logo

Koronavirüs Covid-19 Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

1866 Yılından Bu Güne (Eseheme Ejme Ecme) Village Eşme Köyü.

1866 Yılından Bu Güne (Eseheme Ejme Ecme) Village Eşme Köyü.

1866 Yılından Bu Güne (Eseheme Ejme Ecme) Village Eşme Köyü.

20.11.2012 21:17 tarihinde yayınlandı 84 defa okundu


Eshme Ejme Ecme Eşme Köyü Village by GeyveYoresi
1866 Yılından Bu Güne Eşme Köyü 1866 Yılında Kurulan Eşme Köyü Evleri Yok Olma
Sürecine Girdi. 1866 Yılında Ortaköy deki ( Kulfallar) Ermeniler ve Rumlar Arasında
Çıkan Anlaşmazlık Sonucunda Kurulmasına Karar Verilen Eşme Köyü (Eseheme Ejme Ecme Eşme) Village.

Ortaköylü 14 Ermeni Tarafından Arazisi Satın Alınanrak Köy İnşa Edilir. Evler O Zamanki Ermeni Mimarisine Göre İnşa edildi.
Giriş Katı Zemin İpek Böceği Bakımında ( koza üretimi için)  Kullanılmak Üzere Yapılmıştır. 2 Kattan oluşan binalar Nadiren 3 Katlı Olanları da Var İdi. Üst Kat Ailelerin Yaşaması Yaşam Alanı Olarak Tasarlandı. Ahşap Taş Dövme Çivi ve Çamur Sıva  Toprak Kerpiç Kullanılan Binalar Yazın Serin Kışın Sıcak Olması Özeliği İle Dışarıdan Bakışta İse Görselliği İle Görenleri Etkiliyordu. Tüm Evlerin Kullanabileceği Su Kuyusu Pınar (kaynak suyu) ve Çeşmeleri Var İdi. 1866 Yılında Tamamlanan 100 Kadar Ev Orta Köyden Gelen Ermeni Sahiplerine Verildi.

Mübadele Döneminde Serez Den Gelen Muhacirler (1915) Eşme Köyünde Ermeniler İle Birlikte Mübadele Dönemine Kadar Birlikte Yaşadılar. 1923 Mübadelesinde Köyden Ayrılan Ermeni Yerleşimcilerin Yerine Serez ve Karacaova Muhacirleri Yerleştirildi.

Geyve Eşme Köyü Ermeni Eski Ev Rum Ev 100 Geyve Eşme Köyü Sevkiyat Meydanı 1944 Geyve Eşme Köyü Fayığın tepeden manzara 1944

EŞME1 EŞME2

Eşme Köyü
KÖYÜMÜZ SAKARYA İLİ GEYVE İLÇESİ EŞME KÖYÜDÜR.GEYVE İLÇESİNİN EN BÜYÜK KÖYLERİNDENDİR. GEYVE YE 3 KM. ALİFUATPAŞA YA 3 KM. MESAFEDEDİR.İL MERKEZİNE 30 KM MESAFEDEDİR.KÖYÜMÜZDE YAŞAYAN AİLELERİN YÜZDE DOKSANI MUHACİR ve MUBADİLİ KÖKENLİDİR.( SELANİK serez, sevren, karacaova, vodina) BİR KISMI DA KARADENİZ KÖKENLİ AİLELERDİR.

KÖYÜMÜZÜN İSİMİ BİR RİVAYETE GÖRE KÖYÜMÜZDE ESEN RÜZGARA ”ESME ESME”DENMESİNDEN. BAŞKA BİR RİVAYETE GÖRE KÖYÜMÜZDEKİ EVLERİN (Ermeni evleri) TEMELLERİ KAZILIRKEN SÖYLENEN BİR SÖZDEN ”EŞME EŞME” GELDİĞİ YÖNÜNDEDİR.

