Bayram Sabahlarının Baş Yemeği Olan Kaçamak, Orta Kısmına Kavurma Konularak Yenir.

KACAMAK KACAMAK1 KAÇAMAK3

Etiketler: » » » » » » » » »