logo

Elvan Bey İmarethanesindeki O İşlemelerin Sırrı

Elvan Bey İmarethanesindeki O İşlemelerin Sırrı nedir.(30.08.2014)

Sakarya ili Geyve ilçesindeki nadir tarihi eserlerden olan Elvan Bey İmarethanesi İnsanları dış görüntüsüyle cezbetmiş gelip geçerken avlusundaki mezar taşlarına bakıp geçmişlerdir. Geçmiş yılarda Geyve halk Kütüphanesi olarak ta kullanılan imarethanenin halk kütüphanesi olarak 01.01.1972 tarihinde açılmıştır.  Geyve İlçe Halk Kütüphanesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı olup, Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait olan Elvanbey İmareti’nde ilçemiz halkına hizmet vermiştir. Binamız 1 katlı 3 bölümden oluşmaktadır.Bölümlerden 1 tanesi memur odası, 1 tanesi okuma salonu ve kitaplık olarak, 1 tanesi de depo olarak kullanılmakta idi.

GEYVE ELVANBEY İMARETHANESİ VİDEOSU
burada olacak

Elvanbey Zaviye’si veya imaret olarak 1450 yılında inşa edilen yapı, günümüze dek bütün özelliklerini muhafaza edegelmiştir. 1972 yılından beri İlçe Halk Kütüphanesi olarak kullanılan imarethane, Mevlana Celaleddin Rumi’nin oğlu Sultan Veled’in kızı Mutahhara Hatun’dan doğan Germiyan beyi Süleyman Şah’ın kızı Devlet Hatun’un Yıldırım Bayezid’a gelin getiren atı yedekleyen çeşnigirbaşı (basılan paraların ayarına bakan veya asçıbaşı) Paşacık Ağa’nın oğlu olan Elvanbey tarafından yaptırılmıştır. Yapının bahçesinde imaretin banisi Elvan Bey’in mezarı bulunmaktadır. Üç kubbeli olan Elvanbey İmaret Camii veya Zaviyesi 1698 ve 1969 yıllarında iki kez tamir görmüştü.

Belediye’ye Kiralandı:

14.06.2013 tarih ve 89243403.399/2072 sayılı Başbakanlık izni çerçevesinde, 2886 sayılı yasanın 71. maddesi uyarınca Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onaylı restorasyon projesi doğrultusunda; restorasyon yapmak, sosyal – kültürel faaliyetlerde bulunmak üzere Geyve Belediyesine kiraya verildi.

T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursa Bölge Müdürlüğü Vakıf Taşınmaz Kira Sözleşmesini Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursa Bölge Müdürlüğü Yatırımlar ve Emlak Şube Başkanı Fethi Koç tarafından imzaladı.  Yaklaşık Olarak 9 bin Kitap  kaymakamlık kültür salonuna taşındı.

Geyve İlçesini Sel Bastı

Geyve ilçesini basan selde elvanbey imarethanesi 2,5 metre kadar su doldu kitaplar taşındığından zarar görmedi.

Nisan 2013 Tarihinde boşaltılan Elvan bey imarethensi o tarihten bu yana boş olarak durmakta kapıları dahil açık bir şekilde durmaktadır. Birkaç inceleme mezar taşlarının tercüme edilmesiyle o şekilde kalmıştır.

Bölükbaş İmarethaneyi İnceledi

Tarih Araştırmacısı Fehmi Bölükbaş yaptığı incelemelerde duvarlardaki işlemelerin kaldığını bunların kimin tarafından hangi tarihte yapıldığını eski ise tarihi değerinde korunması gerektiğini duvardaki üzüm figürlerinin ve tavandaki göz şeklindeki figürün ne anlama geldiğini sitemiz aracılığı ile sordu.. geyve yoresi.com  Sitesi olarak  imarethaneyi inceleyip  görebildiğimiz güzelikleri fotoğraflayıp siz değerli geyve severlere kamoyuna yetkililere ulaştırmayı borç biliyoruz..  Umuyoruzki değerlidir ve bir okadar eskidir ve sahip çıkılır..Biz sahip çıkıyoruz.. Yetkililerden  Açıklama Bekliyoruz.. (geyveyoresi.com) 

Geyve İşleme 1Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 17Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 10Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 22Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 21Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 20Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 19Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 18Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 16Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 15Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 14Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 11Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 12Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 13Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 10Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 09Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 08Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 05Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 06Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 07Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 02Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 03Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 04Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 26Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 01Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 23Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 24Geyve Elvanbey İmarethanesi İçi İşlemeleri 25

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
6255 Kez Görüntülendi.