logo

Pamukova Turgutlu Köyünün Adını Aldığı Turgut Mete Bir Dahi mi ?

  1. Pamukova Turgutlu köyünün adını aldığı Turgut Mete bir dahi mi? (17 Ağustos 2014)
    Pamukova Turgutlu köylüleri köyün tarihini araştırmaya başladılar. Köyün kurucusu olduğu söylenen Turgut Mete’nin o günkü ihtiyar heyeti ile birlikte siyah beyaz fotoğraflarını bulup köy kahvesinde baş köşeye koydular. 1965 yılında köye ilk elektrik getiren ve gazlı taraktörü ile İngiltere ye kadar giden köy kurucusu Turgut Mete’nin bir dahi olduğu söyleniyor.

1938 yılında Turgutlu köyü muhtarı da olan Turgut Mete’nin 5 kişilik ihtiyar heyetinde bir kadın üye var. Cemile Yüksel adlı bayanın o tarihlerde ihtiyar heyetinde görev almasını ise köylülerin kadına büyük önem verdiğini gösteriyor.

 

1938 yılında köy muhtarlığı yaptığını söyledikleri Turgut Mete den dolayı köyün adının Turgutlu köyü olduğu söyleniyor.
Turgut Mete ise köyde ilginç bir kişi olarak anlatılıyor. Şimdi köy muhtarı olan Mehmet Tuncer o günkü heyette kendi dedesi olan Mehmet Tuncer inde ihtiyar heyetinde olduğunu söylüyor. Tuncer Turgut Mete ile ilgili anıları şöyle anlatıyor.

“1938 yılında köyümüz muhtarı olan Turgut Mete çok dahi bir adammış. O tarihlerde daha Pamukova da elektrik yokken köyde kurduğu 20 ampullük bir suyla çalışan santralle köye elektrik vermiş. Bu santral hala Taraklı da tarihi bir eser olarak bulunmaktadır” dedi.

Turgut Mete ile ilgili en ilginç hikaye ise. 1960 yıllarında hasta olan oğlunu İngiltere ye gazlı ferguson traktörle tedavi etmek için götürmesi oluyor. O olayıda Muhtar Tuncer şöyle anlatıyor. “O tarihlerde Turgut Mete de gazla çalışan bir fergüson traktör varmış. Hasta olan oğlunu tedavi ettirmek için Türkiye’den İngiltere’ye traktörü ile götürmüş. İngiltere ye kaç günde gittiğini bilmiyoruz. Ancak oraya vardığında traktörün tekerleri tamamen eskimiş ve İngilizler traktöre parasız yeni tekerler vermişler. Oğlunu iyileştirmek için gittiği İngiltere’den döndükten sonra oğlu vefat etmiş. Başkada kimsesi olmadığı için köyde şu an Turgut Mete sülalesinden kimse yok. Sadece köyün adı var” dedi.

Muhtar köyün geçmişini araştırdıklarını ve eskiye ait araştırmalar yaptıklarını söylerken yine Turgut Mete ile ilgili çok ilginç bir anıyı daha anlatmadan edemedi. Turgut Mete’nin çok iyi bir havyan sever olduğunu öğrendiklerini söyledi. Özellikle köpekleri çok sevdiğini söyleyen Muhtar.

“Turgut Mete köpekleri çok sevdiği için bir gün sokak köpeklerini toplamış onları Antalya ya gezmeye götürmüş. Antalya gezisinden sonra da vefat ettiğini öğrendik” dedi.

Gençlere örnek olması için köy geçmişlerini araştırdıklarını da söyleyen Köy Muhtarı Mehmet Tuncer. Geçmişleri ile gurur duyduklarını da söyledi.

Araştırmalarımız ve Ailenin bize ulaştırdığı fotoğraflar neticesinde Turgut Mete’nin hakkında söylenenler doğru çıkıyor işte eski gazete küpürlerin den bazıları. (15.11.2015)——–  19 Haziran 1962 tarihli Milliyet gazetesi arşivlerinde mevcut bilgiler vardır..

FOTOĞRAFLARI BÜYÜK GÖRMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

 

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » »