logo

Dut Yaprağı

Dut yaprağı (06.07.2013)

Geyve Yöresinde Bolca Miktarda Dut Ağacının Bulunması faydalarının Bilinmesi Gerktiğini Umuyoruz. Umarız Aşağıda Paylaştığımız Bilgiler İşinize Yarar.

Şimdi Dut Zamanı, Mutlaka Bol Bol Tüketin. Çünkü Dut, Tamamen Organik Olan Tek Ürün. Bunun Nedeni Dut Ağacında Zararlı Böceklerin Barınmaması, Yani Böceklenmeyen Tek Yiyecek Olması…

Dutun Faydaları da Saymakla Bitmiyor. Önce Beyaz Dutun Faydalarına Bir Göz Atalım. Kalsiyum, Demir, B1, B2 ve C Vitamini Yönünden Çok Zengin Olan Dut, Ateş Düşürücü Etkiye Sahip.

Dutun En Şaşırtıcı Özelliği Kanamalardaki Etkisi. Taze Dut Yaprakları İle Derideki Yaralara ya da Burundaki Kanamalara Tampon Yapılırsa Kanama Anında Duruyor.

Yapraklar Aynı Zamanda Güçlü Bir İdrar Söktürücü. Bunun İçin 15-20 Gram Yaprağı 3 Su Bardağı İle Kaynatıp Tüketin. Bu Yaprak Suyu Aynı Zamanda Çok Etkili Bir Ateş Düşürücü. Vücutta Biriken Suyu da Dut Yaprakları Atıyor.

Dut Aç Karna Yendiğinde Bağırsakları Çalıştırıyor ve Temizliyor. Özellikle de Bağırsak Solucanları Açısından Öneriliyor. Çünkü Aç Karna Yenen Dut, Bağırsak Solucanlarını Döküyor.

Kansızlığın Dermanı da Dut… Dut Ne Şekilde Tüketilirse Tüketilsin Çok İyi Bir Kan Yapıcıdır.

İştah Artırıcı Etkisi de Olan Dut Aynı Zamanda Bir Enerji Deposu…

Karadutun Faydaları da Saymakla Bitmiyor.

Kara Dut Şurubu ya da Kara Dutun Yaprak ve Kabuklarının Kaynatılması İle Elde Edilen Sıvı Ağız ve Boğaz Antisepsisinde, Diş Eti İltihaplarında Birebirdir.

Karadut Çok Güçlü Bir Antioksidan İçeriyor. Bu da Antioksidanlar da Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor. Kalbi Koruyucu ve Yaşlanmayı Geciktirici Etkisi Var.

Karadut Yorgunluk Durumunda Çok Faydalı. Çünkü Halsizliğe Derman Olurken, Yorgunluğu da Yok Ediyor. Aynı Zamanda Uykusuzluğa da Çare Oluyor.

Karadut Kan Basıncını Düşürüyor, Sindirim Sistemindeki Rahatsızlıkları da Yok Ediyor. Mide Salgısını Artırdığı Tespit Edilmiştir.

Saçların ve Özellikle de Dişlerin Güçlenmesi İçin Mutlaka bol bol Karadut Tüketin. Saç ve Diş Dostu Olarak Biliniyor.Alıntıdır
Dut Bitkisi Genel Olarak ;
Taze Dut, Kuru Dut, Dut Pekmez, Dut Suyu, Dut Şurubu Olarak Tüketilmektedir. Ülkemizde Hemen Her Yerde Yetişitirilmektedir. Dut’ un Üç Çeşidi Vardır; Beyaz Dut, Ekişi Kara Dut ve Kırmızı Dut
Dut bitkisi Genel Olarak ;
Taze Dut, Kuru Dut, Dut Pekmez, Dut Suyu, Dut Şurubu Olarak tüketilmektedir. Ülkemizde Marmara Bölgesinde Ekonomik Değeri Acısından İpek Böcekciği Yapılmaktadır Bu da Dut Üretimini Arttırmaktadır.Dut Son Derece Besleyici Bir Bitki Olup Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Olarak Genellikle Çocuklarda ve Yaşlı İnsanlarda Çok Yaygın Olarak Kullanılır.Kara Dut Şurubu da Ağız Yaraları ve Aftlar İçin Kullanılır.

 

DUT YAPRAĞININ ÖZELLİKLERİ

Damar Sertleşmesini Engelleyici.

Hücre Paslanmasını Önleyici

Antioksidan

Beden ve Zihin Gevşetici, Rahatlatıcı

Yüksek Kan Şekeri Seviyelerini Düşürücü

Karaciğeri Güçlendirici Özelliğe Sahiptir

Sindirim Sistemini Harekete Geçirir

Parazit Önleyici ve Mikrop Öldürücü Özelliğe Sahiptir

Öksürük Kesici

Kan Şekerini Düşürücü

Solunum Yolu Rahatsızlıklarında ve Gögüs Hastalıklarında Etkili

Diş Ağrısını Giderici

Sakinleştici

Kuvvetli Bir Müshildir

KULLANIMŞEKLİ:

Bir Bardak Kaynamış Suyun İçerisine ( 150 ml ) Bir Çay Kaşığı ( 2 g ) Kurutulmuş Bitki Tozundan Konulur ve 10 dk Demlenmeye Bırakılır Aç Karnına İçilir.

 

Dut Yaprağı Salatası Tarif Ekleyen Oktay Usta

HAZIRLANIŞI: Dut Yaprağını ve Asma Yaprağını İnce İnce Doğruyoruz. Karıştırma Kabına Alıyoruz. Sosu için, Bir Kaseye Koruk Suyunu, Nar Ekşisini, Zeytinyağını, Ahlat Pekmezini İlave Ediyoruz ve Karıştırıyoruz. Doğradığımız Otların Üzerine Döküyoruz. Tuzunu ve Karabiberini Atarak Karıştırıyoruz ve Çeri Domatesle Süsleyerek Servis Ediyoruz.
DUT YAPRAĞI SALATASI

100 gr. kıyılmış dut yaprağı
250 gr. kıyılmış asma yaprağı
2 çorba k. koruk suyu
2 çorba k. nar ekşisi
3 çorba k. zeytinyağı
1 çorba k. harnup pekmezi
tuz
karabiber

SÜSLEMEK İÇİN:
çeri domates

 

 

Etiketler: » » » » » » » »