KÖYÜMÜZE GELMEK İSTERSENİZ.İSTANBUL YÖNÜNDEN BİLECİK ESKİŞEHİR İSTİKAMETİNE GİDEN TÜM OTOBÜSLER. ALİFUATPAŞA DAN GEÇMEKTEDİR. BUR DA İNERSİNİZ VE TAKSİ İLE ÇOK RAHAT GELEBİLİRSİNİZ. YİNE İSTANBUL DAN GELMEK İSTERSENİZ.TCDD DEMİR YOLLARIN DAN KALKAN TRENLER ALİ FUAT PAŞA TİREN İSTASYONUNDA DURMAKTADIR. BUR DAN YİNE ÇOK RAHAT BİR ŞEKİLDE GELEBİLİRSİNİZ SAKARYA İL MERKEZİNDEN GELMEK İSTERSENİZ GEYVE KOP OTOBÜSLERİ İLE GEYVE YE GELİRSİNİZ GEYVE DEN DİLERSENİZ TAKSİ İLE DİLERSENİZ SAAT BAŞI KALKAN KÖY MİNİBÜSLERİ İLE GELEBİLİRSİNİZ.KENDİ OTOMOBİLİNİZLE GELMEK İSTERSENİZ ÇOK DAHA KOLAY ALİFUATPAŞAYA GELMEDEN TARAKLI GÖYNÜK SAPAĞINDAN SAPIYORSUNUZ ÇIKAN İLK IŞIKLARDAN SOLA GİRİN..

KÖYÜMÜZÜN BAŞLICA GELİRİ ÇİFTÇİLİK SANDIK ATÖLYECİLİĞİ HAYVANCILIK VE MEYVECİLİKTİR.KÖYÜMÜZDE 15 ÜZERİNDE İRİLİ UFAKLI KAPASİTEDE SANDIK İMALATI YAPAN ATÖLYELER VARDIR.(şimdilerde bu rakam yarıya kadar düştü)

KÖYÜMÜZ BÜYÜK ŞEHİRLERE YAKIN OLMASI SEBEBİYLE ÖZELİKLE İSTANBUL BURSA ŞEHİRLERİNE GÖÇ VERMİŞTİR. BURALARDA ÇALIŞAN ÇOK SAYIDA HEMŞEHRİLERİMİZ VARDIR.

KÖYÜMÜZE GELDİĞİNİZDE KAHVE HANELERİMİZ ( 3 TANE ) MARKET(3 TANE) APARATİF SALONU (1 TANE) TERZİ ( 1 TANE ) BERBER( 1 TANE ) HİZMETİNİZDEDİR.

KÖYÜMÜZDE GEZİLECEK YERLER RUMLARDAN KALAN ESKİ EVLER YİNE RUMLARDAN KALAN KUYULAR. KOCATAŞ PİKNİK YERİ ORTAKÖY KİLİSE HARABELERİ TARİHİ İPEK YOLU (bağdat yolu) bir başka adıda kömürcü yolu B. ÇAY BEYAZ DEĞİRMEN ZEYTİN KARADAKİ ZEYTİN AĞAÇLARI EŞME KÖYÜ PİKNİK ALANI MAHSEN KAYNAKLARIMIZ ÇEŞMELERİMİZ BAŞLICA GEZİLECEK YERLERDİR..

KÖYÜMÜZ TAM BİR MEYVE CENNETİDİR BAHARDA ERİKLE BAŞLAYAN BU MEYVE ŞÖLENİ KIŞIN MUŞMULAYA DEK SÜRER HER 10 GÜNDE BİR DEĞİŞİK MEYVE TATMA İMKANI VARDIR..BAŞLICA MEYVELERİMİZ ERİK HER ÇEŞİDİ KİRAZ HER ÇEŞİDİ VİŞNE ŞEFTALİ HER ÇEŞİDİ ELMA İNCİR(dünyanın en tatlı inciri) DUT BEYAZ VE KIRMIZI(dünyanın en kaliteli ve tatlı dudu) ÜZÜM BÖĞÜRTLEN ARMUT HER ÇEŞİDİ AYVA(dünyanın en kaliteli ayvası) NAR MUŞMULA ÇİLEK.

İKLİMİMİZ YAZIN SICAK VE SÜREKLİ ESEN BİR RÜZGARIMIZ VARDIR..KIŞLARI SOĞUK VE YAĞIŞLI GEÇER..KÖYÜMÜZDE DÖRT MEVSİMİ DOYA DOYA YAŞARSINIZ….. Kaynak: Şeref Elma 0 532 417 57 54

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » »

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex Gelen Günlük Ziyaretçi Sayısı --> Yandex.Metrica

... Şu Anda Sitede Olan Aktif Ziyaretçi Sayısı -->