logo

Zeytin Yaprağının Faydaları

ZEYTİN YAPRAĞININ FAYDALARI 13 Eyl 2022

Zeytin ağacının sadece meyvesi olan zeytin ve zeytinyağı değil,
zeytin yaprağı da çok kıymetlidir, şifa deposudur.
Zeytin yaprağının insan sağlığına yararları saymakla bitmiyor; Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, karaciğeri onarıyor, mikropları öldürüp hastalıkları tedavi ediyor.
Zeytin yaprakları doğal antibiyotik vazifesi görüyor, kalp-damar sistemini koruyor ve kanser hastalıklarına karşı kalkan oluşturuyor.

 

1- Zeytin yaprağı, mikropları öldürüyor, bağırsak sistemimizi ve solunum yollarının çalışmasını düzene sokuyor.
2- Zeytin yaprağı karaciğeri koruyor. Yapılan çalışmalarda zeytin yaprağının karaciğer yağlanmasını azaltıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Özellikle alkole bağlı karaciğer yağlanmasına şifa oluyor
3- Sinir hücrelerini Alzheimer ve Parkinson hastalıklarından koruyor.
4- E ve C vitaminlerine benzerlik göstererek kalp ve damar sağlığına koruyucu etkiler gösteriyor. Bu koruyucu etkisinin kan yağlarını ve damarlarda plakların birikimini azalttığı ve kalp kasının hasarlanmasını geciktirdiği ortaya konmuştur.
5- Zeytin yaprağı antioksidan içeriği ile hücrelerin genetik hasarlanmasını önleyerek tümör oluşumuna karşı koruyucu etki sağlıyor.
6- Zeytin yaprağını çay olarak içilebildiğimiz gibi, sirkesini yapabilir ve yemeklerin içerisine de ekleyerek tüketebiliriz.
7- Hepatit B gibi virüslere de koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Bu yüzden “anti kanserojenik” etki gösterir.
8- Zeytin yaprağı ise insülin direncini düşürerek şeker hastalarının yaşam niteliğini yükseltiyor. İnsülin direnci olanların sabah akşam tarçınla beraber zeytin yaprağı çayı içmesini tavsiye ediyoruz.
9- Yapılan çalışmalarda zeytin yaprağında bulunan maddelerin, cildin üst katmanlarını geçerek güneş yanığına, erken yaşlanmaya ve cilt kanserine sebep olan UVB ışınlarına karşı kalkan vazifesi gördüğü belirlenmiştir. Yakın bir gelecekte cilt ve güneş koruyucu kremlerde zeytin yaprağı göreceğiz.)
10- Yapılan incelemelerde zeytin yaprakları ile hazırlanan çayın antioksidan aktiviteyi %22 artırdığı bu şekilde bağışıklık sistemini güçlendirdiği görülmüştür.
11- Zeytin yaprağı kalp damarlarındaki kanın akışını arttırır, kanın pıhtılaşmasını düzenler, kan dolaşımını rahatlatır, bu şekilde kalp rahatsızlıklarını ve kalp krizlerini önler.
12- Zeytin yaprakları ile hazırlanan çay, hidrojen peroksit dediğimiz DNA’ya zarar veren bileşeni yok eder.
13- Zeytin yaprağı OLEUROPEİN ismindeki madde içeriği ile kalp sağlığını korumada etkilidir.
14- Tansiyonu düşürür ve vücuttan ödemi atar.
15- Zeytin yaprağı kan şekerinin hızla yükselmesini engeller, tokluk kan şekerini düşürür.
16- Zeytin yaprağı, içerisinde bulundurduğu vitaminler ve mineraller, sinir hücreleri için genetiksel bozukluklarını düzeltir.
17- Zeytin yaprağı erken yaşlanma ve güneşten gelen zararlı ışınların vücuda vermiş olduğu zararları önleyici bir görev yapar
18- Zeytin yaprağı çayı kanın pıhtılaşmasını Önler ve kalp krizi riskini azaltıyor…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »