logo

Dut Yaprağı

Admin

Admin
geyveyoresi@gmail.com

Dut yaprağı (06.07.2013)

Geyve Yöresinde Bolca Miktarda Dut Ağacının Bulunması faydalarının Bilinmesi Gerktiğini Umuyoruz. Umarız Aşağıda Paylaştığımız Bilgiler İşinize Yarar.

Şimdi Dut Zamanı, Mutlaka Bol Bol Tüketin. Çünkü Dut, Tamamen Organik Olan Tek Ürün. Bunun Nedeni Dut Ağacında Zararlı Böceklerin Barınmaması, Yani Böceklenmeyen Tek Yiyecek Olması…

Dutun Faydaları da Saymakla Bitmiyor. Önce Beyaz Dutun Faydalarına Bir Göz Atalım. Kalsiyum, Demir, B1, B2 ve C Vitamini Yönünden Çok Zengin Olan Dut, Ateş Düşürücü Etkiye Sahip.

Dutun En Şaşırtıcı Özelliği Kanamalardaki Etkisi. Taze Dut Yaprakları İle Derideki Yaralara ya da Burundaki Kanamalara Tampon Yapılırsa Kanama Anında Duruyor.

Yapraklar Aynı Zamanda Güçlü Bir İdrar Söktürücü. Bunun İçin 15-20 Gram Yaprağı 3 Su Bardağı İle Kaynatıp Tüketin. Bu Yaprak Suyu Aynı Zamanda Çok Etkili Bir Ateş Düşürücü. Vücutta Biriken Suyu da Dut Yaprakları Atıyor.

Dut Aç Karna Yendiğinde Bağırsakları Çalıştırıyor ve Temizliyor. Özellikle de Bağırsak Solucanları Açısından Öneriliyor. Çünkü Aç Karna Yenen Dut, Bağırsak Solucanlarını Döküyor.

Kansızlığın Dermanı da Dut… Dut Ne Şekilde Tüketilirse Tüketilsin Çok İyi Bir Kan Yapıcıdır.

İştah Artırıcı Etkisi de Olan Dut Aynı Zamanda Bir Enerji Deposu…

Karadutun Faydaları da Saymakla Bitmiyor.

Kara Dut Şurubu ya da Kara Dutun Yaprak ve Kabuklarının Kaynatılması İle Elde Edilen Sıvı Ağız ve Boğaz Antisepsisinde, Diş Eti İltihaplarında Birebirdir.

Karadut Çok Güçlü Bir Antioksidan İçeriyor. Bu da Antioksidanlar da Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor. Kalbi Koruyucu ve Yaşlanmayı Geciktirici Etkisi Var.

Karadut Yorgunluk Durumunda Çok Faydalı. Çünkü Halsizliğe Derman Olurken, Yorgunluğu da Yok Ediyor. Aynı Zamanda Uykusuzluğa da Çare Oluyor.

Karadut Kan Basıncını Düşürüyor, Sindirim Sistemindeki Rahatsızlıkları da Yok Ediyor. Mide Salgısını Artırdığı Tespit Edilmiştir.

Saçların ve Özellikle de Dişlerin Güçlenmesi İçin Mutlaka bol bol Karadut Tüketin. Saç ve Diş Dostu Olarak Biliniyor.Alıntıdır
Dut Bitkisi Genel Olarak ;
Taze Dut, Kuru Dut, Dut Pekmez, Dut Suyu, Dut Şurubu Olarak Tüketilmektedir. Ülkemizde Hemen Her Yerde Yetişitirilmektedir. Dut’ un Üç Çeşidi Vardır; Beyaz Dut, Ekişi Kara Dut ve Kırmızı Dut
Dut bitkisi Genel Olarak ;
Taze Dut, Kuru Dut, Dut Pekmez, Dut Suyu, Dut Şurubu Olarak tüketilmektedir. Ülkemizde Marmara Bölgesinde Ekonomik Değeri Acısından İpek Böcekciği Yapılmaktadır Bu da Dut Üretimini Arttırmaktadır.Dut Son Derece Besleyici Bir Bitki Olup Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Olarak Genellikle Çocuklarda ve Yaşlı İnsanlarda Çok Yaygın Olarak Kullanılır.Kara Dut Şurubu da Ağız Yaraları ve Aftlar İçin Kullanılır.

 

DUT YAPRAĞININ ÖZELLİKLERİ

Damar Sertleşmesini Engelleyici.

Hücre Paslanmasını Önleyici

Antioksidan

Beden ve Zihin Gevşetici, Rahatlatıcı

Yüksek Kan Şekeri Seviyelerini Düşürücü

Karaciğeri Güçlendirici Özelliğe Sahiptir

Sindirim Sistemini Harekete Geçirir

Parazit Önleyici ve Mikrop Öldürücü Özelliğe Sahiptir

Öksürük Kesici

Kan Şekerini Düşürücü

Solunum Yolu Rahatsızlıklarında ve Gögüs Hastalıklarında Etkili

Diş Ağrısını Giderici

Sakinleştici

Kuvvetli Bir Müshildir

KULLANIMŞEKLİ:

Bir Bardak Kaynamış Suyun İçerisine ( 150 ml ) Bir Çay Kaşığı ( 2 g ) Kurutulmuş Bitki Tozundan Konulur ve 10 dk Demlenmeye Bırakılır Aç Karnına İçilir.

