logo

Danaburnu İle Doğal Mücadele

Danaburnu İle Doğal Mücadele

DANABURNU İLE DOĞAL MÜCADELE 1 Haz 2023

Gündüzleri toprağın altında yaşayan geceleri faaliyette bulunan böcek türüdür. Bazen de toprağın üstüne çıkabilmektedirler. Genelde yaz aylarında faaliyetleri arttığı gibi yer değiştirirken de bitkilerin kökleri ile karşılaşırlarsa bu kökleri keserler ve bu şekilde bitkiye zarar verirler.

Dana Burnu Nasıl Bir Hayvandır?

Kısacık kıllarla kaplı olan dış kısmı kızılımsı koyu ve toprak renktedir. Önde ve arkada kanatları bulunur, arka kanatları daha gelişmiştir. 5-6 cm kadar olan bu böceğin ön bacakları daha çok toprak kazmaya dizayn edilmiştir. Dana Burnu Nasıl Zarar Verir? – Danaburnu toprak içinde yaşadığından verdikleri zararda toprak altında gerçekleşir. Yani danaburnunun olduğu bir tarlayı anlamak için verilen zararla bitkinin solmasına bakılması gereklidir. – Toprak altında ilerlerken karşılaştıkları her kökü keserler ve bu şekilde bitki kurur. Eğer bitkinin kökü yumrulu ise bu yumruları kemirdiklerinden bitki yine yaşamına devam edemez. Danaburnu en çok yeni dikilen küçük fidelere zarar vermektedir. Dana Burnunun Zarar Verdiği Besinler – Danaburnu bütün sebzelere zarar verir. – Buğdaya – Çeltik tohumlarına – Ayçiçeklerine – Süs bitkilerine – Mısırlar ve pamuğa zarar verir.

Dana Burnu İle Nasıl Mücadele Edilir?

– En doğal mücadele yolu kümes hayvanlarıdır. Kümes hayvanları danaburnunu yer. – Bazı kuşlar danaburnu düşmanıdır. – Sulama esnasında fazla su verilerek toprak üzerinde küçük gölet oluşturulabilir. Bu sayede danaburnu yaşama imkânı bulamaz. – Toprağın havalandırılması önemlidir. Zamanında işlenmiş toprakta zararlı böcekler yok edilir. – Gübreyi seven bu böcekleri öldürmenin bir yolu da gübre tuzağıdır. Yaz biterken toprağa küçük gübre parçaları bırakın. Kış boyu bu gübreleri yerinden kıpırdatmayın. İlkbahar başladığında bu gübrelere yerleşmiş olan danaburnunu öldürebilirsiniz. – Danaburnu kazarak ilerlediğinden bazen toprak üstünde kazık yerler görülür. Buralarda solan, kuruyan bitkide varsa danaburnu bahçenize yerleşmiş demektir. Bu durumlarda danaburnunun erken fark edilmesi üzerine ilaçlama ile bu böcekler yok edilebilir. – Önlem olarak ilaçlama yapılmak istenirse bu aylar Mayıs ve Haziran dönemleri olmalıdır. Çünkü danaburnu bu aylarda yumurta bırakmaktadır. Temmuz ayı ise onların gelişim ayı olduğundan daha yumurta iken öldürmek gerekir.

Sütleğen Otu Suyu

Kök nemotodları ve büyük ölçekli ekimlerde danaburnu ile mücadelede kullanılır:
Hazırlanışı:
1 Kg kepek (razmol, melas)
1 çay bardağı toz şeker
1 çay bardağı sütleğen sütü (zehiri)
Kepek, şeker ve sütleğen sütü bir kap içinde pilav kıvamına gelecek şekilde karıştırılır. Gerekirse su ilave edilebilir.

Uygulama:

Hazırlanan karışım güneş batımı sırasında üç dört bitki kökünde biri dibine 1 tatlı kaşığı kadar bırakılmalıdır. Danaburnu çoklukla serin ve güneşsiz saatlerde aktiftir.

Uyarı!

Alerjik bünyeler için; El, yüz, cilt, göz temasından sakınınız! Eldiven kullanınız ve çocuklarınızı temastan uzak tutunuz! Her ihtimale karşı sütleğen karışımı kullandığınız alandan 3-4 gün hayvanlarınızı uzak tutunuz!..

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »