logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Geyve’de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı

Geyve’de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı

Geyve’de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı

Sakarya İli Geyve İlçesinde 2016 yılı salça sezonu açıldı. Geyve ilçesinde ve köylerinde kış hazırlıklarında temel mutfak malzemelerinden olan ev yapımı salça sezonu Geyve Yöresi Domatesinin bollaşmaya başlaması ile birlikte başladı.

Domates sebzesinin Geyve tarlalarında yerli üretilen ve salçalık olarak toplanan domatesler kasalar ile satılıp salça yapılıyor. Geyve’de ve köylerinde yörede hemen hemen tüm evlerde ev önlerinde bahçelerde aypılan salça kış aylarında yemeklerde kahvaltılarda bolca kullanılıyor.

Ova köylerinde yetiştirilen özelikle Safibey Bayat Bozören Çengel Akdoğan köylerinde yetiştirilen domatesler vatandaşlar tarafından kasalar halinde alınarak salça yapılıyor. Bu yıl 1 Kasasının 10 tl civarında olduğu belirtilen domateslerin fiyat aralığının kasasının 10 tl civarında olacağı tahmin ediliyor.

Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 9

Geyve Eşme Köyü Sakinlerinden Naci ELMA  Salça sezonunu ben açarım ilk ben yaparım eşe dosta salça çekerim dedi. Naci ELMA  35-40 Kasa salça yaparım çocuklarıma akrabalarıma eşe dosta kış aylarında bol bol veririm dedi. Naci ELMA Salça yapılışında şu şekilde anlattı. Salçalık domatesleri kasalar ile alırım tek tek seçip çürük çarık bozuk olanları ayırırım domatesleri 1 gün veya 2 gün bekletirim yumuşar ve olgunlaşır. Temizlik ve yıkama aşamasında plastik kap kullanmam temizliğine çok dikkat ederim bol suda bekletip tek tek domatesleri yıkarım yıkadıktan sonra domatesleri tek tek 4 kesip büyük tavada kaynatırım bu işlemden sonra salça durumuna gelen domatesleri salça çekme makinasın da itina ile çekerim kabuk ve çekirdeklerini yani pasosunu ayırırım kalan domatesin özü dediğimiz karışımı tekrar tavada salça kıvamına gelecek hale kadar kaynatırım tuzunu ilave edip cam kavanozlara sıcak sıcak doldurup kapaklarını sıkı sıkı kaparım dedi.. Naci Elma kış aylarında kahvaltıda yenilmek üzere salça tarifinide şu şekilde anlattı.  Bir Tavaya bir miktar ayçiçek veya zeytin yağı koyarım biraz ısınınca kıymamı ilave ederim kıyma tam pişme aşamasına geldiğinde yazdan yaptığım salçamı da kıymaya oranla ayni miktarda tavaya ilave edip pişiririm tam kaynama aşamasına geldiğinde Geyve Yöresinde Çibrika olarak bilinen yabani kekikten bir tutam ilave ederim karıştırıp sıcak sıcak sofraya iletirim.. Afiyet olsun… ( not: kıyma ile sucuk ile sade ve yine sade 2 diş sarmısak ilede bu tarif yapıla bilir yabani kekik muhakkak koyulmalıdır)

Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 1Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 18Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 15Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 16Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 17

Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 11

Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 2

Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 8

Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 6

Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 5

Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 4

Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 3

Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 9

Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 10

Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 7

Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 13

Geyve'de 2016 Yılı Salça Sezonu Açıldı 12

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
4044 Kez Görüntülendi.