 

Dut Yaprağı Salatası Tarif Ekleyen Oktay Usta

HAZIRLANIŞI: Dut Yaprağını ve Asma Yaprağını İnce İnce Doğruyoruz. Karıştırma Kabına Alıyoruz. Sosu için, Bir Kaseye Koruk Suyunu, Nar Ekşisini, Zeytinyağını, Ahlat Pekmezini İlave Ediyoruz ve Karıştırıyoruz. Doğradığımız Otların Üzerine Döküyoruz. Tuzunu ve Karabiberini Atarak Karıştırıyoruz ve Çeri Domatesle Süsleyerek Servis Ediyoruz.
DUT YAPRAĞI SALATASI

100 gr. kıyılmış dut yaprağı
250 gr. kıyılmış asma yaprağı
2 çorba k. koruk suyu
2 çorba k. nar ekşisi
3 çorba k. zeytinyağı
1 çorba k. harnup pekmezi
tuz
karabiber

SÜSLEMEK İÇİN:
çeri domates

 

 

Etiketler: » » » » » » » »

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Meteoroloji’den Geyve İçin YAĞMUR Uyarısı Geldi

  27 Kasım 2023 Genel, Geyve, Köyler, Yöresel

  Meteoroloji'den Geyve İçin YAĞMUR Uyarısı Geldi.  Geyve'de Hava Durumu Geyve ve yöremiz için Meteoroloji'den YAĞMUR uyarısı geldi. Bu duruma göre Geyve yöremizde 5 günlük hava durumu beklentisi ve tahminleri şu şekilde olacaktır.    ANLIK METEOROLOJİ SİTESİ İÇİN TIKLAYINIZ BU UYARILAR GEYVE TARAKLI PAMUKOVA ALİFUATPAŞA VE YÖREMİZDEKİ KÖYLER İÇİNDE GEÇERLİDİR. Not= Veriler Meteoroloji sitesinden alınmıştır değişiklik olabilir.  ...
 • Geyve Atasözleri

  14 Kasım 2023 Alifuatpaşa, Genel, Geyve, Köyler, Nostalji Haberleri, Sakarya ve Ulusal Haberler, Tarih Haberleri, Yöresel

  Geyve Atasözleri  05 Kasım 2010 GEYVE ATASÖZLERİ Çok Değerli Okuyucularımız Geyve İlçemizi Sitemizden Takip Eden Tüm Misafirlerimiz. Geyve İlçemizi Tanımaya Tanıtmaya Devam Ediyoruz. Geyve İlçemizin Kültüründen Geleneklerinden Ananelerinden Çeşitli Sunumlar Yapmaya Çalışıyorum. Bu Yazımızda Geyve İlçemizde Halk Arasında Çok Kullanılan Ata Sözlerinden Örnekler Vermeye Çalışacağım. Atasözü Nedir? Atasözleri; Geçmişten Günümüze Gelen, Uzun Deneyimlerden Yararlanarak Kısa ve Özlü Öğütler Veren, Toplum Tarafından Benimsenerek Ortak Olarak K...
 • Manav Kültürünün Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneği Külçe Ekmeği

  14 Kasım 2023 Alifuatpaşa, Genel, Geyve, Köyler, Pamukova, Taraklı, Yemekler, Yöresel

  Manav Kültürünün Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneği Külçe Ekmeği (17 Temmuz 2015) Sakarya Geyve Yöresi Manav kültürünün en önemli sunumlarından olan köy ekmek unutulmaya yüz tutmuş bir sunumu ile karşımıza çıkıyor. Köylerde eskiden yapılan köy ekmeği fırın ekmeği ekşi maya ekmeklerin içine konulan tavuk yumurtası yeniden yapılmaya başlandı. Geyve yöresinde manav kültüründe unutulmak üzere olan köylerde eskiden fırında ekmek yapılırken hamurun içine konulan köy yumurtasının ekmek ile birlikte  pişmesiyle oluşan külçe ekmeği yeniden yapılmay...
 • Evliya Çelebi Seyahatnamesi Geyve Bölümü 741-742 Sayfa

  10 Kasım 2023 Genel, Geyve, Köyler, Sakarya ve Ulusal Haberler, Yöresel

  EVLİYA ÇELEBİ’NİN SEYAHATNAMESİNDE GEYVE Evliya Çelebi Seyahatnamesi Geyve Bölümü 741-742 Sayfa. Bir diğer hadise 1640 da Sakarya nehrinin taşmasıdır. Evliya Çelebi’nin eserinde belirtiği üzere “Büyük bir şehir olan Geyve, Sultan IV Murad Han zamanında nehrin taşması üzerine harab olmuş, sonra tekrar onarılmıştır. Geyve ahalisinden bir kısmı bu felaketi müteakip yerlerini terk ederek bugünkü Karaçam bölgesine yerleşmişlerdir. Evliya Çelebi’nin yöremizle ile ilgili verdiği malumatlardan Geyve’nin; “300 evli, bir camili, bir hamamlı, üç ...